Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 34

hamilelik takvimi hafta 34

Hamileliğinizin 34. haftasındasınız. Doğum planlarınızı yapmaya başladınız mı? Neler yapmanız gerekiyor? Bunun için yazımızı okuyun.

Düşüşü yapmak: Eğer bebeğiniz erkekse, erkeklik organları karnından skrotumuna iner. Seyrek olarak testiküllerinden biri veya ikisi doğumdan önce olması gereken pozisyonu almazlar. Bu durumda bebeğinizin testikülleri muhtemelen birinci doğum gününden önce aşağı iner. Eğer bebeğinizin skrotumu doğumdan sonra büyük gibi görünüyorsa endişelenmeyin, şişme ekstra sıvıdan dolayı oluşur ve doğumdan bir iki hafta sonra kaybolur.

Boşluk yok: Bebeğiniz artık daha az hareket ediyor ve bu durum yerinin sıkışıklığı sebebiyle gerçekleşiyor. Tabii ki büyüdüğü için bir türlü yerleşemiyormuş gibi de durabilir (yaklaşık 2 Kg ve yaklaşık 46 cm boyda). Artık en ufak bir hareketi bile hissedebilirsiniz. Gerçekten de bebeğiniz tam rahim duvarına dayandığı için hangi vücut kısmını hissettiğinizi artık tahmin bile edebilirsiniz.

Bebek mavisi: "Şimdi gözlerim ne renk tahmin edebilir misin?"Bebeğinizin ileride gözlerinin ne renk olacağından bağımsız olarak şimdiki renkleri mavidir. Gözlerindeki pigmentasyon süreci doğumdan sonra bir kaç hafta ışığa maruz kalmadıkça tamamlanmaz. Hatta nihai göz rengi yıllarca kesin olarak belli olmayabilir.

Parmak izi: Bebeğinizin kendine has ayak izi hali hazırda gelişti. Ayak parmakları ve topuğu yerli yerinde. Bu minicik ayak parmakları muhtemelen oynuyorlar.

Vakit geldi mi? Sadece birkaç hafta kalmışken, doğum belirtilerini hatırlamakta fayda var. Doğum her kadın için farklı olmakla beraber en sık görülen semptomlar araları giderek kısalan düzenli kasılmalar, sırtın alt kısmında oluşan ağrı ile birlikte özel günlerdekine benzer kramplar, suyun boşalması (amniyotik sıvının boşalması) ve kanlı mukus gelmesidir ki bu durum serviksin açılmaya başladığını gösterir. Bu semptomlardan herhangi birinin bulunmasının doğumun başladığı anlamına gelmediğini de hatırlatmamız lazım. Bu belirtiler doğumun gerçekleşmesinden günler hatta haftalar önce ortaya çıkabilir. Bu kısmı doktorlara bırakıyoruz. Eğer bu semptomlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız mutlaka onu arayın.

Doğum planınızı kesinleştirmek: Büyük bir ihtimalle doğumunuzun nasıl olacağı hakkında düşünüp bazı araştırmalar yaptınız. Hangi aile fertlerinin yanınızda olacağı, hangi hastane vb.. Muhtemelen isteklerinizi doktorunuz ile de konuştunuz. Bu dönemde doğum planlarınızı kesinleştirip doktorunuzla hem fikir olmak önemlidir.

Uzmanlardan: Bu haftalarda büyüyen karnınız yüzünden uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, rahat uyumanız için şunları öneriyor: “Yatmaya yakın saatlerde yemek yememeye çalışın, kafeinli içeceklerden kaçının ve uyumadan önce ılık bir duş alın. Bunların hepsi kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olabilir.”Yorum bırakın

Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
Doldurulması zorunlu alanlar
 • Yorumları Göster
 1. Bebek bezi

Prima Premium Care Bebek Bezi

4.8/ 5

Prima Premium Care, 5 yıldızlı korumasıyla size bebeğinizin cildi için en mükemmel bakımı sunar.

Beden 0 - 5
2.5-25kg

Gebeliğin ilk dönemlerinde beslenme

Hepimiz gebe kadınların nelere aşerdiğine ilişkin hikâyeler duyarız. Turşu ve dondurma isterler örneğin. Her ne kadar normal zamanlarda bu tür yiyecekleri karıştırmasak da, hamilelik döneminiz boyunca damak

Devamını oku


Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

 • Alan:

  Dış mekan, İç mekan

 • Kazanımlar:

  Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

 • Nelere ihtiyacınız olacak?:

  • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek


Fetüsün üçüncü üç ayı: Üçüncü üç aylık dönem ultrasonu zamanı

Şu anda kendinizi gerçekten hamile hissediyorsunuz ve bu sık sık kendinizi biraz rahatsız hissetmek anlamına geliyor. Egzersiz, uyku ve gevşeme kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Üçüncü üç aylık

Devamını oku


Doğumdan sonra yeni doğan bebek bakımı, doğum sancısı ve bebeklik dönemi

Yeni doğmuş bebeğinizin bakımı konusunda gergin olmanız doğal. Daha önce hiç bebek bezi değiştirmemiş ya da küçük pijamaları maharetle bebeğe giydirmemiş ilk ebeveynler siz olmayacaksınız. İçgüdülerinize

Devamını oku