Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinizi mamayla besleme rehberi

Bebeğinize biberonu verdiğiniz anlar, birbirinizle yakınlaşmak ve birbirinizi tanımak için harika zamanlardır. Böylece, bebeğinizin babası ve diğer aile dertleri de başlangıçtan itibaren besleme sürecinde yardımcı olabilirler.

Doğru bebek mamasının seçimi

Bebek formülleri, model alındıkları anne sütüne çok benzer şekilde, bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmıştır. Çoğu bebek maması değiştirilmiş inek sütüdür ve tüm standart markalar birbirine çok benzerdir. Sağlık uzmanınız size aksini söylemedikçe demirle güçlendirilmiş bir mama seçin.

Bebek mamaları üç farklı hazırlama biçiminde sunulur:

 • beslemeye hazır (en pahalı olanı)
 • sıvı konsantre (daha az pahalı olanı)
 • toz (en ekonomik olanı)

Karıştırma talimatlarını dikkatlice okuyun.

Su ve bebek maması

Su kaynağıyla ilgili sorun olmadığı takdirde bebeğinizin mamasında şişe suyu kullanmanıza gerek yoktur. Herhangi bir sorunuz var ise bunu sağlık uzmanınız ve bulunduğunuz yerdeki su şirketi ile görüşün. Bebekler altı aylık olduklarında florüre de ihtiyaç duyarlar. Şişe suyu florür içermeyebilir ve su kaynağınızda bu madde yeterli miktarlarda olabilir veya olmayabilir.

Ne kadarı yeterli olur?

Yenidoğanların midesi başlangıçta sadece az miktarda gıda tutabilmektedir.  Besleme başına 30 veya 60 ml genellikle başlangıçta yeterli olur, ancak bebeğiniz örneğin iki aylık oluncaya kadar günde 710 ila 945 ml'ye ve 24 saatlik bir zaman diliminde yaklaşık altı ila yedi kez beslenmeye ihtiyaç duyacaktır.

Bebeğinizin ne kadar bebek mamasına ihtiyaç duyduğuna ve ne sıklıkta beslenmesi gerektiğine dair kabaca şöyle fikir verilebilir:

Yaş:

Besleme başına miktar:

Besleme Sıklığı:

Yenidoğan

30 ila 60 ml

3 ila 4 saatte bir

Bir aylık

118 ml

4 saatte bir

İki aylık

118 ml

6 ila 7 kez besleme/24 saat

Dört aylık

118 ila 178 ml

6 kez besleme/24 saat

Altı aylık

178 ila 236 ml

5 kez besleme/24 saat

Bir yaşında

236 ml

2 ila 3 kez besleme/bebek gıdası ile desteklenecek şekilde 24 saat

 

Bebeğinizin yönlendirmesini izleyin

Unutmayın, her bebek benzersizdir ve beslemeden beslemeye, günden güne alım miktarı değişecektir. Asla fazladan bebek mamasını zorla beslemeyin veya onu daha fazla mama istercesine dudaklarını yalar durumda bırakmayın. Sık sık kusan bir bebek için daha küçük miktarlarda, daha sık beslemeler daha iyi olabilir.

Bilmeniz gerekenler:

 • Elleri yıkama
  Bebek mamasını hazırlamadan önce daima ellerinizi dikkatlice yıkayın.
 • Besleme araç-gereçlerini yıkama
  Eğer biberonları ve suni meme uçlarını –sıcak, temiz su ile– dikkatlice yıkayarak durulayın; kaynatmak ya da sterilize etmek gerekli değildir. Kolayca bozularak bebeğinizin midesini bozabilecek bebek maması artıklarını mutlaka temizleyerek giderin.
 • Kullanılmış bebek mamalarını atma
  Hazırlanmış bebek maması, eğer bebek meme ucuna dokunmadı ise 48 saat buzdolabında tutulabilir. Dokundu ise beslemeden sonra kalan tüm mamayı atın.
 • Bebek mamasını ısıtma
  Bebek mamasını asla mikrodalga fırında ısıtmayın. Mikrodalgalar bebek mamasını eşit olmayan şekilde ısıtacak ve sıcak olan noktalar bebeğinizde yanmaya neden olacaktır. Şişeyi oda sıcaklığına getirmek için birkaç dakikalığına sıcak suyun altına tutun.
 • Bebek maması değiştirme
  Bazen bebek mamasını değiştirmek küçük sindirim sorunlarını çözmede yararlı olabilir. Soya fasulyeli bebek mamasına geçmek alerjilerde konusunda yararlı olabilir, ancak tüm bebek maması değişimlerinde sağlık uzmanınızla görüşün.
 • Sindirim farklılığı
  Bebek mamaları sindirim yolunda daha yavaşça ilerler; o nedenle beslemeler arasındaki sürenin biraz daha uzun olmasını (üç ila dört saat) ve kakaların anne sütü emen bebeklere göre biraz daha büyük ve kuru olmasını bekleyebilirsiniz.

Göz önünde bulundurulacaklar

 • Besleme sırasında kucakta bebeğinizi tutun
  Biberonu ile dik olarak oturtmak boğulma tehlikesi oluşturur.
 • Bebek bezlerini kontrol edin
  Bebeğiniz normalden daha az sıklıkta bebek bezi ıslatıyor gibi görünüyorsa sağlık uzmanınızı arayın. Yetersiz sızı veya besin alımı söz konusu olabilir.
 • Meme ucu deliğinin doğru boyutta olduğundan emin olun
  Çok büyük ise, sütün hızlı akması nedeniyle bebeğiniz öğürür ve telaşlanmış görünür. Eğer zorlanıyorsa onun için delik fazla küçük ya da meme ucu fazla sert olabilir.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!