Kadın Doğum Uzmanı: İyi kadın doğum uzmanı

Kadın Doğum Uzmanı: İyi kadın doğum uzmanı

Şu ana dek gebeliğiniz ve çocuğunuzun doğumu için bir doktor bulma konusunda oldukça fazla düşünmüş olmalısınız. Belki de birini görmek için randevu aldınız bile. Durum ne olursa olsun, emin ellerde olmak isteyeceksiniz. Bu, önünüzdeki aylar boyunca birlikte olacağınız ve sizin (ve bebeğinizin) hayatı konusunda en önemli kararları birlikte alacağınız kişidir. Güvendiğiniz ve yanında kendinizi güvende hissettiğiniz birini seçmeye ne dersiniz?

İlk önce yapmak istediğiniz doğum tipini düşünmelisiniz:

  • Doğal mı sezeryan mı yapmak istersiniz?
  • Doktorunuzdan doğumu ilaçlarla hızlandırmasını mı yoksa doğumun doğal olarak ilerlemesini mi istersiniz?
  • Ağrı kesici ister misiniz?

Bu soruların cevapları, birlikte çalışmak hangi doktoru seçeceğinize karar vermede yardımcı olacaktır.Uzmanlar

Uzman doktorlar en popüler seçimdir. 10 kadından dokuzu, doğum öncesi bakım ve doğum için — ya bir kadın doğum uzmanı ya da aile doktoru — olan bir uzman doktoru tercih eder. Kadın doğum uzmanları tıp fakültesinden sonra en az dört yıl uzman eğitimi almış olup, yalnızca jinekoloji (kadın sağlığı) ve obstetri (gebelik ve doğum) ile ilgilenirler. Kadın doğum uzmanları, sezaryen ihtiyacı da dahil olmak üzere doğum sırasında ortaya çıkabilecek olan herhangi bir acil durumla başa çıkabilmek üzere eğitim almıştır. Aile doktorları ise tıp fakültesinden sonra en az üç yıl uzmanlık eğitimi almıştır fakat gebelik ve doğum da dahil olmak üzere tüm ailenin tıbbi ihtiyaçları ile ilgilenirler. Çoğu uzman doktorlar bebekleri hastanede doğurtur.

Sorular ve Cevaplar

Hangi uzmanın size en iyi hitap ettiğini belirledikten sonra arkadaşlarınıza deneyimlerini sorarak arayışınıza başlayabilirsiniz. Bir uzman seçmek kişisel bir çaba gerektirse de, güvendiğiniz kişilerden tavsiyeler almak harika bir başlangıçtır.

Bir sonraki adımınız olası uzmanlar ile randevular gerçekleştirmek ve onlara doğum felsefeleri hakkında sorular sormaktır. Bu neden önemlidir? Bazı kadınlar doğumun belli yanları konusunda güçlü fikirlere sahiptir: Örneğin epizyotomi (bebeğe çıkabilmesi için daha fazla olanak tanımak adına vajinanın kenarına atılan bir kesik) istemeyebilir veya diğer çocuklarının doğuma katılmasını isteyebilirler. Bebeğinizin doğumu konusunda kesin dilekleriniz varsa, arzularınıza uyacak bir uzman bulmalısınız—doğum anı, uzmanınızın sizinkinden farklı bir doğum felsefesi olduğunu fark etmek için çok geçtir! Aynı zamanda uzmanınızın tıbbi partnerlerinin bulunup bulunmadığını ve onların doğum felsefelerini de öğrenin. Çoğu uzmanın partneri mevcuttur; aksi takdirde uzman doktorların günde 24 saat ve haftada yedi gün nöbette kalmaları gerekirdi! Bunlardan herhangi biri bebeğinizi dünyaya getirebilir.

Hastaneler ve Doğum Merkezleri

Uzmana kullandığı hastane ve doğum merkezini sorun ve o mekânın politikalarını keşfedin. Bazı hastanelerde kimin doğuma katılabileceği, doğum sırasında resim çekilip çekilemeyeceği ve bebeğinizin bir cam ardında yenidoğan servisine konmak yerine yanınızda kalıp kalmayacağı hakkında kurallar vardır. Aynı zamanda her bir uzmanın, hastalarını belirli hastane veya doğum merkezlerine götürebileceğini unutmayın, bu nedenle aklınız belirli bir tesiste kalmışsa, uzmanlarınızın o mekânda hizmet verip veremeyeceğini sorun.

Doğru uyumu yakalamanın en iyi yolu, profesyonel uzmanınız konusundaki seçiminize güvenene dek okuyarak araştırma yapmak ve istediğiniz kadar soru sormaktır.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!