Aile rutinleri ve alışkanlıkları oluşturma

Aile rutinleri ve alışkanlıkları oluşturma

Çocuklar, yetişkinlerin sıkıcı bulduğu bir düzenlilik ve öngörülebilirlikle serpilebilir. Her gün tekrarlanan rutinler, kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve düzeni öğrenmelerine yardımcı olur. İşte bu yüzden yatağa girmeden önce şarkı söylemek gibi basit alışkanlıklar, okul öncesi çocuklar için kritik önem taşır. Ailenizde çok sayıda beklenmedik olay ve sürekli bir hareket yaşanıyorsa bu sabit noktalar, hem siz hem de çocuğunuz için daha da kritik olabilir.

Özellikle bayramlar, düzenli aile alışkanlıkları oluşturmada önemli zamanlardır.

Aynı yiyecekleri yemek, aynı özel tabakları ve süsleri kullanmak ve ardı ardına aynı olayları yaşamak çocukların köklerini, değerlerini ve kimliklerini anlamasına yardımcı olur.

Çocuğunuzu hazırlıklara dahil edin ve önceden olabilecekler hakkında konuşun. Okul öncesi çağdaki çocuğunuza başka bir zamanda veya siz çocukken gerçekleşen aynı olayın veya benzer olayların resimlerini gösterin. Her ne kadar çocuğunuz bu yaşta tüm bağlantıları kuramayacak olsa da ailenin ve bir geleneğin bir üyesi olarak kendi kimlik algısını inşa etmektedir.

Kendi ailenizin geleneklerinden memnun değilseniz yenilerini icat edin. İlerleyen zamanlarda çocuğunuzun "Biz küçükken aile olarak hep şunu yapardık" dediğini duyacaksınız. Sanki bu yeni alışkanlığınız 10 nesildir ailenizde sürüyormuş gibi!

Bunları okudunuz mu: