hamilelik takvimi hafta 34

Haftadasınız

Git

Hafta Hafta Hamileliğinizin 34. Haftası

Eğer bebeğiniz erkekse

Erkeklik organları karnından skrotumuna iner. Seyrek olarak testiküllerinden biri veya ikisi doğumdan önce olması gereken pozisyonu almazlar. Bu durumda bebeğinizin testikülleri muhtemelen birinci doğum gününden önce aşağı iner. Eğer bebeğinizin skrotumu doğumdan sonra büyük gibi görünüyorsa endişelenmeyin, şişme ekstra sıvıdan dolayı oluşur ve doğumdan bir iki hafta sonra kaybolur.

Artık hareket edebileceği fazla bir alan yok

Bebeğiniz artık daha az hareket ediyor ve bu durum yerinin sıkışıklığı sebebiyle gerçekleşiyor. Tabii ki büyüdüğü için bir türlü yerleşemiyormuş gibi de durabilir (yaklaşık 2 Kg ve yaklaşık 46 cm boyda). Artık en ufak bir hareketi bile hissedebilirsiniz. Gerçekten de bebeğiniz tam rahim duvarına dayandığı için hangi vücut kısmını hissettiğinizi artık tahmin bile edebilirsiniz.

"Şimdi gözlerim ne renk tahmin edebilir misin?"

Bebeğinizin ileride gözlerinin ne renk olacağından bağımsız olarak şimdiki renkleri mavidir. Gözlerindeki pigmentasyon süreci doğumdan sonra bir kaç hafta ışığa maruz kalmadıkça tamamlanmaz. Hatta nihai göz rengi yıllarca kesin olarak belli olmayabilir.

Ayak izi belirginleşti

Bebeğinizin kendine has ayak izi hali hazırda gelişti. Ayak parmakları ve topuğu yerli yerinde. Bu minicik ayak parmakları muhtemelen oynuyorlar.

Vakit geldi mi? Doğum belirtilerini tekrar hatırlayın!

Sadece birkaç hafta kalmışken, doğum belirtilerini hatırlamakta fayda var. Doğum her kadın için farklı olmakla beraber en sık görülen semptomlar araları giderek kısalan düzenli kasılmalar, sırtın alt kısmında oluşan ağrı ile birlikte özel günlerdekine benzer kramplar, suyun boşalması (amniyotik sıvının boşalması) ve kanlı mukus gelmesidir ki bu durum serviksin açılmaya başladığını gösterir. Bu semptomlardan herhangi birinin bulunmasının doğumun başladığı anlamına gelmediğini de hatırlatmamız lazım. Bu belirtiler doğumun gerçekleşmesinden günler hatta haftalar önce ortaya çıkabilir. Bu kısmı doktorlara bırakıyoruz. Eğer bu semptomlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız mutlaka onu arayın.

Doğum planınız net mi?

Büyük bir ihtimalle doğumunuzun nasıl olacağı hakkında düşünüp bazı araştırmalar yaptınız. Hangi aile fertlerinin yanınızda olacağı, hangi hastane vb.. Muhtemelen isteklerinizi doktorunuz ile de konuştunuz. Bu dönemde doğum planlarınızı kesinleştirip doktorunuzla hem fikir olmak önemlidir.

Uzmanlar hamilelikte yapılmaması gerekenler şeylere değiniyor

Bu haftalarda büyüyen karnınız yüzünden uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, rahat uyumanız için şunları öneriyor: “Yatmaya yakın saatlerde yemek yememeye çalışın, kafeinli içeceklerden kaçının ve uyumadan önce ılık bir duş alın. Bunların hepsi kaliteli bir uyku uyumaya yardımcı olabilir.”


 

1 Yorumlar:

Doldurulması zorunlu alanlar

burdan

barlas28 09.08.2015
sonra bebeği bekle artık insanın iççine bir mutluluk giriyor seviniyor
Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Kuru geceler ve mutlu sabahlar için geliştirilmiş Prima Aktif Bebek, şimdi yeni Ekstra Uyku Tabakası ile ıslaklığı daha hızlı emiyor.