Baba Adayları: Ebeveyn olmaya hazırlanma

Baba Adayları: Ebeveyn olmaya hazırlanma

Bir anne adayındaki büyük değişiklikler bariz olsa da, babalar da yeni bebeği beklerken ağır bir yük altındadır. Kendi imajını ve eşiyle ve diğer çocuklarıyla olan ilişkisini evde yeni bir yer açmak üzere değiştirme zamanı gelmiştir.

Bazı babalar sakal bırakmak gibi görünümlerini değiştirici bir şey yaparken, diğerleri büyüyen ailelerini desteklemek için ikinci bir işe başlayabilir. Bazıları ise evde tamiratlara veya yeni bir projeye başlarlar. Hepsi kendi babalarını ve kendilerinin onlardan farklı mı yoksa onlarla aynı mı olacağını düşünürler. Çoğu bu konuda endişeli olsa da erkekler duygularını belirtmekte zorluk çekebilir. Bu karmaşık hisler, değişimi gerçekleştirmek, bebeğe bağlanmak ve ihtiyacı olan baba olmak için gerekli enerjiyi yaratır. Yani bu sağlıklı bir endişe.

Baba, bir çocuğun doğumundan önce başlayarak hayatındaki en önemli insanlardan biri haline gelir. Pek çok baba, bebekleriyle doğumdan önce onlarla konuşarak veya şarkı söyleyerek veya annenin karnına masaj yaparak “oynarlar”. Baba bebeğe bu kadar yakın olursa, bebek onun sesini doğumdan itibaren tanıyacaktır.

İlgili babalara sahip bebeklerde çeşitli olumlu işaretler görülür. Hem erkek hem de kız bebekler baba ilgiliyse daha kolay dünyaya gelir, büyüdükçe akıllarında daha iyi bir kişisel imaj oluşur ve okulda daha başarılı olurlar.

Babalar Anne Değildir (zaten olmalarını da istemeyiz!)

Babalar bebeklerine annelerden farklı bir tür etkileşim olanağı sunarlar. Bebek 4 haftalık olduğunda babasını görünce tepki vermeye başlar. Öne doğru atılırlar ve yüzlerinde heyecanlı bir ifade oluşur; kaşlar kalkık, ağız açık ve gözler parlak. Bebeğiniz oynamaya hazır. Paylaştıkları oyunlar, öyküler, selamlaşmalar ve kikirdemeler, anne ve bebeğin arasında olanlardan farklıdır.

Babalar ve annelerin çoğu zaman kendilerine özel ebeveynlik stilleri mevcuttur. Çocuğa farklı hayata bakış açıları sunar ve bu işe farklı becerilerle yaklaşırlar. Her ikisi de yalnızca bebeğe bakmada kendi stillerine göre pratik yapma yoluyla, hatalarından ders alarak gelişme gösterirler. Her ebeveyn bu yeni becerileri denemek için zamana ihtiyaç duyar.

Babalar da doğum sınıflarına katılarak ve bu konularda biraz okuyarak, bu babalık işini ciddiye almaya başlama konusunda şu soruları cevaplayabilirler:

  • Bebeğinizle karnınızdayken nasıl oynuyor ve onu nasıl rahatlatıyorsunuz? Nasıl tepki veriyor? Onun için özel bir şarkınız var mı?
  • Bebeğinizin fiziksel bakımıyla ne kadar ilgilenmek istiyorsunuz? Hangi bakım görevlerini yerine getirmek istiyorsunuz? Bunları ne zaman yapacaksınız?
  • Kendi babanızın hangi yanlarını benimsemek istiyorsunuz? Neleri ondan daha farklı yapmak istiyorsunuz?
  • Görünümünüzü değiştirdiniz mi? Aklınızdaki iyi bir baba imajı ne? * Bebeğiniz sizin isminizi taşıyacak, sizin bebek giysilerinizi giyecek veya eski oyuncaklarınızla oynayacak mı? Yoksa yepyeni bir başlangıç mı yapmak istersiniz?

Babalar bebeklerine daha farklı bir bağ sunarlar. Bir baba olarak, bebeğinizle birlikte oynadıkça, öğrendikçe ve iletişim kurdukça onunla o kadar yakın olacaksınız.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!