Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 34

hamilelik takvimi hafta 34

Hamileliğinizin 34. haftasındasınız. Doğum planlarınızı yapmaya başladınız mı? Neler yapmanız gerekiyor? Bunun için yazımızı okuyun.

Eğer bebeğiniz erkekse

Erkeklik organları karnından skrotumuna iner. Seyrek olarak testiküllerinden biri veya ikisi doğumdan önce olması gereken pozisyonu almazlar. Bu durumda bebeğinizin testikülleri muhtemelen birinci doğum gününden önce aşağı iner. Eğer bebeğinizin skrotumu doğumdan sonra büyük gibi görünüyorsa endişelenmeyin, şişme ekstra sıvıdan dolayı oluşur ve doğumdan bir iki hafta sonra kaybolur.

Artık hareket edebileceği fazla bir alan yok

Bebeğiniz artık daha az hareket ediyor ve bu durum yerinin sıkışıklığı sebebiyle gerçekleşiyor. Tabii ki büyüdüğü için bir türlü yerleşemiyormuş gibi de durabilir (yaklaşık 2 Kg ve yaklaşık 46 cm boyda). Artık en ufak bir hareketi bile hissedebilirsiniz. Gerçekten de bebeğiniz tam rahim duvarına dayandığı için hangi vücut kısmını hissettiğinizi artık tahmin bile edebilirsiniz.

"Şimdi gözlerim ne renk tahmin edebilir misin?"

Bebeğinizin ileride gözlerinin ne renk olacağından bağımsız olarak şimdiki renkleri mavidir. Gözlerindeki pigmentasyon süreci doğumdan sonra bir kaç hafta ışığa maruz kalmadıkça tamamlanmaz. Hatta nihai göz rengi yıllarca kesin olarak belli olmayabilir.

Ayak izi belirginleşti

Bebeğinizin kendine has ayak izi hali hazırda gelişti. Ayak parmakları ve topuğu yerli yerinde. Bu minicik ayak parmakları muhtemelen oynuyorlar.

Vakit geldi mi? Doğum belirtilerini tekrar hatırlayın!

Sadece birkaç hafta kalmışken, doğum belirtilerini hatırlamakta fayda var. Doğum her kadın için farklı olmakla beraber en sık görülen semptomlar araları giderek kısalan düzenli kasılmalar, sırtın alt kısmında oluşan ağrı ile birlikte özel günlerdekine benzer kramplar, suyun boşalması (amniyotik sıvının boşalması) ve kanlı mukus gelmesidir ki bu durum serviksin açılmaya başladığını gösterir. Bu semptomlardan herhangi birinin bulunmasının doğumun başladığı anlamına gelmediğini de hatırlatmamız lazım. Bu belirtiler doğumun gerçekleşmesinden günler hatta haftalar önce ortaya çıkabilir. Bu kısmı doktorlara bırakıyoruz. Eğer bu semptomlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız mutlaka onu arayın.

Doğum planınız net mi?

Büyük bir ihtimalle doğumunuzun nasıl olacağı hakkında düşünüp bazı araştırmalar yaptınız. Hangi aile fertlerinin yanınızda olacağı, hangi hastane vb.. Muhtemelen isteklerinizi doktorunuz ile de konuştunuz. Bu dönemde doğum planlarınızı kesinleştirip doktorunuzla hem fikir olmak önemlidir.

Uzmanlar hamilelikte yapılmaması gerekenler şeylere değiniyor

Bu haftalarda büyüyen karnınız yüzünden uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, rahat uyumanız için şunları öneriyor: “Yatmaya yakın saatlerde yemek yememeye çalışın, kafeinli içeceklerden kaçının ve uyumadan önce ılık bir duş alın. Bunların hepsi kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olabilir.”


 
Yorum bırakın Doldurulması zorunlu alanlar
Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
 • Yorumları Göster

burdan

barlas28 09.08.2015

sonra bebeği bekle artık insanın iççine bir mutluluk giriyor seviniyor

 1. Bebek bezi

Prima Premium Care Bebek Bezi

Prima Premium Care, 5 yıldızlı korumasıyla size bebeğinizin cildi için en mükemmel bakımı sunar.

Beden 0 - 5
2.5-25kg

Bebek bekleyen babalar: Kilo alma eğilimi

Araştırmacılar, erkeklerin yüzde 60’ının eşlerinin hamileliği süresince fiziksel bazı semptomlar gösterdiklerini söylüyor. Peki ama neden? Keşfedin!

Devamını oku

Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

 • Alan:

  Dış mekan, İç mekan

 • Kazanımlar:

  Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

 • Nelere ihtiyacınız olacak?:

  • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek

Hatıraları canlı tutmak: İlerisi için günlükler ve doğum günü hatırası

Doğum zamanından önce hatıraları yakalamak ve hafızada tutmak için nasıl hazırlanabilirsiniz? Keşfedin!

Devamını oku

Tuvalet Eğitimini Reddeden Çocuk için Ne Yapılabilir?

Çocuğunuz tuvalet eğitimini reddediyorsa ve anne baba olarak ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmiyorsanız, önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Devamını oku