Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 37

hamilelik takvimi hafta 37

Hamileliğinizin 37. haftasındasınız. Doğuma az kaldı. Bunun için çantanızı hazırladınız mı? Yanınıza neler almanız gerekiyor? Bu bilgiler için yazımızı okuyun.

Ölçümler

"Her gün biraz daha kilo almak benim büyük güne hazır olmamı sağlıyor." Bebeğinizin boyunun artık 50 cm'den fazla olması mümkün. Ağırlığı ise 2.7 ile 3 kg arasında ve doğacağı ağırlığa yaklaşıyor. Bu son haftalar, bebeğiniz her gün hala 15 gram yağ kazandığı için önemli. Bu yağ onun vücut ısısını düzenlemesine ve dengeli kan şeker oranı tutmasına yardımcı oluyor. Bebeğinizin beyni ve onun içinde bulunduğu kafatası da büyümeye devam ediyor.

Aşağı iniş

Bebeğin anne karnındaki pozisyonları dönem dönem değişim gösterir. Bu günlerde bebeğinizi daha aşağıda mı taşıyorsunuz? Onun sanki pelvisinize indiğini hissetmektesiniz - ve belki de indi. Bu düşüş, angajman adını alır ve bebeğiniz doğmadan bir kaç hafta önce gerçekleşebilir. Küçüğünüzün daha aşağıda konumlanması, sizin diyaframınızdaki baskının bir kısmını alır ve nefes almanızı biraz daha kolaylaştırır.

Ödün

Tabii ki bebeğinizin aşağıya inmesi iki taraflı haberdir. İyi haber, daha rahat nefes alabilirsiniz. Diğer yandan alt karın kısmınızda ve pelvisinizde daha fazla baskı hissedersiniz. Ayrıca bebeğinizin inmesiyle yerçekimi merkeziniz değişir, böylece biraz daha sakarlaşabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ters pozisyondaysa (ayaklar veya popo aşağıda ise) doktorunuz onu döndürmeyi teklif eder. Sonuca bağlı olarak jinekoloğunuz size sezaryen ile doğum ihtimalinden söz edebilir.

Çantayı hazır edin! Hastane için çantanızı hazırladınız mı? Sadece bebeklerin yüzde 5'i hesaplanan doğum günlerinde doğarlar, onun için bebeğinizin erken gelmesi ihtimalini göz önüne alıp çantanızı hazırlamanızda fayda var. Hatırlayalım

Rahat bir gecelik veya pijama (iyisi olsun diye uğraşmayabilirsiniz, lekelenebilir), rahat bir elbise, kaymayan terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemesi ve hem sizin hem de bebeğiniz için eve gidiş giysileri. Mücevher, kredi kartları ve cüzdanınız işinizi kolaylaştırmayacaktır. Fakat yanınızda kimlik, sağlık karneniz, gazete ve yiyecek için bozuk para getirmek faydalı olabilir. Ayrıca haberi paylaşmak isteyeceğiniz kişilerin bir telefon listesini de yapmak isteyebilirsiniz.

Uzmanlardan

Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, doğum süresi ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Bilinmelidir ki doğum başladıktan sonra çok kısa süre içerisinde doğurmak ilk gebeliklerde mümkün olmayabilir. Doğum ancak rahim ağzı açıklığı yaklaşık 10 cm olduğunda gerçekleşir. İlk gebeliklerde 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Yani ilk gebelikte gerçek doğum sancıları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saate kadar sürebilir.”

 

Yorum bırakın Doldurulması zorunlu alanlar
Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
  1. Bebek bezi

Prima Premium Care Bebek Bezi

Prima Premium Care, 5 yıldızlı korumasıyla size bebeğinizin cildi için en mükemmel bakımı sunar.

Beden 0 - 5
2.5-25kg

Haftalar boyunca gebelik semptomları

Gebelik beraberinde can sıkıcı ağrı ve sızıları da getirir, fakat kimi semptomlar diğerlerinden daha endişe vericidir. Peki, normal ağrı ve kramplarla, endişelenmeniz gereken doğum öncesi belirtileri

Devamını oku

Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

  • Alan:

    Dış mekan, İç mekan

  • Kazanımlar:

    Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

  • Nelere ihtiyacınız olacak?:

    • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek

Hamilelik Takvimi Hafta 39

Hamileliğinizin 39. haftasındasınız. Bebeğiniz geliyor. Bu heyecan dolu anda panik ve korkuyu bir arada yaşayabilirsiniz. Bu anda neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgileri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Devamını oku

Her bebek emekler mi?

Bazı bebekler bir türlü emeklemezler ve anneleriyle babalarını endişeye sürükleyebilirler. Oysa, bebeklerin gelişim süreçleri farklılık gösterebilir ve kimi bebek emeklemeyi atlayarak direkt ayaklanmayı tercih

Devamını oku