Yönlendirmeye geçin
Pampers® Prima® Sevgi, Uyku & Oyun
Arama


Türkiye

pamperspampers

Hamilelik Takvimi Hafta 26

0   yorum yapan kişiler
bu makaleye
 
66
 
0
Social Sharing
div>

Bebeğiniz
Bebeğinizin gelişmesi ile ilgili geçen hafta neler olduğunu kontrol edin. Deneme nefesleri. Bu hafta bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlıyor ve bu ona kaslarını ve ciğerlerini .. daha fazla bilgi

Hamileliğiniz
Atıştırma ihtiyacı. Hatırlayın, bebeğiniz de sizin tabağınızdan yemek yiyor, bu nedenle dikkat etmeniz gereken şey... daha fazla bilgi


Bebeginiz

Bebeginizin gelismesi ile ilgili neler oldugunu kontrol edin.

Deneme nefesleri. Bu hafta bebeginizin burun delikleri açilmaya basliyor ve bu ona kaslarini ve cigerlerini kullanarak nefes alma olanagi veriyor. Fakat tabi ki nefes alinacak hava mevcut degildir ve bu nedenle amniyotik siviyi içine çeker ve disari birakir. Dogdugu zaman artik bu konuda çok iyi olacaktir.

Ne emici ama! Bebeginiz ayrica bazi beslenme kaslarini da gelistirip çalistirmaktadir-Dudaklari ve agzi. Bebeginizin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eger yüzünün önünden eli yüzerek geçse bas parmagi ve parmaklarini emer. Ultrason genellikle bebekleri rahimde bas parmaklarini emerken gösterir. Ve hatta bazi bebekler dogduklarinda parmaklari, bas parmaklari, dudaklari ve ellerinde emmeden dolayi kabarciklar ile dogarlar. Emme, dogdugu zaman bebeginizin sahip olacagi 70 refleks içinden bir tanesidir.

Kavrama. "Bir seyi kavramak-mesela kendi göbek kordonum gibi-bu benim en son oyunum." Kavrama bu reflekslerden bir tanesidir. eger parmaginizi yeni dogmus bir bebege dogru tutarsaniz sizi kavramasindaki kuvvete sasarsiniz. Su anda bebeginiz öldürücü tutusunu denemektedir. En sevdigi çekme oyuncagi ise göbek bagidir, bunu çekip çekistirmeyi çok sever. Merak etmeyin kordon bu zorluklarla basa çikacak sekilde yapilmistir.

Ölçümler. Bebeginiz yaklasik 2,5 cm boydadir ve 500 gram civarinda agirliga sahiptir.


Yüz Zamani

Bu safhada daha fazla yüz özellikleri belirgindir buna dudaklar göz kapaklari ve ortaya çikmis burun ve çene dahildir. Dis kulak daha gelismistir ve kafada daha yükseklerde pozisyon almaktadir.

hamileliginiz

Atıştırma ihtiyacı. Hatırlayın, bebeğiniz de sizin tabağınızdan yemek yiyor, bu nedenle dikkat etmeniz gereken şeyne yediğiniz ve ne sıklıkta yediğinizdir. Ayrıca kendinizin iyiliği için de doğru yemekler yemelisiniz; düşük kan şekeri oranı başınızın dönmesine, yorgun ve titrek hissetmenize neden olur. Küçük ve sık sık yenen yemekler kan şekeri oranınızın sabit kalmasına yardımcı olur. Dışarıda ve dolaşırken yanınızda yoğurt veya meyve gibi küçük ve taşınabilir gıda maddeleri bulundurun, böylece yanınızda atıştıracak hiç bir şey olmadan bir yerde takılıp kalmazsınız.

Bazıları sıcak sever. Bir çok kadın hamile olduklarında baharatlı gıdalardan uzak durmalarının gerekip gerekmediğini merak ederler. Bu soruya verilecek basit bir cevap yoktur. Eğer baharatlı gıda seviyor ve yiyorsanız, tabi ki yemeye devam edebilirsiniz. Bununla birlikte alışmadığınız bir yemeği denemek midenizi bozabilir, bu hamile olsanız da olmasanız da geçerlidir. Bu nedenle maceraperest bir yemek stili benimseyecekseniz dikkatli olun. Farklı yemekleri denediğinizde bebeğinizin de aynı şeyi yaptığını unutmayınız.

Uzmanlardan. "Eğer risk oranı yüksek bir hamileliğiniz yoksa, muhtemelen doğum tarihinize kadar çalışabilirsiniz" diyor Prima Enstitüsü uzmanı Margaret Comerford Freda. Yine de her gün rahat olabilmek için almanız gereken önlemler mevcuttur, mesela dolaşıma yardımcı olmak ve şişmeyi en aza indirgemek için ayaklarınızı yukarıya kaldırmak gibi. 
Social Sharing
 
0

Üye yorumları


ecir - ecmel :)
pamperspampers

Prima Dünyası Forumları

Bir soru sorun, tavsiye paylaşın, ya da sadece dinleyin. Prima Dünyası ebeveynlik hakkında daha fazla şey öğrenmeniz için sizi destekler. Sohbete katılın!
pampers pampers
Tüm forumlara ve sohbetlere göz atın

Ayrıca ilginizi çekebilir

pamperspampers

Prima Hassas Ciltler için

Hakkında: Prima Hassas Ciltler için
Prima Hassas Ciltler için
</