Bebeğinize en uygun bezi bulmak

Bebeğinize en uygun bezi bulmak

Beslemek, gazını çıkartmak, sallamak ve uyutmanın ötesinde bir anne yenidoğan bebek bakımı için en uygun bezin hangisi olduğunu da düşünmek zorunda.

Marketten birkaç kutu alıp çıkmak size dünyanın en kolay şeyi gibi görünebilir. Ama iki kızı olan bir anne olarak diyebilirim ki, bebek bezinin hiç de hafife alınacak bir mesele olmadığını çabucak öğrendim. Hem de hiç kimse için!

Tahmin edebileceğinizden çok daha fazla bebek bezi ölçüsü var. Bunlar arasında bebeğiniz için en doğru olanı nasıl bulabileceğinize ve ne zaman bir üst ölçüye geçmeniz gerektiğine ilişkin birkaç ipucu ve tavsiyeyi aşağıya yazıyorum.

Kırmızı işarete dikkat edin

Yenidoğan bebeğinizin bel çevresinde ya da kalçasının kenarlarında kırmızı çizgiler oluşuyorsa kullandığınız bez küçük demektir. Hareket etmeye başladığında ise sürtünme izlerine bakın. Sürtünmeden kaynaklanan minik berelenmeler gözünüze çarptığında bir büyük bedene geçmenin vakti gelmiştir.

Mızmızlanmaları dinleyin

Bebeğinizin mızmızlanmaları da size bu konuda yol gösterir. Belki de kullandığınız bez ona uygun değildir. Bezleyeceğiniz zaman korku işaretleri gösteriyorsa kullandığınız bezi gözden geçirin. Muhtemelen o bezle rahat etmiyordur. Bir üst ölçüye geçtiğinizde sakinleşiyorsa doğru yoldasınız demektir.

Sızıntı var mı?

Gereğinden küçük bir bez kullanıyorsanız mutlaka sızıntı olacaktır. Ayrıca bez bebeğin poposunun kuru kalmasını sağlamıyorsa, bir üst bedene geçmenin vakti kalmıştır. Bez göbekten aşağıya kayıyor ve poposunu tamamen sarmıyorsa bebeğiniz çoktan bir üst beden beze geçecek kadar büyümüştür.

Her yere bulaşmış mı?

Bir annenin en korkulu kabuslarından biri, bebeğin her yerine bulaşan kaka olsa gerek. Bedenine, giysilerine, saçlarına ve hatta belki size de… Eğer doğru ölçüde bir bez kullanmıyorsanız, kakayı beze hapsetmeniz de mümkün olmaz. Çare mi? Bir üst beden beze geçmek…

Gereğinden fazla satın almayın

Bebek bezini depolamanın iyi ve hesaplı bir fikir olduğunu düşünmeyin. Bebekler hızla büyüdüklerinden depoladığınız bezlerin bir kısmını kullanamayabilirsiniz. Yalnızca ihtiyacınız kadar bez alın. Eğer elinizde eski beden ölçüsünde fazla bez varsa, ihtiyacı olan annelere dağıtırsınız.

Doğru beden ölçüsünde bez kullanmak hem bebek sağlığı için hem bebeğinizin rahat etmesi için çok önemlidir. Sizi bir dolu iş yükünden de kurtardığını unutmayın.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!