Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 22

Hamilelik Takvimi Hafta 22

Bebeğin büyümesi gittikçe hızlanıyor. Bu dönemde neler yaşayacaksınız? Bunun için yazımızı okuyun.

Kas bilgisi: Akıllı bebeğiniz, sanki karmaşık bir matematik problemi üzerine konsantre olmuş gibi kaşlarını çatabilir. İşin aslı, artık bunu yapabilmek için gerçekten kaslara sahip! Bu esnada vücudunda beliren ince tüyler, aynı başındaki gibi herhangi bir pigment içermezler ve tamamen beyazdırlar. Kirpikleri de ayrıca tamamen gelişmiştir ve fakat göz kapakları yaklaşık 28. haftaya kadar kapalı olarak kalır. Bebeğinizin favori hareketleri: “Kollarımı ve bacaklarımı sallamak çok eğlenceli!” Siz göremeseniz de zıplama hareketleri, bu günlerde bebeğinizin favori hareketi olabilir. Büyümenin hızlanması: Bebeğiniz artık 24 cm'den uzun olsa bile hala 370 gramdan daha fazla değil. Bu haftada sadece yüzde 1 vücut yağ oranına sahiptir. Fakat bundan sonra, vücut ısısı üretmesine ve korumasına yardımcı olacak yağ katmanları ekleyecektir. Bebeğinizin yağı gebelik esnasında topladığınız yağ gibidir. Buna kahverengi yağ denir ve her ikinizi de dengede tutmak için hemen enerjiye dönüştürülür. Hoş geldin geçici dinlenme: Seyrek olarak meydana gelen ağrı ve sancılara rağmen gebeliğin bu dönemi eğlencelidir. Henüz oturup kalkmakta zorlanmak veya eğilip ayakkabı bağınızı bağlayamayacak duruma gelmek için erkenken, sabahları olan mide bulantınız da artık muhtemelen sona ermişve iştahınız hırslı bir şekilde geri gelmiştir. Bu zamanın keyfini çıkarın. Uzmanlardan:Bu haftada ağırlık merkeziniz öne kaydığı için beden duruşu da değişmekte. Bu konuda Prima Uzman Kurulu üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni şunu öneriyor: “Çok yüksek topuklar yerine ortopedik ayakkabılar tercih edin.”

Yorumlar: (0)


Yorum bırakın

Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
*Doldurulması zorunlu alanlar
  • Yorumları Göster

Hamilelikte bebek anne iletişimi

responsive

Doğum planınızı nasıl yazmalısınız?

Doğum planınızı not alın - Önünüzdeki birkaç haftanın en önemli işlerinden biri doğumla ilgili düşüncelerinizi, umutlarınızı ve dileklerinizi bir yere not almanızdır. Büyük günde ortaya çıkacak hislerinizle

Devamını oku

Gelecek ellerinizde

Çocuğunuzun gelecekte nasıl bir birey olacağı siz ebeveynlerin elinde. Daha fazla bilgi edinmek için hemen bu yazıyı okuyun.

Devamını oku