Baba Adayları: Kilo Alma

Baba Adayları: Kilo Alma

Eşim oğlumuza gebeyken ilk üç ay boyunca kilosu aynı kaldı. Bense 5 kilo aldım. Diğer “gebe” babalar, sabah bulantısı, aşermeler ve sırt ağrılarından yakınır – kendilerinden değil, eşlerinden bekledikleri şeylerden.

Fiziksel Belirtiler

Araştırmalar, erkeklerin yüzde 60'ının, eşleri gebeyken bazı fiziksel belirtiler gösterdiğini ortaya koyuyor. (Baba adayları konusunda bir uzman olan Dr. Jerrold Lee Shapiro, eşinin her iki gebeliği boyunca yaklaşık 15 kilo aldığını kabul etmiş.)

Bu değişiklikler, genellikle erkeğin gebelik sürecinin bir parçası olma içgüdüsünün parçasıdır; bu süreç ne de olsa her ikinizin de hayatını değiştirecek. Bir baba olarak yeni rollerine hazırlanmaktalar.

Rehberlik Arayışı

Batı kültürlerindeki babaların doğumda aktif bir rol almaları beklense de, bu konuda çok az rehberliğe sahiptirler.

Ne yapmalılar?

Dokuz ay boyunca ne hissetmeliler?

Kendi babalarının oynadıkları roller onlara açıkça yol göstermekte yetersizdir. Ve bazen arkadaş ve meslektaşlarından gelen iyi niyetli şakalar bile huzursuzluklarını azaltmak yerine artırır.

Erkekler eşleriyle doğum öncesi ve diğer ''yalnızca bayanlar için'' olan aktivitelere katıldıkça bu stres artar.

Baba adayları kendilerini rahatsız hisseder ve şunu merak eder: Nerede durmalıyım?

Ne tarafa bakmalıyım?

Eşime dokunan ve onu muayene eden bu kişi hakkında ne hissetmeliyim?

Aptal görünmeden sorular sormam mümkün mü?

Duygusal Belirtiler

Pek çok erkek aynı zamanda gebelik sırasında huzursuzluk ve depresyon gibi duygusal değişiklikler de hisseder. Bu belirtiler, bebek doğunca eşlerinin sevgi ve ilgisini kaybetme korkusundan kaynaklanıyor olabilir.

Anne adaylarının evlerini bebeğin gelişi için hazırlamaya başlamaları gibi babalar da gebelik sırasında sık sık öngörülebilir endişe ve davranışlar sergilerler. Ortak endişelerden biri, aileyi koruma içgüdüsüdür. Bazı babalar bu konuda yeni kilitler takma ve evde bozuk ve kırık olan ne varsa tamir etme gibi içgüdüsel davranışlar sergilerken, diğerleri de yeterli para kazanıp kazanmadıklarına ve ekstra işlere yoğunlaşır.

Kendi Kendinize Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz

Baba adaylarının bazen gebelik sırasında nasıl davranacaklarını bilmemelerine karşın, çözümler basit olabilir. Durumu tartışmaya açmak endişelerinizle yüzleşmenize ve bunları çözümlemenize yardımcı olacaktır. Konuşmanın başka bir avantajı da şudur: Endişeleriniz hakkında daha açık davranmakla aynı zamanda ne tür bir baba olmak istediğinizi de keşfetmektesiniz.

Aşağıdaki yapılacaklar listesi başlamanıza yardımcı olabilir:

 1. Eşinizle nasıl bir baba olmak istediğiniz konusunu konuşun.
 2. Eşinizle mümkün olduğunca fazla doğum öncesi kontrol randevusuna gidin. Bu randevuların onun için olduğu kadar sizin için de soru sorma zamanı olduğunu unutmayın.
 3. Birlikte doğum eğitimi sınıflarına katılın.
 4. Korkularınızı eşinizle ve mümkünse diğer erkeklerle paylaşın. Bu, ilişkiye zarar verebilecek bir izolasyon hissini önler.
 5. Doğumdan önce bebeğiniz ile konuşun. Bu yalnızca eğlenceli değil, aynı zamanda bebeğinizin gerçek olduğunu hissettirecek bir yoldur.

Yükün Size Ağır Geldiğine Dair İşaretler

Bazen pek çok baba adayının hissettiği gibi biraz ekstra yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlardan biri, pek çok ekstra projeye başlamaktır. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, nedeni çözülmemiş sorunlar olabilir. Daha önce de dediğimiz gibi eşinizle, arkadaşlarınızla ve diğer erkeklerle konuşun.

Bir baba adayının hakkında ekstra yardıma ihtiyaç duyabileceği gizli sorunlardan bazıları şunlardır:

 • Gebeliği kabullenmekte zorluk çekme

  Yakında karşılaşacağınız değişikliklerin sayısından dolayı endişeli misiniz? Bu değişikliklerin çoğunu olumsuz olarak mı görüyorsunuz?
 • Çocuk veya gebelikle ilgili bir şeylerin ters gideceği korkusu

  Biraz endişelenmenin normal olmasına rağmen, bir sorun çıkacağından emin misiniz? Bunu kadın doğum uzmanınız veya aile doktorunuzla konuşmaktan rahatsız mısınız?
 • Kendi hayatınızda kaybettiğiniz bir şeylerin ardından yas tutma. Bu gençliğiniz, özgürlüğünüz veya tamamen başka bir şey olabilir.

  Baba olmak kendinize bakış açınız için ne anlama geliyor?

Gebelik sırasında duygusal veya fiziksel değişiklikler geçirirseniz şaşırmayın – gebelik pek çok erkeği bu şekilde etkiler.

Örneğin benim deneyimin, ailenin mali durumuna daha çok odaklanmamı sağladı. Fakat o ekstra kiloları vermem yıllar aldı.

Bunları okudunuz mu: