Yönlendirmeye geçin
Pampers® Prima® Sevgi, Uyku & Oyun
Arama


Türkiye

pamperspampers

Dikkati eksik çocuklar

0   yorum yapan kişiler
bu makaleye
 
10
 
0
Social Sharing
Dikkat eksikliği her çocuğun başına gelebilir. Bu konu üzerine ayrıntılı bilgiyi ve dikkat eksiği türlerini bu makalemizde bulabilirsiniz...
Çocuğu okula yollayan anne, baba her şey normal zannederken günün birinde okuldan bir telefon alır ve okula çağrılır. Okulda anneye ve babaya; çocukta dikkat eksikliği olduğu söylenir. Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ, çocuklarda dikkat eksikliğini anlatıyor.


Birinci sınıfta farkedilir

Anaokulunda ve büyük çoğunluklada ilkokul birinci sınıfta öğretmen veya rehber öğretmen tarafından fark edilen dikkat eksikliği, anneyi, babayı, öğretmeni ve en çok da çocuğu etkileyen, çocuğun psikolojisini ve güven duygusunu bozan bir durumdur.

Çocuğunu okula yollayan anne, baba her şey normal zannederken günün birinde okuldan bir telefon alır ve okula çağrılır. Okulda anneye ve babaya; çocukta dikkat eksikliği olduğu derslere kendini veremediği, yerinde duramadığı, kelimeleri ve heceleri yazamadığı, arkadaşlarına göre yazısının çok geri olduğu gibi şeyler söylenir. Bazen de, ebeveynlere çocuklarında dikkat eksikliğinin yanı sıra, hiperaktivitenin olduğu, çocuğun yerinde, duramadığı daima taşkınlık yaptığı anlatılır.

Her iki durumda da

Çocukların doktor ve eğitmenlerden yardım alması önerilir. Anne ve babalar bu durum karşısında şoke olur ve durumu kabullenmekte zorlanırlar. Özellikle çocukta yalnızca dikkat eksikliği varsa, çocuk hiperaktif değilse; bu durumun kabullenmesi zorlaşır. Bundan sonra ne yapılması gerekir? Bu anne babalar için en önemli soru ve sorundur.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin çözümü anne-babanın öğretmen ve uzman doktor ile koordineli çalışmasına ve dayanışmasına bağlıdır. Bu üçlü gruptan birisinin ihmalkarlığı çocuğun tedavisini olumsuz etkiler. Öncelikle; çocukta herhangi bir beyin ve sinir hastalığının olmadığı, uzman bir hekim tarafından kanıtlanmalıdır. Bazı epilepsi türleri (sara hastalığı) doğumda oluşan ve fark edilemeyen beyin hasarları, bazı metobolik hastalıklar dikkat eksikliğine neden olur. Gerekli görülen tüm tetkikler yapılarak, çocukta dikkat eksikliğine neden olabilecek herhangi bir hastalığın olmadığı kanıtlanmalıdır. Altta yatan bir hastalığın olmadığı kanıtlandıktan sonra; çocukta ne tür bir dikkat eksikliği olduğu anlaşılmalıdır.

Dikkat eksikliği türleri

* Dikkat eksikliğinin ön planda olduğu tip.
* Dikkat eksikliği hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ile beraber görüldüğü tip.
* Dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüselliğin bir arada görüldüğü tip.

Kısaca özetlemek gerekirse:

Dikkat eksikliği, dikkatini ayrıntılara verememe, ödevlerinde, derslerde ve diğer etkinliklerde dikkatsizce hatalar yapma, dikkatin dağılması, verilen işin ve görevin tamamlanmaması, dış uyaranlara dikkatin hemen dağılması, kendisiyle konuşulduğunda dinlemiyormuş gibi hissedilmesi belirtilerini içerir. Bu çocuklarda takıntılar da çok olur. Belli eşyalara bağımlı olurlar. Tüm bunlara rağmen bu çocukların zekaları normaldir. Dikkat eksikliği olan bu çocukların sezgileri genellikle çok gelişmiştir. Sıradışı olaylardan hoşlanırlar. Düzenli ortamlara ihtiyaç duyarlar. Dikkat eksikliği olan çocuklardaki en büyük sorunlardan biri ‘erteleme’dir. İstemedikleri olayları özellikle ders çalışmayı devamlı ertelerler.

 
Social Sharing
 
0

Üye yorumları

pamperspampers

Prima Dünyası Forumları

Bir soru sorun, tavsiye paylaşın, ya da sadece dinleyin. Prima Dünyası ebeveynlik hakkında daha fazla şey öğrenmeniz için sizi destekler. Sohbete katılın!
pampers pampers
Tüm forumlara ve sohbetlere göz atın

Ayrıca ilginizi çekebilir

pamperspampers

Mükemmel kuruluk ve yumuşaklık

Hakkında: Prima Aktif Bebek
Prima Aktif Bebek