Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 22

hamilelik takvimi hafta 22

Bebeğin büyümesi gittikçe hızlanıyor. Bu dönemde neler yaşayacaksınız? Bunun için yazımızı okuyun.

Kaşını çatabiliyor!

Akıllı bebeğiniz, sanki karmaşık bir matematik problemi üzerine konsantre olmuş gibi kaşlarını çatabilir. İşin aslı, artık bunu yapabilmek için gerçekten kaslara sahip! Bu esnada vücudunda beliren ince tüyler, aynı başındaki gibi herhangi bir pigment içermezler ve tamamen beyazdırlar. Kirpikleri de ayrıca tamamen gelişmiştir ve fakat göz kapakları yaklaşık 28. haftaya kadar kapalı olarak kalır.

“Kollarımı ve bacaklarımı sallamak çok eğlenceli!”

Siz göremeseniz de zıplama hareketleri, bu günlerde bebeğinizin favori hareketi olabilir.

Bebeğinizin büyümesi giderek hızlanıyor

Bebeğiniz artık 24 cm'den uzun olsa bile hala 370 gramdan daha fazla değil. Bu haftada sadece yüzde 1 vücut yağ oranına sahiptir. Fakat bundan sonra, vücut ısısı üretmesine ve korumasına yardımcı olacak yağ katmanları ekleyecektir. Bebeğinizin yağı gebelik esnasında topladığınız yağ gibidir. Buna kahverengi yağ denir ve her ikinizi de dengede tutmak için hemen enerjiye dönüştürülür.

İştahlısınız ve keyfiniz yerinde

Seyrek olarak meydana gelen ağrı ve sancılara rağmen gebeliğin bu dönemi eğlencelidir. Henüz oturup kalkmakta zorlanmak veya eğilip ayakkabı bağınızı bağlayamayacak duruma gelmek için erkenken, sabahları olan mide bulantınız da artık muhtemelen sona ermiş ve iştahınız hırslı bir şekilde geri gelmiştir. Bu zamanın keyfini çıkarın.

Ayakkabı seçimine dikkat etmek gerek

Bu haftada ağırlık merkeziniz öne kaydığı için beden duruşu da değişmekte. Bu konuda Prima Uzman Kurulu üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni şunu öneriyor: “Çok yüksek topuklar yerine ortopedik ayakkabılar tercih edin.”


 
Yorum bırakın Doldurulması zorunlu alanlar
Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*

Bebek bekleyen babalar: Kilo alma eğilimi

Araştırmacılar, erkeklerin yüzde 60’ının eşlerinin hamileliği süresince fiziksel bazı semptomlar gösterdiklerini söylüyor. Peki ama neden? Keşfedin!

Devamını oku

Hatıraları canlı tutmak: İlerisi için günlükler ve doğum günü hatırası

Doğum zamanından önce hatıraları yakalamak ve hafızada tutmak için nasıl hazırlanabilirsiniz? Keşfedin!

Devamını oku

Tuvalet Eğitimini Reddeden Çocuk için Ne Yapılabilir?

Çocuğunuz tuvalet eğitimini reddediyorsa ve anne baba olarak ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmiyorsanız, önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Devamını oku