A36_2

Haftadasınız

Git

39 haftalık gebelik

39 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz minik bir karpuz kadardır.

Hormon yardımcıları

Bebeğinizin endokrin sistemi, doğum sırasında, hayatındaki en yüksek stres hormonlarını salgılayacaktır. Bebek uterustan çıktığı zaman bu hormonlar plasentanızın yardımı olmadan vücut sistemlerini yönetmesini sağlayacaktır. Bu büyük değişiklikler çok fazla çaba ve enerji gerektirse de küçüğünüz buna hazır olacaktır. 

İlk minik nefesler

 Bebeğinizin akciğerleri, doğduğu ana kadar gelişmeye devam eder. Akciğerler, bebek ilk nefesini aldığında hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek için surfaktan üretmeye devam eder.

39. haftada gebeliğiniz

Doğru mu yanlış mı

Düzensiz şekilde ve pozisyon değiştirdiğinizde ya da yürüdüğünüzde kaybolan kasılmalarınız varsa muhtemelen yalancı doğum sancısı yaşıyorsunuzdur. Bununla birlikte yalancı sancılar birkaç dakika içinde gerçek doğum sancısına dönüşebilir. Kasılmalar arasındaki süreyi dikkatle izleyin. Düzenli aralıklarla ve en az bir saat boyunca 5 dakikalık aralar ile olmaya başlayınca doktorunuzu, ebenizi veya hemşirenizi arayın. Suyunuz boşalırsa yola çıkma vakti gelmiştir!

Ağrılar sancılar

İlaç kullanımı söz konusu olduğunda çok sayıda seçeneğiniz vardır. Kimisi hafif bir rahatlama ararken kimi kadınlar olabildiğince fazla sıkıntıyı engellemek ister.

Bunları biliyor musunuz?

Plasentanızda dolaşan kanın, doğumdan sonra enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmak için bebeğinizle antikor paylaştığını biliyor musunuz?  Bu antikorlar, bebeğin uterusta olabildiğince uzun süre kalmasının bir diğer avantajıdır. Ayrıca bebeğinizi emzirirseniz sütünüz de ilave antikor sağlayacaktır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: