YYBÜ: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Personeli

YYBÜ: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Personeli

Bir yenidoğan yoğun bakım ünitesine adım atmak, yabancı bir ülkeye girmek gibidir. Bu alfabetik rehber, size YYBÜ'nde bebeğinizle ilgilenecek veya size yardımcı olacak uzmanların çoğunu tanıtacaktır.

YYBÜ ile ilgili daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için, ekipmanlar, testler ve yaygın sorunlar hakkındaki ilgili rehberlere tıklamayı unutmayın.

Vaka yöneticisi/hasta taburcu koordinatörü:

Bebeğin evde ve/veya bir aşağı konumdaki servisteki bakım ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak üzere taburcu etme veya transfer sürecini ayarlayan uzman. Bu kişi aynı zamanda bebeğinizin bakımı konusunda hastane ve sigorta şirketi arasındaki süregelen iletişimi de sağlar.

Din görevlisi:

Hastalık sorunlarıyla baş etmeye çalışan kişilere yardım amacıyla hastanede bulunan din görevlisi. Bu kişi sizin çocuğunuzun ciddi hastalığı veya hastaneye yatışı gibi zor bir durumla başa çıkmanızda size destek olur.

Erken müdahale uzmanı:

Eğitim, gelişim engelleri ve çeşitli tedavi disiplinlerinde uzmanlaşmış çok disiplinli bir uzmanlar ekibi. Bu erken müdahale uzmanları ekibi, gelişim engelleri riski taşıyan çocuklar için doğumdan 3 yaşa dek hizmet sağlamaktan sorumludur. Sevk ve bilgi toplama işlemleriyle ilgilenir ve taburcu etme sürecinde bir rol oynarlar. Erken müdahale ekibi size ve bebeğinize, taburcu edilmesinden sonra evde de yardım edecektir, bu nedenle bazı durumlarda sizi tanımaya hastanede olduğunuz süreden itibaren başlarlar.

Tıbbi uzmanlar:

Bebeğinizin zorluklarına bağlı olarak belirli bir sorunu değerlendirmek üzere çağrılan uzmanlar. Bu bireyler genellikle çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında, bunun ardından özel bir uzmanlık alanında eğitim görürler. Aşağıda bazı doktorlar ve uzmanlık alanları yer almaktadır.

 • Davranış ve gelişim uzmanı (genellikle bir çocuk doktoru): davranış ve gelişim sorunları
 • Kardiyolog: kalp sorunları
 • Endokrinolog: bez ve büyüme sorunları
 • Gastroenterolog: bağırsak, karaciğer ve sindirim sorunları
 • Hematolog: kan, kanama ve belirli bağışıklık sistemi bozuklukları
 • Bulaşıcı hastalık uzmanı: karmaşık enfeksiyonlar
 • Nefrolog: böbrek sorunları
 • Nörolog: beyin sorunları (nöbetler dahil)
 • Göğüs hastalıkları uzmanı: akciğer ve solunum sorunları

Yenidoğan pratisyen hemşiresi:

İleri düzey eğitim (genellikle bir yüksek lisans derecesi) ve prematüre ve hasta yenidoğanlar ile çalışma tecrübesi bulunan diplomalı bir hemşire. Pratisyen hemşire, neonatalog ve/veya neonataloji görevlisinin emrinde çalışır, pek çok prosedürü yerine getirebilir ve bebeğinizin bakımını yönetmeye yardımcı olur. Yenidoğan pratisyen hemşireleri genellikle YYBÜ'deki bebeklerin sürekli bakımı ve taburcu edilme planları ile ilgilenir.

Neonatalog:

YYBÜ'nün başındaki uzman. Hasta yenidoğanların bakımında ileri düzey eğitim almış ve genellikle bu konuda bir kurul sertifikası bulunan pediatri uzmanı (çocuk doktoru). YYBÜ'de, birimin 24 saat açık kalması nedeniyle pek çok neonatalog bulunabilir.

Neonataloji görevlisi:

Hasta yenidoğanların bakımında ileri düzey eğitim almakta olan tam eğitimli ve diplomalı bir çocuk doktoru. Bu doktor, dahili personelin işlerini dakika dakika yönetebilir ve birimin başındaki neonataloga rapor verebilir. Neonataloji görevlisi her dört veya sekiz haftada bir diğer hastanelerde dönüşümlü olarak çalışabilir.

