A8_2

Haftadasınız

Git

11 haftalık gebelik

11 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz, brüksellahanası kadardır. Bir önceki haftadan bu yana bebeğiniz epey büyümüştür: başının üstünden poposuna kadar boyu artık beş santimetredir. Minik misafirinizin tek başına kafası vücudunun neredeyse yarısı kadardır, bu da küçük dahinizin ne kadar hızla büyüdüğünü gösterir.

Atışlarla tanışın

Bebeğinizin kalbi haftalardır şiddetle atmaktadır, daha ancak duyulacak kadar yüksek sesli olmuştur. Fetusun kalbi dakikada 120 ile 160 arasında bir atış sayısı ile sizin kalbinizden iki kat hızlı atmaktadır. Kalp son bir ay içinde dört odacıklı bir yapıya dönüşmüştür, bununla birlikte ayırıcı duvarlardan bir kısmı doğum sonrasında tamamlanacaktır.

Cilt burada

Son birkaç hafta içinde bebeğinizin vücudu üzerinde ince bir cilt tabakası oluşmaktadır. Bir başka tabaka, el ve ayak tırnakları olarak gelişecektir.

11. haftada gebeliğiniz

Olmazsa olmaz

Bazı uzmanlar, aşermeleri vücudunuzun size nelere ihtiyaç duyduğunu söylemesi olarak yorumlar. Bazı uzmanlarsa aynı fikirde değildir. Gebelik sırasında neden aşermeler olduğunu hiç kimse tam olarak bilmemektedir, ama hemen her gebe kadının bazı yiyecekleri arzuladığı konusunda hiç şüphe yoktur.

"C" bebek büyümesi

Gebeyken her gün 80 ila 100 miligram C vitaminine ihtiyaç duyarsınız. C vitamini bebeğinizin yeni hücreler üretmesine ve sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olur. Beslenmenize portakal, papaya, çilek ve brokoli ekleyerek C vitamini deponuzu kolayca artırabilirsiniz.

Rh testi

Gebeliğiniz sırasında Rh faktörü adı verilen bir protein için size test yapılacaktır. Sizin sonuçlarınız negatif çıksa bile bebeğin babası Rh pozitif ise çocuğunuz da Rh pozitif olabilir. Vücudunuz, bebeğin Rh pozitif kanına karşı antikorlar üretebileceğinden bu rahatsızlığın bebeğiniz için ciddi sağlık sonuçları olabilir. Ama endişelenmeyin! Gebeliğinizin 28 ve 29. haftaları arasında yaptıracağınız Rhogam adı verilen bir madde aşısı ile bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Ayrıca gelecekteki gebelikleri korumak için de doğumdan sonra bir aşı olabilirsiniz.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğin kalbi güçlü bir şekilde atıyor - öyle ki dakikada 120-160 arasında bir atış ile sizin kalbinizin neredeyse iki katı hızla atmaktadır! Bebeğinizin elleri ve ayaklarında artık tek parmaklar oluşmuş, el ve ayak tırnak yatakları gelişmeye başlamıştır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: