İkizleri beslemek: 4 İpucu ve Öneri

İkizleri beslemek: 4 İpucu ve Öneri

İkiz annesi olacağınız duyulduğu günden beri kim bilir ne çok nasihat ve tavsiye dinlemişsinizdir. Aslına bakarsanız tek bebek annelerinin verdiği tavsiyelerin çoğu sizin durumunuzda geçerliliğini yitiriyor olmalı. İkizleri, üçüzleri beslemek cidden çok emek ve enerji gerektirir.

Burada ikizlerinizi beslerken işinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu ve öneri bulabilirsiniz.

1. Esnek olun!

Bebeklerinizin aynı anda doğmuş olması, aynı anda acıkacakları anlamına gelmez. Onları beslemek günlük programınızın en önemli başlığı olacaktır. Ama bebekleriniz de teker teker ilgilenilmeyi bekler. Bu da farklı zamanlarda acıkabilecekleri, benzer rutinlerde beslenseler de farklı beslenme tercihleri olabileceği anlamına gelir. Rutin oluşturmak için çaba sarf edebilirsiniz, ancak her şeyi aynı ana sıkıştırıp kendinizi de parçalamayın.

2. Sütsüz kalmaktan korkmayın

Bebeklerinizi beslemek için yeterince sütünüz olup olmadığı konusunda endişelenmeniz normal. Ancak merak etmeyin, bedeniniz ikiz bebek sahibi olduğunuzun farkında, bu yüzden her iki bebeğe yetecek kadar süt üretecektir. Yapılan bir araştırma ikiz bebek sahibi olan bir annenin bedeninin, tek bebek sahibi annelerin iki katı süt ürettiğini ispatlıyor. Yeter ki siz kendinize iyi bakın ve iyi beslenin. 

3. Uygun araçlar

Bebeklerinizi biberonla beslemeye mi karar verdiniz? O zaman uygun ve yeterince araç desteği edindiğinizden emin olun. Her gün bir düzine, belki de daha fazla biberon hazırlamak zorunda kalacaksınız. Her seferinde sterilize etmek, temizlemek düşündüğünüzden daha fazla vaktinizi alacak. Bu nedenle bu aşamaları kolaylaştırıp size birkaç dakika da olsa zaman kazandıracak ekipmana sahip olmalısınız. 
Öncelikle yeterli sayıda biberonunuz olmalı. Kimi tek bebek anneleri bile en az 12 biberon bulunduruyorlar evde. Siz de günlük rutininize göre kaç şişe edinmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

4. Özel araçların avantajlarından yararlanın

Sizin durumunuzdaki annelerin işlerini kolaylaştıracak pek çok ürün var. Örneğin elle tutmak zorunda kalmayacağınız biberonlar, ikizleri emzirmek için özel geliştirilmiş yastıklar sayesinde endişelerinizin bir bölümünden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler dönem dönem çok büyük indirimler oluyor.

Biraz ön hazırlık, biraz esneklik, nasıl yapacağınıza ilişkin bilgi ile ikizleri beslemeyi sorun olmaktan çıkartıp, anneliğin sefasını sürmeye şimdiden başlayabilirsiniz.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!