Ergoterapist, fizik tedavi uzmanı:

Olgunlaşma eksikliği veya hastalığın davranışları etkilediği durumlarla ilgilenen sağlık uzmanları. Ergoterapist, yenidoğanın fonksiyonlarını geliştirmek adına onunla çeşitli müdahaleler aracılığıyla ilgilenebilir. Fizik tedavi uzmanı ise adale tonu, gücü ve motor beceriler ile ilgilenir. Her ikisi de yuvada ve evdeki destekleyici bakım hakkında yararlı bilgiler verir.

Çocuk hastalıkları ihtisası yapmakta olan doktor:

Çocuk hastalıkları ihtisası yapmakta olan bir doktor; bu doktor, YYBÜ'de genellikle üç ila altı hafta çalışır.

Diplomalı hemşire:

Üniversite veya hastanede hemşirelik eğitim programından mezun olduktan sonra yazılı bir sınavı geçmiş olan sağlık uzmanı. YYBÜ'deki diplomalı hemşireler, hasta yenidoğanların bakımında deneyimlidir. Bu diplomalı hemşirelere aynı zamanda neonatal hemşire adı da verilir. Pek çok birimde, tek bir hemşire bebeğiniz için “öncelikli” hemşire olarak atanacaktır, bu da bu hemşirenin bebeğinizin bakımı konusunda en fazla sorumluluğa sahip olması demektir. Diğer bazı görevliler de geve boyunca, tatillerde vs. bebeğinizle ilgilense de, öncelikli hemşire sizi ve bebeğinizi en iyi tanıyan kişidir. Eğitim merkezlerinden uzakta, bazı neonatal hemşireler de daha büyük birimlerdeki dahili uzmanlar ve görevlilerin hallettiği prosedürlerle ilgilenebilir.

Solunum tedavi uzmanı:

Solunum sorunları yaşayan bebekler için tıbbi ekipmanı kullanma konusunda eğitim almış olan sağlık uzmanı. Bu terapist, kan oksijenlendirme ve diğer bazı prosedürler ile ilgilenebilir.

Sosyal görevli:

Bebeğinizin YYBÜ'de geçirdiği zamanın duygusal ve sosyal etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olacak bir uzman. Sosyal görevli, bebeğinizin doktorlarından bilgi alabilir, size bebeğinizin tıbbi sorunları ile ilgili diğer bilgi kaynakları sunabilir, mali zorluklar ve stresle başa çıkmanıza yardım edebilir ve bebeğinizin taburcu edilmesi ve takip eden bakım sürecindeki ihtiyaçlarınız için özel hizmetler ayarlayabilir. Sosyal görevliler bazen destekleyici tedavi seanslarında aile gruplarıyla toplu çalışmalar gerçekleştirebilir.

Konuşma ve dil patoloğu:

Konuşma ve dil sorunlarıyla ilgili eğitim görmüş fakat beslenme sorunlarıyla da ilgili olarak YYBÜ'deki yenidoğanlar ile de sık sık çalışan bir kişi. Bazı bebekler hayatlarının ilk yıllarında ve daha sonrasında dil konusunda gecikmeler yaşayabilir ve bu nedenle taburcu olduktan sonra bir konuşma patologunun yardımına ihtiyaç duyabilir.

Uzman cerrahlar:

Bebeğinizin ameliyat olması gerekiyorsa, uzman bir cerrah bu konuda fikir vermek veya ameliyatı gerçekleştirmek üzere çağrılabilir.

Aşağıdaki listede farklı cerrah tipleri ve uzmanlık alanları açıklanmaktadır.

 • Göğüs kalp damar cerrahı: kalp, kan damarları ve sık sık akciğerler ile ilgili doktor
 • Kulak burun boğaz (KBB) cerrahı: kulak, burun, boğaz ve bazı solunum yolları sorunlarıyla ilgili doktor
 • Genel cerrah: bağırsak sorunları, fıtık ameliyatları ve atardamar ve toplardamar onarımları
 • Beyin cerrahı: beyin, omurilik ve sinirlerle ilgili doktor
 • Ortopedik cerrahi uzmanı: şekil bozuklukları da dahil olmak üzere kemik ve eklem sorunları
 • Estetik cerrah: baş ve boyunda şekil bozuklukları, belirli cilt sorunları ve bazı el ve ayak problemleri. Bu işlerin bazılarıyla bir ortopedik cerrahi uzmanı da ilgilenebilir. 

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!