hamilelik takvimi hafta 37

Haftadasınız

Git

Hafta Hafta Hamileliğinizin 37. Haftası

"Her gün biraz daha kilo almak benim büyük güne hazır olmamı sağlıyor."

Bebeğinizin boyunun artık 50 cm'den fazla olması mümkün. Ağırlığı ise 2.7 ile 3 kg arasında ve doğacağı ağırlığa yaklaşıyor. Bu son haftalar, bebeğiniz her gün hala 15 gram yağ kazandığı için önemli. Bu yağ onun vücut ısısını düzenlemesine ve dengeli kan şeker oranı tutmasına yardımcı oluyor. Bebeğinizin beyni ve onun içinde bulunduğu kafatası da büyümeye devam ediyor.

Bebeğinizin aşağı doğru kayıyor!

Bebeğin anne karnındaki pozisyonları dönem dönem değişim gösterir. Bu günlerde bebeğinizi daha aşağıda mı taşıyorsunuz? Onun sanki pelvisinize indiğini hissetmektesiniz ve belki de indi. Bu düşüş, angajman adını alır ve bebeğiniz doğmadan bir kaç hafta önce gerçekleşebilir. Küçüğünüzün daha aşağıda konumlanması, sizin diyaframınızdaki baskının bir kısmını alır ve nefes almanızı biraz daha kolaylaştırır.

Ters mi, düz mü? Normal doğum mu, sezaryen mi?

Tabii ki bebeğinizin aşağıya inmesi iki taraflı haberdir. İyi haber, daha rahat nefes alabilirsiniz. Diğer yandan alt karın kısmınızda ve pelvisinizde daha fazla baskı hissedersiniz. Ayrıca bebeğinizin inmesiyle yerçekimi merkeziniz değişir, böylece biraz daha sakarlaşabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ters pozisyondaysa (ayaklar veya popo aşağıda ise) doktorunuz onu döndürmeyi teklif eder. Sonuca bağlı olarak jinekoloğunuz size sezaryen ile doğum ihtimalinden söz edebilir.

Çantayı hazır edin! Hastane için çantanızı hazırladınız mı?

Sadece bebeklerin yüzde 5'i hesaplanan doğum günlerinde doğarlar, onun için bebeğinizin erken gelmesi ihtimalini göz önüne alıp çantanızı hazırlamanızda fayda var. Hatırlayalım:

Rahat bir gecelik veya pijama (iyisi olsun diye uğraşmayabilirsiniz, lekelenebilir), rahat bir elbise, kaymayan terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemesi ve hem sizin hem de bebeğiniz için eve gidiş giysileri. Mücevher, kredi kartları ve cüzdanınız işinizi kolaylaştırmayacaktır. Fakat yanınızda kimlik, sağlık karneniz, gazete ve yiyecek için bozuk para getirmek faydalı olabilir. Ayrıca haberi paylaşmak isteyeceğiniz kişilerin bir telefon listesini de yapmak isteyebilirsiniz.

İlk gebeliklerde doğum çok kısa sürmeyebilir

Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, doğum süresi ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Bilinmelidir ki doğum başladıktan sonra çok kısa süre içerisinde doğurmak ilk gebeliklerde mümkün olmayabilir. Doğum ancak rahim ağzı açıklığı yaklaşık 10 cm olduğunda gerçekleşir. İlk gebeliklerde 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Yani ilk gebelikte gerçek doğum sancıları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saate kadar sürebilir.”


 

1 Yorumlar:

Doldurulması zorunlu alanlar

ben

barlas28 09.08.2015
37+6 doğurmuştum normal doğumla zaten 36.haftadan sonra bebeği bekleyin diyorlar tabikide çantanın artık hazırlanması lazım
Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Kuru geceler ve mutlu sabahlar için geliştirilmiş Prima Aktif Bebek, şimdi yeni Ekstra Uyku Tabakası ile ıslaklığı daha hızlı emiyor.

(547)