Çocuğa nasıl disiplin uygulamalı: ara verme

Çocuğa nasıl disiplin uygulamalı: ara verme

Ara verme dönemi çocuğun sorunlu durum ya da teşvikten uzaklaştırıldığı bir dönemdir. Bu onun sakinleşme, kendini toplama ve ondan ne beklendiğini hatırlama şansıdır.

İşte, ara vermeleri etkili bir araç yapmanın yolu

Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurun

Çocuklar 18 ila 24 aylıkken ve yaklaşık 5 yaşına kadar. Her çocuk farklı olsa da, daha genç çocuklar bunu tam anlamaz ve daha büyük çocuklar da uslu olmayı öğrenmek için genellikle daha karmaşık yolara ihtiyaç duyar.

Kuralları tam uygulayın 

Ara verme sırasında, çocuk ebeveyn veya bakıcı ile etkileşimde bulunmaz. Bir ara verme aslında "Bunu yaptığında, bir şeylerin parçası olamazsın” diyen küçük bir tür yalıtımdır.

Bir düzen oluşturun

Bu asgari miktarda zaman yatırımı gerektirir ve çoğu ebeveyn bunu değerli görür. Bir çocuğun beklentilerini yeniden düzenleme ilk kez doğru anlamaktan daha zordur, ama hala zaman ve enerjiye değer.

Bir ara verme düzenleme

Bir yemek odasının veya nadiren kullanılan bir holün bir köşesi gibi güvenli ama sıkıcı bir yere bir sandalye yerleştirin. Bu yerin bakım sağlayıcılardan ve "suç mahallinden" uzak olduğundan emin olun. Olanların ortasında olmak alay kışkırtıcı davranış ile sorunu daha karmaşık hale getirmek için çok fazla fırsat sağlar.

Çocuğun yatak odasını kullanmamaya çalışın, bu, güvenli bir sığınak olması gereken bir yer ile olumsuz çağrışımlar kurar. Bir yatak odası da çok fazla dikkat dağıtan şey de içerir.

Ara verme yerinin çocuğun gözetim olmadan tek başına bırakılabileceği güvenli bir yer olduğundan emin olun. Örneğin, bir merdivenin üst kısmı, kırılabilir eşyaların yakını ve açabileceği bir kapının yakın uygun yerler DEĞİLDİR.

Nasıl uygulamalı

Önce uyarın

Yasaklanan davranış hakkında iki uyarıdan sonra, şunu duyurun: "Tamam, şimdi ara verme zamanı.” Hepsi bu kadar. Çocuğu alın ve ara verme sandalyesine oturtun.

Bir alarm kurun

Süre çocuğun yaşının her yılı için yaklaşık bir dakika olmalıdır.

Kararlı olun

Çocuk yerinden kalkarsa onu tekrar oturtun ve saati baştan kurun. Bir şey söylemeyin ve pes etmeyin. 

Affedin ve unutun

Süre dolunca "Tamam, bu kadar" deyin, onu kucaklayın ve bu kadarla bırakın. Bu sorundan bir daha söz etmeyin. Ona yapması için yeni bir şeyler, yasaklanan aktivite için olumlu bir alternatif verin.

Sık yapılan hatalar

Çok fazla konuşmak

Bu sadece çocuğun kafasını karıştırır, gerginliği arttırır ve herkesi üzer. "Suç" işlendiğinde yanlış davranışın ne olduğunun basit bir şekilde belirtilmesi ve ardından "Şimdi ara verme zamanı" temek yeterlidir.

Geri tepme

Ara verme sırasında çocuğa iyi davrandığı zamandan daha fazla dikkat verilirse, kışkırtıcı davranış ile dikkatinizi çekmeye devam eder.

Ebeveynin çok kızgın olması

Bir saniye durup sakinleşin. Çocuğunuzun yanına dönün, ara verme nedenini belirtin ve ara vermeyi uygulayın. Bunu bir alışkanlık yapma yerine bu senaryoyu en kötü “suçlar” için saklayın.

İyi davranışı ödüllendirmeme.

Bir yaklaşım onu iyi olduğu zaman "yakalamaktır". Bu zordur, çünkü kötü davranış dozu artarken, doğal eğiliminiz geri çekilmek ve hatta ondan uzak durmaya çalışmaktır.

Özel durumlar

Davranış

Çocuğunuzun çok heyecanlı veya hasta ise, ara vermeden bir şey öğrenmesi mümkün olmaz. Birçok ciddi ayrılma yaşamış çocuklar için, ara vermeler çok fazla duygu yüklüdür ve bu öğrenme fırsatını engeller.

Gelişim yaşı

Gelişimi gecikmiş veya bilişsel becerileri çok gelişmiş çocuklara kronolojik yaşlarına göre değil gelişim yaşlarına göre davranmak gerekebilir.

Bütün günü ara verme ile mi geçirmek?

Çocuğunuzun özellikle kışkırtıcı davrandığını görürseniz, bunun nedeni stres veya baskı yaşıyorsa da sadece sıkılıyor olması olabilir. Kendinize sizin kızgınlığınız pahasına, sizi kabuğunuzdan çıkarmak için kışkırtıcı davranışlarda bulunan çocuğa ’ sizin stresi yansıtıp yansıtmadığınızı sorun.

Bunları okudunuz mu?

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!