A2

Haftadasınız

Git

5 haftalık gebelik

5 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz küçük bir portakal tohumu kadardır. 1 ile 2,5 mm arasında olan bebeğiniz küçük bir portakal tohumu kadardır.

Tesisat hazır

Plasenta ve oluşmaya başlayan göbek bağı, gereken besinleri sizin vücudunuzdan bebeğin vücuduna aktarmak için çalışmaya başlamıştır. Oksijen, amino asitler, yağlar ve şekerler hep sağlıklı bir gelişimde kritik rol oynar. 

 

Bazı temel bilgiler

Bebeğin hücrelerinin bir kısmı, belkemiğini ve beyni oluşturacak olan sinir yoluna dönüşmektedir. Yanlış oluşmuş bir sinir yolu omuriliğin tamamen kapanmadığı bir rahatsızlık olan ayrık omurga isimli bir komplikasyona yol açabilir. Omurilikle ilgili doğum kusurlarına karşı en iyi silahınız, her gün en az 400 mikrogram folik asit almaktır.

 

Kalp başlangıcı

Kalp artık düzensiz birkaç atış yapan tek bir tüptür. Her geçen haftayla birlikte bu atışlar daha düzenli hale gelecektir. 

5. haftada gebeliğiniz

Duygular okyanusu

Gebe olduğunuz için çok sevinebilir, her şeyin normal olup olmayacağına dair endişelenebilir, korkabilir ya da bir anne olarak kendinizden emin olmayabilirsiniz. Hiç endişelenmeyin! Bu duyguların hepsi tamamen normaldir. Özenli bakım

Adet benzeri kramplar ve bel ağrıları bu aşamada sık görülür. Ilık bir banyo yaparak, sakinleştirici müzik dinleyerek veya şekerleme yaparak mola verin. Besinlerinize dikkat edin ve hâlâ yapmadıysanız sigara içmeyi, alkol tüketimini ya da ilaç kullanımını bırakın – tüm bunlar bebeğiniz için zararlı olabilir.Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin beyni hızla gelişmektedir ve kısa süre sonra kalbe dönüşecek olan tüp benzeri yapı arada bir atmaya başlayacaktır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: