Çocuğunuzun yeni yiyecek denemesini sağlama

Çocuğunuzun yeni yiyecek denemesini sağlama

Çoğu genç çocuk yeni gıdalar denemek isteksizdir, bu nedenle yürümeye başlayan çocuğunuz burnunu kırıştırır ve özenle hazırladığınız yemeğini tükürürse kızmayın. Yemek hakkında son karar olarak ilk reddi.

Eski yöntemler en iyileridir

Araştırmalar yeni bir yiyeceği bir ya da iki gün aralıkla, birkaç kez sunmanın büyük olasılıkla başarı sağlayacağını göstermektedir. Eski bir pediatri deyişinde söylendiği gibi bir yemeği yedinci kez yedirmeye çalıştığınıza büyülü biçimde "yenilenler" listesine girer.

Nasıl yapmalı (ve kabul ettirmeli!)

Yürümeye başlayan çocuğunuza ilk kez yeni bir gıda verdiğinizde, ona bir, iki kaşık önerin ya da kendi başına küçük bir miktar denemesine izin verin. Sonra olumsuz yanıt alırsanız o zaman pes edin. Biraz bekleyin ve birkaç gün sonra o yemeği tekrar menüye ekleyin. Çocuğunuza zorla yedirmeye çalışmak o yiyeceğe ve diğer pek çoğuna direnmesine neden olur. Şimdilik “denemek” yeterlidir.

Bunun için tüm çabalara değer. Araştırmalar yeni gıdalar denemedeki istekliliğin ve diyette çeşitli yaşam boyu daha sağlıklı yeme alışkanlıklarına yol açtığını göstermektedir.

Faydalı ipucu:

Çocuklar güvendikleri yetişkinlerin ve tanıdıkları büyük çocukların da bunları yediğini görürse yeni gıdalar denemek için daha istekli olurlar. Bu yüzden kendiniz ıspanağa burun kıvırıyorsanız, yürümeye başlayan çocuğunuza kabul ettirmeyi de beklemeyin. İyi yeme alışkanlıkları bir aile meselesidir, bu yüzden sebze, meyve ve kepekli tahıllara ağırlık verin.

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Yeni Prima Aktif Bebek ile bebeklerin altı çiş yokmuş gibi kuru, bez yokmuş gibi rahat!