A7_2

Haftadasınız

Git

10 haftalık gebelik

10 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir erik kadardır. Kısmen gelişen kemikler ve uzayan uzuvlar sayesinde bebeğiniz artık 2,5 g ağırlığındadır ve başının üstünden poposuna kadar iki ila üç santimetre boyundadır.

Dinleyin

Şu anda bebeğinizin kulakları başın daha alt kısmındadır, ama kafa büyüdükçe doğru noktaya geleceklerdir.

Görüş arayışı

Bebeğinizin gözleri de gelişmektedir. Temel optik yapı artık yerindedir ve göz kapakları, hâlâ kafanın yan taraflarında bulunan gözleri örtmeye başlamıştır.

Tam diş

Bebeğinizin ilk dişleri ancak doğumdan birkaç ay sonra dişetinden çıkacaktır, ama minik diş tomurcukları çoktan oluşmaya başlamıştır.

10. haftada gebeliğiniz

Kafein alışkanlığını bırakın

Çoğu sağlık uzmanı, beslenmenizden kafeini tamamen çıkarmanızı ya da azaltmanızı tavsiye eder. Kafein, diüretik (idrar söktürücü) olduğu için vücudunuzun susuz kalmasına da neden olabilir. Günlük kahvenizi veya gazlı içeceğinizi tüketmeniz gerekiyorsa sıvı kaybını telafi etmek için fazladan su içmeye dikkat edin.

Dolaşım bilgileri

Gebeliğinizin bu aşamasında kalbiniz damarlarınızda daha fazla kan pompalamaya başlar. Öyle ki 32. haftada vücudunuzda yüzde 40 ila 50 daha fazla kan dolaşmakta, bunun da çoğu uterusa ve plasentaya gönderilmektedir. Şimdi kan akışınızı iyileştirmek için önlemler almak, gebeliğinizin ileri aşamalarında varisleri önlemeye yardımcı olabilir. Her gün  yürümek , sol tarafınıza doğru uzanmak, bacaklarınızı yükseltmek (dizlerinizi destekleyerek) ve bacaklarınızı üst üste atmadan oturmak, dolaşımınızın yavaşlamasını önlemeye yardımcı olur.

Bunları biliyor musunuz?

Göbek bağı olarak şekillenen plasenta uzamaktadır. Bebeğiniz de hızla büyümekte, bir insan vücudu şeklini almaktadır. Minik diş tomurcukları oluşmakta, kaşlar bile büyümeye başlamaktadır!

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: