A21_2

Haftadasınız

Git

24 haftalık gebelik

24 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir mısır başağı kadardır. Küçük jimnastikçiniz bu haftada 590 gram ağırlığa ve 25,5 ila 28 cm boya ulaşmıştır.

Enerji dolu bebek

Sessiz bir gece uykusuna mı hazırlanıyorsunuz? Bebeğinizin başka planları olabilir. Bebekler 24 ile 28. haftalar arasında en aktif dönemlerini geçirir. Bundan sonra artık kaç haftadır mükemmelleştirmeye çalıştığı taklaları ve dalışları yapmaya yetecek kadar alanı olmayacaktır.

Şeffaf cilt

Bebeğinizin cildi o kadar incedir ki altındaki kan damarlarını, kemikleri ve organları görebilirsiniz. Aylar geçtikçe, cilt, sizinki kadar mat oluncaya kadar kalınlaşacaktır.

Gözüm sende

Bu ayın sonunda bebeğinizin gözleri tamamen gelişmiş olacaktır. Her ne kadar iriste henüz renklenme olmasa da önümüzdeki birkaç ay içinde renk kazanacaktır. Ama son rengine ancak doğumdan sonra erişecektir.

24. haftada gebeliğiniz

Erken doğum sancısı uyarısı

Bu noktadan itibaren erken doğum sancısı işaretlerine dikkat etmeniz gerekir. En sık görülen belirtiler arasında adet benzeri kramplar, vajinal akıntıda bir değişiklik, belinizde keskin bir ağrı, rahim kasılmaları, leğen kemiğinizde baskı (sanki bebek itiyormuş gibi) veya vajinanızdan sıvı sızması veya akması sayılabilir. Vücudunuza dikkat edin; belirtiler devam ederse hemen doktorunuza danışın. Vajinanızdan sıvı akıntısı, derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin yüzü neredeyse tamamen tamamlanmıştır ve ultrasona bakarsanız kime benzediğini görebilirsiniz! Her ne kadar göz kapakları birleşik durumda kapalı olsa da bu haftanın sonunda bebeğinizin gözleri, retina da dahil tamamen gelişmiş olacaktır.

Anneler için hızlı bir ipucu:

Kendinizi yorgun, zayıf hissediyor, nefes darlığı veya baygınlık yaşıyorsanız anemik olabilirsiniz. Beslenmenize, ciğer ya da diğer kırmızı etler; sarı, kırmızı, yeşil veya kahverengi mercimek gibi demir açısından zengin gıdaları ve ıspanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri eklemeye dikkat edin. Doğum öncesi vitaminleriniz de demir içerebilir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun. 

Bunları okudunuz mu: