Bebek İnce Devinim Becerileri

Bebek İnce Devinim Becerileri

Çocuğunuzun elleri bu günlerde her türden hassas işi giderek daha iyi yapar hale gelmektedir. Gözleri ve elleri de birlikte çalışmak öğrenmektedir ve bu zamanla her tür harika şeyler yaratmasını sağlayacaktır. Şu anda, bir eli meşgulse muhtemelen diğer eli de hareket halinde de olacaktır. Sinir sistemi geliştikçe bu ayan etkisi kaybolur.

Devinim becerileri ve bebeklerde sağ veya sol el kullanımı

Yürümeye başlayan çocuğunuz muhtemelen her iki elini eşit biçimde kullanıyordur, ama yakında “sağaklık veya solaklık” kendisini göstermeye başlar. Yemek yerken ve boyama yaparken daha çok hangi elini kullandığına dikkat edin – muhtemelen daha sonra baskın el o olacaktır. (Bir ayak da çok baskın olur, bu nedenle bir topa hangi ayağıyla vurduğuna dikkat edin.

Yardımlı gelişim

İşte, çocuğunuzu ince devinim becerilerini geliştirmenin birkaç yolu:

 • Giyinmeye katılmasını sağlayın.

  Elbisesindeki fermuarları çekmeye başlayın ve ona tamamlatın. Düğmelerle de alıştırma yaptırın; bu zor olsa bile kesinlikle ilerleme göreceksiniz.

 • Çocuğunuz için masaya komple çatal kaşık takımı koyun.

  Artık kaşığı ve muhtemelen çatalı kullanmayı öğrenmiş olmalıdır. Bıçak hala zordur, ama yumuşak gıdalar üzerinde bir çocuk bıçağı denemesine izin verirseniz, kavramaya başlayacaktır.

 • Suyla oynama

  Çocuğunuza küvette veya lavaboya su dökme becerilerini geliştirmesi için bir şans verin. Bir kaptan diğerine su aktarmakta ustalaşınca, sofrada deneme yapmasına izin verebilirsiniz (başlangıçta küçük kaplar kullanın).

 • Yaratıcılığı şaha kaldırın.

  Çocuğunuzun el becerisindeki gelişme boya kalemleriyle çizim veya boyama yaparken en belirgin olabilir (elbette sizin gözetiminiz altında). Bir boyama kalemini sivri ucu aşağı gelecek şekilde eline alarak çalışmasını izleyin; önce bütün yumruğunu ve sonra parmaklarını kullanacaktır. (Beş yaşına geldiğinde "üçayak" kavramada ustalaşmış olur.) Çocuğunuzun rastgele karalamaları da yuvarlak şekiller almaya başlamış olabilir. Yakında bu yuvarlak şekillerden bir kişi ortaya çıkacaktır. İlk başta daha çok bir kurbağa yavrusuna benzeyebilir, ama bu onu hiç de önemsiz kılmaz! Yürümeye başlayan çocuğunuza kopyalaması için çizgiler ve şekiller verin. Şu anda yalnızca yatay ve dikey çizgileri doğru yapıyor olabilir, ama büyüleyici bir süreç başlamaktadır:

Bunları okudunuz mu: