4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

18 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Kendine has. Bu haftada bebeğiniz, en özgün özelliğini geliştirmektedir: parmak izleri. El ve ayak parmak uçlarında biriken yağ dolguları, ayırt edici helezonlara dönüşecektir.

Tesisat hazırlanıyor. Bebeğinizin gelişen sindirim sistemi, birkaç haftadır aşama kaydetmektedir. Fetus amniyotik sıvıyı yutar, bu da mide ve bağırsaklardan geçer. Daha sonra bu sıvı bağırsaklarda ölü hücrelerle ve salgılarla birleşerek mekonyumu oluşturur. Mekonyum, daha ilk bez değişiminde göreceğiniz siyah renkte katran benzeri maddedir.

embryoimage-week18-700_no_text

18 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Tavsiye yüklemesi. Her ne kadar teklifsiz görüşler can sıkıcı olsa da bunların üzerinde durmamaya çalışın. Kendinizi hiç kimseye açıklamak zorunda değilsiniz. Kısaca "Teşekkürler, aklımda bulundururum" demek yeterli olacaktır. İnsanların iyi niyetli olduğunu ve sizin adınıza heyecanlandıklarını unutmamaya çalışın!

Ani baş dönmeleri. Kalbiniz, gebelik öncesine kıyasla yüzde 40 ila 50 daha hızlı atmaktadır. Büyüyen uterusunuzun kan damarlarına yaptığı baskıyla birlikte arada bir, özellikle de hızla ayağa kalktığınızda kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Düşük kan şekeri de sersemlemenize neden olabilir. Dinlenmek, yan tarafınıza doğru uzanmak veya biraz meyve yemek dolaşımınıza ve baş dönmelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Minik hareketler. Çoğu kadın 16 ile 20. haftalar arasında ilk defa bebeğin hareketlerini hisseder. Bebeğiniz hâlâ çok küçüktür, bu yüzden güçlü bir tekme yerine hafif bir titreme gibi hissedilecektir.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz esnedi mi yoksa? Büyük ihtimalle! Bir sonraki ultrasonunuzda belki siz de görürsünüz. Ayrıca sindirim sistemi, ilk bez değişiminde göreceğiniz mekonyum adı verilen siyah, katran benzeri bir madde oluşturmaya başlar. Bebeğiniz artık gerçek anlamda eşsiz biridir ve bunu kanıtlayacak özgün parmak izleri vardır!

18 haftalık gebelik: Kontrol listesi

Önerilerin hepsini sabırla dinleyin, daha sonra işinize yarayabilir.

Yan yatarak ya da bir meyve yiyerek kan dolaşımınızı arttırın.

Bebeğinize okuyacağınız kitaplar edinin.

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun

18 haftalık gebelik: Kontrol listesi

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun:

Önerilerin hepsini sabırla dinleyin, daha sonra işinize yarayabilir.

Yan yatarak ya da bir meyve yiyerek kan dolaşımınızı arttırın.

Bebeğinize okuyacağınız kitaplar edinin.

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun: