A30_2

Haftadasınız

Git

33 haftalık gebelik

33 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir ananas kadardır.

Hızlı öğrenme

Bu noktada bebeğiniz çevresindeki sıvı dünyayı görebilir, bir ayak parmağını kavradığını veya başparmağını emdiğini hissedebilir, amniyotik sıvının tadını alabilir ve kalp atışlarını işitebilir. Su kesesinde kokuları taşıyacak hava yoktur, ama olsaydı bebeğiniz çevresindeki ortamın kokusunu da alabilirdi.

Başlar yukarı

İnanılmaz beyin büyümesi yüzünden bebeğinizin baş çevresi sadece bu son hafta içinde neredeyse 1 cm artmıştır. 

Menüye dikkat

Beslenmenize dikkat etmek, her zamankinden daha önemlidir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin protein ve yağ gereksinimleri azami düzeye çıkar, bu yüzden dengeli beslenmeye dikkat edin. Bebeğiniz artık 41 cm boyunda, 1,8 kg ağırlığındadır ve önümüzdeki yedi hafta içinde bu kiloyu iki katına çıkarmayı planlamaktadır.

33. haftada gebeliğiniz

Ölçüp biçme

Doğumun hemen öncesine kadar haftada yarım kilo almaya devam edeceksiniz. Kilo almayı yavaşlatmayı denemeyin: bebeğinizin şimdi o ilave kilolara ihtiyacı var. Doğumdan sonra kiloları vermek için yeterince zamanınız olacak.

Bilek ağrısıyla güreşme

Çok sayıda gebe kadın, ödem yüzünden bileklerindeki sinirler çevresinde şişme ile kendini gösteren karpal tünel sendromu yaşar. Ağrı ve şişkinlik, büyük ihtimalle doğum sonrası kaybolacaktır. O zamana kadar ellerinize veya bileklerinize baskı uygulamayacak şekilde uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Bileğinizi uzatılmış konumda tutmak için bir bileklik takmayı da düşünebilirsiniz. Yaşadığınız ağrıları doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz artık o kadar büyümüştür ki uterusunuzda daha az amniyotik sıvı ve daha fazla bebek vardır, bu yüzden o tekmeleri ve yumrukları daha da fazla hissedersiniz!  Sallanan bir koltukta sallanarak, bir doğum topu üstünde salınarak veya elleriniz ve dizleriniz üzerinde leğen kemiği salınım hareketleri yaparak bebeğinizi sakinleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: