Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 26

hamilelik takvimi hafta 26

Hamileliğinizin 26. haftasındasınız. Bebeğinizin vücudu gittikçe şekilleniyor. Bebeğiniz sizin yediklerinizden besleniyor. Bu durumda neler yemeniz gerekiyor? Nelere dikkat etmelisiniz? Yazımızı okuyun.

Deneme nefesleri: Bu hafta bebeğinizin burun deliklerinin açılma haftası. Böylece artık kaslarını ve ciğerlerini kullanarak nefes almaya hazır hale geliyor. Rahimde nefes alacak hava mevcut olmadığı için amniyotik sıvıyı içine çekip dışarı bırakarak pratik yapar. Miniğiniz doğduğu zaman bu konuda ustalaşmış olacaktır.

Ne emici ama! Bebeğiniz ayrıca bazı beslenme kaslarını, yani dudakları ve ağzını da geliştirip çalıştırıyor. Bebeğinizin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eğer yüzünün önünden eli yüzerek geçse başparmağı ve parmaklarını emer. Ultrason genellikle bebekleri rahimde başparmaklarını emerken gösterir. Ve hatta bazı bebekler doğduklarında parmakları, başparmakları, dudakları ve ellerinde emmeden dolayı kabarcıklar ile doğarlar. Emme, doğduğu zaman bebeğinizin sahip olacağı 70 refleksten bir tanesidir.

Kavrama: "Bir şeyi kavramak-mesela kendi göbek kordonum gibi-bu benim en son oyunum." Kavrama bu reflekslerden bir tanesidir. Eğer parmağınızı yeni doğmuş bir bebeğe doğru tutarsanız sizi kavramasındaki kuvvete şaşarsınız. Su anda bebeğiniz tutuşunu deniyor. Dolayısıyla göbek bağını tutup çekiştirmeyi çok seviyor. Ve tabii ki kordon bu zorluklarla basa çıkacak dayanıklılıkta!

Ölçümler: Bebeğiniz yaklaşık 35 cm boyda ve 760-800 gram civarında ağırlığa sahip.

Bebeğinizin yüzü: Bu safhada daha fazla yüz özellikleri belirginleşir. Dudaklar, göz kapakları, burnun ortaya çıkışı ve çeneyi sayabiliriz. Dış kulak daha gelişmiş olabilir.

Atıştırma ihtiyacı: Beslenmenizin içeriği ve sıklığı önemlidir çünkü bebeğiniz sizin tabağınızdan yemek yiyor. Küçük ve sık sık yenen yemekler kan şekeri oranınızın sabit kalmasına yardımcı olur. Dışarıda olduğunuzda yanınızda yoğurt veya meyve gibi küçük ve taşınabilir gıda maddeleri bulundurarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Baharatlar: Bir çok kadın gebe olduklarında baharatlı gıdalardan uzak durmalarının gerekip gerekmediğini merak ederler. Bu sorunun tek bir cevabı yok. Eğer baharatlı gıda seviyor ve yiyorsanız, yemeye devam edebilirsiniz. Bununla birlikte alışmadığınız bir yemeği denemek midenizi bozabilir, bu nedenle gebelere yemek konusunda macera önerilmez.

Uzmanlardan: Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, antrenman kasılmaları kabul edilen Braxton-Hicks kasılmalarını bu haftalarda daha belirgin hissedebileceğinizi söylüyor ve bilgi veriyor: “Normalde 30. haftadan sonra bu kasılmaları daha güçlü şekilde hissedebilirsiniz. Ancak bu kasılmalar düzenli değildir. Erken doğum kasılmaları ise günlük yaşamı etkileyecek sıklıkta ve düzenli aralıklarla gelir.”Yorum bırakın

Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
Doldurulması zorunlu alanlar
  • Yorumları Göster

6 aylık hamileyim, emniyetli bir şekilde nasıl araba kullanabilirim?

Hamileliğiniz sırasında araba kullanırken hem kendinizin hem de bebeğinizin güvenliği için bazı önemli konulara dikkat etmenizde fayda var.

Devamını oku


Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

  • Alan:

    Dış mekan, İç mekan

  • Kazanımlar:

    Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

  • Nelere ihtiyacınız olacak?:

    • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek


Cildinize bitkisel çözümler

Anne olmak büyülü olsa da kimi zaman verdiği yorgunluk cildimizi yıpratabiliyor. Bu olumsuz etkilerle savaşırken bitkisel malzemelerle hazırlanmış maskeler kullanmak ister misiniz?

Devamını oku


Emzirmek çalışmanıza engel değil

Hem emzirip hem de çalışabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız bu yazıda. Hemen okuyun.

Devamını oku