A25_2

Haftadasınız

Git

28 haftalık gebelik

28 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz büyük bir patlıcan kadardır.  Bebeğiniz hızla kilo almaktadır ve artık –yaklaşık 1 kg ağırlığındadır. Başının üstünden poposuna kadar boyu 25 cm kadardır, ama dümdüz uzatırsanız 38 cm'ye kadar çıkabilir.

Son hafta içinde bebeğiniz ilk defa gözlerini açmıştır. Bu haftada karnınıza parlak bir ışık tutarsanız gözlerini açıp başını ışıktan öteye bile çevirebilir.

 

Açık seçik

Bebeğinizin beyin dalgaları, ortamdaki seslere tepki verdiğini gösterir. Uyku sırasında farklı kalıplar da görülmeye başlanmıştır. Bu uyku döngüleri, doğum tarihi yaklaştıkça daha net ve belirgin hale gelecektir. 

 

Bir nefes

Bu, bebeğinizin akciğerlerinin gelişiminde hayati önem taşıyan bir aşamadır. Bebek ilk soluğunu aldığında akciğerleri kan damarlarına oksijen gönderecek, buradan da vücudu içinde dolaşıma girecektir. Bebeğiniz aynı zamanda hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek, bu sayede doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için surfaktan üretmektedir. Solunum boruları olgunlaşmakta, gittikçe küçülen dallara ayrılmaktadır.

28. haftada gebeliğiniz

Rh takibi

İlk kan testleri Rh negatif olduğunuzu göstermişse bebeğinizin Rh pozitif olması riskine karşı bu haftada bir Rhogam aşısı olacaksınız. Bu aşı, bebeğin kan hücrelerinin sizin dolaşımınıza girmesi durumunda vücudunuzun antikor üretmesine engel olacaktır. Bebeğinizin Rh durumu doğumdan hemen sonra test edilecektir; pozitif çıkarsa gelecekteki gebelikleri korumak için size bir tane daha Rhogam aşısı yapılacaktır. 

 

Gebelik damgası

Gebeliğiniz ilerledikçe karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda ve uyluklarınızda çatlaklar görünebilir. Çoğu uzman bundan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir, yine de krem ya da yağ sürmenin bir zararı da olmayacaktır. Genetiği suçlayın–annenizde olmuşsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır. İyi haber? Çatlaklar genellikle doğumdan sonra kaybolur. 

 

İki sol ayak

Değişen ağırlık merkeziniz, gevşeyen eklemlerinizle birlikte masalara çarpmanıza veya ayak parmaklarınıza takılıp düşmenize neden olabilir. Düz ayakkabı giyip yavaşlayarak bunları sınırlandırmayı deneyin.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin gözleri açılmaya, hatta göz kırpmaya başlamıştır! Karnınıza bir fener tutarsanız bebeğiniz tekme atarak yanıt bile verebilir.

Anneler için hızlı bir ipucu

Çatlaklar mı görüyorsunuz? Bunları bütünüyle ortadan kaldıramazsınız, ama kilo almayı azaltarak, sağlıklı beslenerek, bol su içerek, düzenli egzersiz yaparak ve cildinizin kuruluğunu veya kaşınmasını azaltmak için krem sürerek minimuma düşürebilirsiniz. Gebeliğiniz sona erdikten sonra çatlaklarınız kırmızı renkten gri renge solacaktır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.


 

Bunları okudunuz mu: