Baba Adayları: İkinci defa baba olma

Baba Adayları: İkinci defa baba olma

İyi bir arkadaşım, ilk çocuğu ile birlikte parka bir saatlik bir gezinti için hazırlanırken yanına yağmur ormanlarında bir haftalık bir keşif turuna çıkıyormuşçasına fazla eşya alırdı. Ekstra bezler, kremler, ıslak mendiller, battaniye, biberon, yedek bir bone, bir kaç çıngırak ve diğer sayısız ıvır zıvırla dolu bir sırt çantası taşırdı. Birkaç yıl sonra bir oğlu olduğunda ise iş arka cebine ekstra bir bez tıkıştırmakla, cebine bir kaç ıslak mendil koyarak bebekle birlikte kapıdan çıkmaktan ibaretti.

“Bunlarla başa çıkabileceğimi artık biliyorum,” dedi bana. “Hiç sorun değil.”

Eşinin ikinci gebeliği sırasında da bu durumu yaşamıştı. Konuştuğum diğer babalar da bu fikirde. İlk sefer her zaman her ikiniz için de bilinmeyen bir yolculuğa çıkmak gibidir. Her moral değişikliği, her sancı vücuttaki her değişiklik size yeni olduğundan esrarlı gibi gelir. İkinci seferde ise her ikinizin de elinde bir şeyler ters gibi göründüğünde size rehberlik edecek bir harita varmış gibidir.

Ortak bir görüşe göre, babaların ikinci gebeliğe duygusal açıdan ilk gebelikten daha az katıldığı söylenir. Fakat farklı şeylere odaklandığımız için katılımımız da göze farklı gibi gelebilir. Ne de olsa referans çerçevelerimiz değişmiştir. Arkadaşımın parktaki gezilerinde olduğu gibi motor beceriler artık sorun değildir. Sabah bulantısının geçeceğini ve o dokuz ay boyunca muhtemelen biraz “empati” kilosu alacağımızı artık biliyoruz. Gece geç saatte aşerebileceğimiz yiyecekleri önceden satın almamız gerektiğinin de farkındayız.

Bu ikinci defada ilgi odağımız da bölünmüş durumdadır. Artık yalnızca kendimize ve eşimize odaklanamayız; diğer çocuğumuza da ilgi göstermemiz gerekir. O bu konuda ne düşünüyor? Aile olarak tüm bu değişikliklerle nasıl başa çıkacağız?

Bazen hiç ummadığımız anda yeni düşünceler de aklımıza gelebilir. İlk bebeğimizin sağlıklı olması sadece bir şans eseri miydi? İkinci çocuğumuzu ilk çocuğumuzu olduğu kadar sevecek miyiz? Üniversite masraflarını nasıl karşılayacağız? Evimiz yeterince büyük mü? İş durumlarımız ne kadar güvenli? Ya bir şeyler ters giderse?

Bu endişeler hakkında konuşmak önemlidir. Onları açığa vurmak, onlar hakkında bir bakış açısı edinmemize olanak sağlar. Bunu yapmanın mükemmel bir yolu, bir diğer doğum öncesi sınıfa yazılmaktır. Evet, tüm bunları daha önce yaptınız; soluma ve nefes alma egzersizlerini, plastik mankenleri ve sırt ovmaları zaten hatırlıyorsunuz. Fakat şimdi bu sınıfa deneyimli biri olarak dönüyorsunuz. Diğer öğrenciler de bilginizden yararlanacaktır. İlk defa gözden kaçırdığınız bazı şeyleri öğrenme imkânınız olacak.

Ve bu sefer neyin farklı olduğunu ve yardımcı olmak için ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!