hamilelik takvimi hafta 26

Haftadasınız

Git

Hafta Hafta Hamileliğinizin 26. Haftası

Bebeğiniz nefes alma denemeleri yapıyor!

Bu hafta bebeğinizin burun deliklerinin açılma haftası. Böylece artık kaslarını ve ciğerlerini kullanarak nefes almaya hazır hale geliyor. Rahimde nefes alacak hava mevcut olmadığı için amniyotik sıvıyı içine çekip dışarı bırakarak pratik yapar. Miniğiniz doğduğu zaman bu konuda ustalaşmış olacaktır.

Emme refleksi artık çok güçlü

Bebeğiniz ayrıca bazı beslenme kaslarını, yani dudakları ve ağzını da geliştirip çalıştırıyor. Bebeğinizin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eğer yüzünün önünden eli yüzerek geçse başparmağı ve parmaklarını emer. Ultrason genellikle bebekleri rahimde başparmaklarını emerken gösterir. Ve hatta bazı bebekler doğduklarında parmakları, başparmakları, dudakları ve ellerinde emmeden dolayı kabarcıklar ile doğarlar. Emme, doğduğu zaman bebeğinizin sahip olacağı 70 refleksten bir tanesidir.

Kavrama refleksi şaşırtıcı

"Bir şeyi kavramak-mesela kendi göbek kordonum gibi-bu benim en son oyunum." Kavrama bu reflekslerden bir tanesidir. Eğer parmağınızı yeni doğmuş bir bebeğe doğru tutarsanız sizi kavramasındaki kuvvete şaşarsınız. Şu anda bebeğiniz tutuşunu deniyor. Dolayısıyla göbek bağını tutup çekiştirmeyi çok seviyor. Ve tabii ki kordon bu zorluklarla başa çıkacak dayanıklılıkta!

Artık 35 santimetre!

Bebeğiniz yaklaşık 35 cm boyda ve 760-800 gram civarında ağırlığa sahip.

Yüzü belirginleşti

Dudaklar, göz kapakları, burnun ortaya çıkışı ve çeneyi sayabiliriz. Dış kulak daha gelişmiş olabilir.

Beslenmenizin içeriği ve sıklığı önemli

Çünkü bebeğiniz sizin tabağınızdan yemek yiyor. Küçük ve sık sık yenen yemekler kan şekeri oranınızın sabit kalmasına yardımcı olur. Dışarıda olduğunuzda yanınızda yoğurt veya meyve gibi küçük ve taşınabilir gıda maddeleri bulundurarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Baharat seçimi size bağlı

Bir çok kadın hamilelikte beslenme rejiminde, baharatlı gıdalardan uzak durmalarının gerekip gerekmediğini merak ederler. Bu sorunun tek bir cevabı yok. Eğer baharatlı gıda seviyor ve yiyorsanız, yemeye devam edebilirsiniz. Bununla birlikte alışmadığınız bir yemeği denemek midenizi bozabilir, bu nedenle gebelere yemek konusunda macera önerilmez.

Braxton-Hicks kasılmalarını daha belirgin

Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, antrenman kasılmaları kabul edilen Braxton-Hicks kasılmalarını bu haftalarda daha belirgin hissedebileceğinizi söylüyor ve bilgi veriyor: “Normalde 30. haftadan sonra bu kasılmaları daha güçlü şekilde hissedebilirsiniz. Ancak bu kasılmalar düzenli değildir. Erken doğum kasılmaları ise günlük yaşamı etkileyecek sıklıkta ve düzenli aralıklarla gelir.”


 

2 Yorumlar:

Doldurulması zorunlu alanlar

yararlı

esrasrky07 26.02.2016
gerçekten yararlı bilgiler içeriyor. teşekkürler

teşekkürler prima

barlas28 15.08.2015
baharat türü şeyler mide yanması yapıyordu heleki salça yiyemiyordum çok zordu
Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Kuru geceler ve mutlu sabahlar için geliştirilmiş Prima Aktif Bebek, şimdi yeni Ekstra Uyku Tabakası ile ıslaklığı daha hızlı emiyor.