Yönlendirmeye geçin
Pampers® Prima® Sevgi, Uyku & Oyun
Arama


Türkiye

pamperspampers

Hamilelik Takvimi Hafta 27

0   yorum yapan kişiler
bu makaleye
 
72
 
0
Social Sharing

Bebeğiniz
Bebeğinizin gelişmesi ile ilgili olarak geçen hafta neler olduğunu kontrol ediniz. Sadece bakmak."Bu ışıklar ve gölgeler nedir böyle?" Dört aydan fazla bir süre kapalı kaldıktan sonra bebeğinizin göz kapakları ... daha fazla bilgi

Hamileliğiniz
Tam hedeften. Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca (ve sonrasında da) değişmeye devam edecektir. İlk üç aylık dönemdeki şişmelerinden sonra... daha fazla bilgi


Bebeginiz

Bebeginizin gelismesi ile ilgili olarak neler oldugunu kontrol ediniz.

Sadece bakmak. "Bu isiklar ve gölgeler nedir böyle?"Dört aydan fazla bir süre kapali kaldiktan sonra bebeginizin göz kapaklari yeniden açilabilir. Bu beyninin görsel kisminin aktif oldugu ve çogunluk göz yapisinin hazir oldugu gerçegi ile birlestigi zaman kisitli da olsa küçük bebeginizin çevresini görebildigi anlamina gelmektedir. henüz daha nesneleri ayirt edemez fakat isigi ve gölgeleri görür.

Ninni. Içinizdeki hareketlerine dikkat etmek sureti ile bebeginizin gece ve gündüzü nasil geçirdigi hakkinda bilgi edinebilirsiniz. Annelerinin kollarindaki bebekler gibi, küçügünüz de sallanarak uykuya dalar. Sizin günlük hareketleriniz size sallanma gibi gelmeyebilir fakat amniyotik sivi öyle bir tamponlama saglar ki bebegin tüm hissedebildigi nazik bir sallanistir. Bu nedenle gündüz boyunca uyumasi ihtimali daha fazladir. Halbuki gece için bu farkli bir hikayedir, yani dinlenmek için yattiginiz zaman. Aniden bebeginiz uyanir ve parti yapmaya hazir hale gelir!

Ölçümler. Küçük bebeginiz önümüzdeki ay içerisinde yaklasik 450 gram kazanacaktir. Bu hafta, basindan kuyruk sokumuna kadar 33 cm boyunda ve yaklasik 900 gram agirligindadir. Hizli bir sekilde büyümesine ragmen beyni ve akcigerleri henüz daha tam olgunlasmamistir, fakat neyse ki dis dünyaya hazir olmak için daha 13 haftasi vardir.


Siyah ve Beyaz bir Çalisma

Hamileligin üçüncü 3 aylik döneminde her sey gelismektedir. Bu safha için yüzün ve kafanin bütün yapilari mükemmel olarak sekillenmistir, buna beyin (1), gözler (2), burun (3), bilek (4), dil (5) ve kalp (5) dahildir.


hamileliginiz

Tam hedeften. Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca (ve sonrasında da) değişmeye devam edecektir. İlk üç aylık dönemdeki şişmelerinden sonra muhtemelen büyümeye devam etmişlerdir. Bir çok kadın göğsün ucundaki koyu kısmında, areolanın, değişmeye devam ettiğini fark etmiştir. İlk üç aylık dönemde aerolanız muhtemelen daha koyu bir renk almıştır. Şimdi koyu pigmente sahip deri aerolanın da ötesine geçebilir. Buna ikincil aerola denir ve göğsün yarısına kadar bir alanı kaplayabilir. Bunun niye gerçekleştiğinden kimse çok fazla emin değildir. Fakat bir çok uzman, koyulaşan bu kısmın bir nevi hedef olduğunu düşünmektedir. Bunun, yeni doğmuş olan bebeğinizin emzirme esnasında memeyi bulmasını kolaylaştırmak için olduğu söylenmektedir. Bu geçici bir değişikliktir ve bebeğinizin doğumundan sonraki 12 aya kadar sürebilir.

Rüya örücüsü. Eğer siz de bir çok hamile kadın gibiyseniz, artık uykuya daldığınızda gayet canlı ve bazen de garip bir gece hayatına sahip olabilirsiniz: tamamen büyümüş bir oğlan çocuğu doğuruyorsunuz, doğum yapıyorsunuz ve kedi yavruları doğurduğunuzu fark ediyorsunuz, kollarınızın arasındaki bebek aniden ağzını açıyor ve "Seni seviyorum Anne" diyor. Sadece hamilelik ve bebek hakkında rüyalar görmenize de gerek yok, bir çok kadın hamilelikleri boyunca gördükleri rüyalarının vahşi maceralar, aşk hikayeleri ve garip olaylar ile dolu olduğunu söylemektedirler; aynı renkli sinema şeridi gibi. Neler olmaktadır?

Hamileliğin dramatik rüyaları, vücudumuzda fazladan dolaşmakta olan hormonlar nedeni ile olabilir. Ayrıca bu sadece vücudunuzun yaşamakta olduğunuz duygular ve kafanızdan geçen düşünceler ile başa çıkma yolu da olabilir. Sebep her ne olursa olsun, geceleri yaşadığınız bu eğlenceli anların zevkine varın ve onları çok ciddiye almayın.

Uzmanlardan. "Hamilelik esnasında sizin ve bebeğinizin protein ihtiyacını karşılamak için, kaliteli protein yemeniz lazımdır" demektedir Dr. Margaret Comerford Freda,"Bir çok hayvan proteini kaliteli proteinken, bitkilerden elde edilenler kaliteli değildir." 
Social Sharing
 
0

Üye yorumları

pamperspampers

Prima Dünyası Forumları

Bir soru sorun, tavsiye paylaşın, ya da sadece dinleyin. Prima Dünyası ebeveynlik hakkında daha fazla şey öğrenmeniz için sizi destekler. Sohbete katılın!
pampers pampers
Tüm forumlara ve sohbetlere göz atın

Ayrıca ilginizi çekebilir

pamperspampers

Prima Yeni Bebek bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun onu güvenli bir şekilde kavrar.

Hakkında: Prima Yeni Bebek
Prima Yeni Bebek