A1_2

Haftadasınız

Git

4 haftalık gebelik

“Hamilelik takvimi”nde 4. hafta: Bir mucize başlıyor! Şimdilik bir hücre yığınından ibaret olan bebeğiniz, uterusunuzun duvarlarına tutunuyor ve hızla büyümeye başlıyor. Bu dönemde erken hamilelik belirtileri, örneğin hamilelikte mide bulantıları son derece normal. Doğum ise şu anda güzel ama uzak bir hayal.

4 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir haşhaş tohumu kadardır. Haftanın sonunda bebeğiniz yaklaşık 1 mm boyunda olacaktır.

Döllenmiş yumurta uterusunuzun yan tarafına yerleştikten sonra hücre katmanları halinde ayrılır ve resmi bakımdan bir embriyoya dönüşür. Bu hücreler, hamilelik boyunca bebeğinizin vücuduna dönüşerek sinir sistemini, iskeleti, kasları ve organları oluşturur. 

Destek sistemi oluşum aşamasında

Sizin vücut sistemlerinizi bebeğin sistemlerine bağlayan disk benzeri bir organ olan plasenta oluşmaya başlar ve yumurtanın yerleştiği uterin duvarına tutunur. Göbek bağı, plasentanın bir tarafından dışarı çıkar. Hamilelik boyunca bebeğinizi saracak olan amniyotik sıvı, kuşatıcı bir membran kesesi içinde oluşmaya başlamıştır. 

4. haftada gebeliğiniz

Döllenen yumurta uterusunuz içine yerleştikçe bir miktar kanama yaşayabilirsiniz. Bu, yerleşme (implantasyon) kanaması olarak bilinir ve tamamen normaldir. 

Sonuçlar geldi

Yepyeni plasentanın saldığı hCG hormonu sayesinde ve atladığınız ilk adetten sonra evde yapılan bir hamilelik testi pozitif sonuç gösterecektir ama yanlış negatif sonuçlar da görülebilir. İlk üç ayda çok sayıda hamile kadının yaşadığı bulantı veya sabah bulantısının en büyük sebebi de bu hormondur. Adet olmamışsanız ama evde yaptığınız hamilelik testi sonucu negatifse bir doktora danışmanız gerekebilir.

Anneler için hızlı bir ipucu

İlk andan itibaren bebeğiniz büyümekte ve gelişmektedir, bu yüzden yediklerinizin bebeğin gelişimi üzerinde etkisi olacaktır. Her gün folik asit (B9 vitamini), kalsiyum ve demir içeren doğum öncesi vitaminler (B12, C, D, E) almaya dikkat edin. Bu vitaminler bebeğinizin güçlü bir başlangıç yapmasını sağlar.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun. 

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: