Bebek bezi sızıntıları: Sızıntıları ve patlamaları önleyin

Bebek bezi sızıntıları: Sızıntıları ve patlamaları önleyin

Doğru bez boyutunu seçme

Boyut, bebeğiniz için doğru bezi bulma konusunda önemli bir kriterdir. Bildiğiniz gibi bebeklerin biçimleri ve boyutları farklıdır. Ve bezler de tıpkı giysiler gibi her bebeğe farklı şekilde uyarlar. Prima'da doğru bez boyutlarını bulmak için binlerce bebeğin bacaklarını, popolarını ve bellerini ölçmekteyiz.

Prima bebek bezi boyutları ağırlığa göre ayarlanmıştır ve hiç bir bebek biçim açısından aynı olmadığına göre boyutlar arasında örtüşmeler olduğunu fark edeceksiniz. Çoğu durumda, bebeğiniz kullanmakta olduğunuz boyutun ağırlık aralığına denk gelecektir. Her bebeğin biçiminin farklı olduğunu unutmayın, yani bebeğiniz ağırlık aralığının dışında olursa fakat bez ona uyum sağlarsa, kendi inisiyatifinizi kullanabilirsiniz. Her boyutun ağırlık aralığını görmek için bakınız: Prima Premium Care, Prima Aktif Bebek, Prima Yeni Bebek, Prima Külot Bez

Bezin doğru olarak bebeğinize uyduğundan emin olun.

Bez ideal olarak bebeğinizin üzerinde düzgün ve eşit biçimde orantılı durmalıdır, ardından şunu kontrol edin:

  • Bel kısmı, bez yalnızca göbek deliğinin altında kalacak şekilde sıkı olmalıdır.
  • Bacak kısmı, bebeğinizin bacakları ve poposunun etrafını güzelce sarmalıdır. Bezi taktıktan sonra parmağınızı bu kenarların altından geçirerek kopçaların dışarıda olduğundan emin olun. İçeri doğru kıvrılan kopçalar sızdırmanın yaygın bir nedenidir.
  • Esneme: Bantlar simetrik olarak renkli şeridin alanı üzerinde (bel bandı) olmalıdır. Prima bezleri bebeğin biçim ve hareketine uyumlu esnek kenarlara sahiptir.

Bezler neden sızdırır?

Fazla küçük olan bir bez, sızdırmaya meyilli olabilir çünkü çiş miktarına karşı yeterli emici malzeme yoktur. Bebeğiniz şu anda takmakta olduğu bebek bezi ağırlık aralığının üst sınırına yaklaşmaktaysa, bir sonraki boyuta geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Bebeğinizin bezinin fazla küçük olduğuna dair işaretler:

  • Bez bebeğin poposunu tam olarak kaplamıyor
  • Bel veya baldırların etrafında kırmızı izler ve sürtünme izleri
  • Bez tamamen ıslak

Daha büyük bezler, daha fazla emici maddeye sahip olduklarından daha fazla maddeyi içlerinde tutabilir. Fakat unutmayın, bebek bezleri büyük olduklarında da sızdırırlar. Parmaklarınızı kenarlardan geçirerek herhangi bir boşluk olmadığından ve bezin rahatça bel ve baldır kısımlarında bebeğinize uyduğundan emin olun. Bol duran bir bezi tercih ederseniz, boşluklar nedeniyle sızdırmayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hiç Hoş Olmayan Patlamalardan Kaçının

Her annenin en büyük kâbusu — yeni bebeğinizin vücudu, giysileri, saçları ve muhtemelen sizin üzerinize de kaka bulaşması. Patlamalar genelde bezin mühürleme alanı yaratmanın daha zor olduğu arka tarafında yaşanır. Patlama olduğunda bezi suçlamak normaldir, patlamalar pek çok durumda bezin boyutunun yanlış olması veya bezin doğru takılmamış olmasından ötürü meydana gelir – bu kıpır kıpır bir bebeği taşırken veya aceleniz varken sık sık yaşanabilir. Ne yazık ki işin gerçeği, bu durumun yaşanabileceğidir, bu nedenle yanınızda bebeğiniz için yedek giysiler taşımayı unutmayın.

Bunları okudunuz mu: