Önemli bebek bakımı tavsiyeleri

Önemli bebek bakımı tavsiyeleri

Arkadaşlarınız ve aileleriniz size iyi niyetli tavsiyeler verse de bu yönlendirmelerin sizi yoldan saptırabilmesi de olasıdır. İşte, ebeveynlere yönelik, rahatça yok sayabileceğiniz, modası geçmiş üç tavsiye:

1. Bebeğinizi çok fazla kucağa alırsanız şımarır.

Yenidoğanlar genellikle bir ihtiyaçları olduğu için ağlarlar. İster altını değiştirme, ister besleme ya da sadece sarılma amaçlı olsun, bebeğinizi yatıştırmak güvende olduğunu ve sevildiğini hissetmesine yardımcı olur. Bebeklerin şımartılması imkânsızdır. Hatta, altı aylık olmadan önce ihtiyaçlarını karşılamada ne kadar tutarlı olursanız, bebeğiniz hayatın ileri dönemlerinde o kadar az talepkâr olur.

2. Bebeğiniz uykuda iken evi sessiz tutun.

Anlaşıldığı üzere, bebekler aslında rahimde geçirdikleri zaman nedeniyle arka planda ses duymaya alışkınlar. İsterseniz uyku zamanında elektrik süpürgesini çalıştırın. Makinenin uğultusu bebeğinizin uyumasını kolaylaştırabilir, o dinlenirken siz de biraz temizlik yapabilirsiniz.

3. Bebeğiniz için sıkı bir emzirme programı hazırlayın

Eskiden, bebeklerin hastaneden çıktıktan sonra dört saatte bir emzirilmeleri gerektiği düşünülüyordu. İsteğe göre emzirmenin (bebek her acıktığında) bebeği şımartacağı, hatta bağırsak enfeksiyonu riskini artıracağına inanılıyordu. Öte yandan, birçok doktor artık bebeğinizin açlık ihtiyaçlarını karşılamada onun yönlendirmesine uymayı önermektedir.

Bebek bakımı tavsiyelerinde yıllar içerisinde kesinlikle değişiklikler olsa da, ebeveynlikle ilgili değişmeden kalan bir gerçek vardır: bebeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmak. Unutmayın: bebeğinizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz!

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!