4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

19 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Ekstra yumurtalar. Bir kızınız olacaksa minik üreme sistemi çoktan oluşmuştur. Vajina, uterus ve yumurta kanallarının hepsi yerli yerindedir ve yumurtalıkları altı milyondan fazla ilkel yumurta hücresi içermektedir. Doğduğunda bu sayı yaklaşık bir milyona inecektir.

Biri erkek mi dedi? Erkek bebeğiniz olacaksa testisleri oluşmuştur ve gebeliğinizin yaklaşık 10. haftasından itibaren testosteron salgılamaktadır. İlk üç ayda erkeğe dönüşen dış genitelya büyümeye devam etmektedir.

İkinci cilt. Bu sıralarda cilt de verniks kazeoza adı verilen balmumu benzeri bir katman oluşturmaya başlar. Cildin salgıladığı yağlardan, ölü hücrelerden ve lanugodan (vücudu kaplayan ince tüyler) oluşan verniks, bebeğinizin cildini amniyotik sıvıda yüzmenin etkilerinden korur. Bunun büyük bir kısmı doğumdan önce kaybolacaktır, ancak prematüre bebekler çoğunlukla bol miktarda verniks ile doğar.

embryoimage-week19-700_no_text

19 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Komik surat. “Gebelik maskesi ”–burnunuzda, yanaklarınızda ve alnınızda bulunan kahverengi lekeler –ve göbeğinizden leğen kemiğinize kadar uzanan koyu renk çizgi olan linea nigranın sorumlusu hormonlardır. Bunların ikisi de doğumdan sonra kademeli olarak kaybolur, ancak güneşe maruz kalma cildinizdeki pigmentlerin rengini kararttığı için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Yuvarlak bağ doku ağrısı. Uterusunuz büyüdükçe bunu destekleyen yuvarlak bağ dokuların esnemesi gerekir. Bazen bu esneyen bağ dokular, alt batın bölgesinde, genellikle tek tarafta keskin bir acıya veya hafif ağrıya neden olacaktır. Bu durum muhtemelen pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda en belirgin hale gelir. Ağrı sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışın.

Bunları biliyor musunuz? Oğlunuz mu olacak kızınız mı? Ultrason henüz tespit edemese de kızınızın vajinası, uterusu ve yumurta kanalları yerli yerindedir ve minik yumurtalıklarında ilkel yumurtaları vardır. Oğlunuz olacaksa testisleri oluşmuştur ve skrotal kesesi görülebilir. Bebeğinizin vücudunda cildi amniyotik sıvıdan korumak için krem peynire benzer bir madde olan verniks oluşmaktadır.

19 haftalık gebelik: Kontrol listesi

Dışarıdayken güneş koruyucu kullanın.

Eğer dizlerinizde ağrı hissediyorsanız sık sık dinlenin.

Bir çocuk doktoru bulun.

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun

19 haftalık gebelik: Kontrol listesi

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun:

Dışarıdayken güneş koruyucu kullanın.

Eğer dizlerinizde ağrı hissediyorsanız sık sık dinlenin.

Bir çocuk doktoru bulun.

Hafta hafta gebelik ile ilgili ipuçları için üye olun: