Yönlendirmeye geçin
Pampers® Prima® Sevgi, Uyku & Oyun
Arama


Türkiye

pamperspampers

Hamilelik Takvimi Hafta 38

0   yorum yapan kişiler
bu makaleye
 
31
 
0
Social Sharing

Bebeğiniz
Bebeğinizin gelişimi ile ilgili geçen hafta neler olduğunu kontrol ediniz. Artık her an olabilir. Sizin resmi doğum tarihinize daha iki hafta olmasına rağmen, .. daha fazla bilgi

Hamileliğiniz
Su işleri. Bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize daha fazla baskı yapmaya başlayacaktır, ve onu iterek yassılaştıracaktır. Mümkün olduğunu... daha fazla bilgi


Bebeğiniz

Bebeginizin gelisimi ile ilgili neler oldugunu kontrol ediniz.

Simdi artik herhangi bir zaman. Sizin resmi dogum tarihinize daha iki hafta olmasina ragmen, artik bebeginiz tam gelisimini tamamlamis olarak dikkate alinmaktadir. Bebeklerin yüzde seksen besi hesaplanan dogum tarihlerine kalan iki hafta içinde dogmaktadirlar, bu demektir ki siz büyük ihtimalle önünüzdeki dört hafta içerisinde dogum yapacaksiniz. Bu demek degildir ki, her seyi birakmali ve küçügünüzün dogmaya karar vermesini beklemelisiniz - bebeginiz bir müddet daha oldugu yerde kalmayi tercih edebilir.

Yüzeydeki degisiklikler. Dogumun isaretlerini beklerken, bebeginizin aylardir cildini kaplayan lanugo dökülmektedir. Bununla birlikte dogdugunda bir kisim tüy omuzlarinda, alninda ve boynunda kalmis olabilir. Ayrica hepsini degilse de vernix'in çogunlugunu kaybetmis olacaktir. Vernix kremsi balmumu benzeri bir maddedir ve bebeginizin cildini amniyotik sividan korumaktadir.

Atik Yönetimi. Peki atilmakta olan lanugo ve vernixe ne olmaktadir? Bunlarin bir kismi bebeginizin bagirsaklarinda sonuçlanmakta ve mekonyumun bir kismini olusturmaktadir. Mekonyum dogumundan sonra bebeginizin ilk bagirsak hareketini olusturacak yesilimsi-siyah, katranimsi bir maddedir. Bu ayrica bebeginizin karacigeri, pankreasi ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri de içerir. Bebeginizin böbrekleri ayrica bazi atiklari filtre etmektedir, fakat bunlar dogumdan sonrasina kadar tam olarak fonksiyonel hale gelmeyeceklerdir.

Yavaslamak. Bebeginizin büyüme hizi azalmakta olmasina ragmen o hala daha bazi önemli adimlar atmaktadir, boyu muhtemelen 50 cm'ye ulasmaktadir ve agirligi yaklasik 3 kg'dir.


Tombul Yanaklar

Bu profil geçtigimiz bir kaç ay içerisinde bebegin yüz hatlarinin ne kadar degistigini ortaya koymaktadir. Yag topladikça yanaklar (her iki tipte) daha yuvarlak bir sekil almaktadir. Eminim ona bir öpücük kondurmayi bekliyorsunuz!


Hamileliğiniz

Su işleri. Bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize daha fazla baskı yapmaya başlayacaktır, ve onu iterek yassılaştıracaktır. Mümkün olduğunu düşünmediğiniz kadar çok kere tuvaleti ziyaret ediyor olabilirsiniz! Fikir hoşunuza gitmese de bol bol su içmeye devam edin. Yanınızda büyük bir su şişesi bulundurun, böylece devamlı mutfağa gidip gelmek zorunda kalmazsınız (ve enerjinizi tuvalete gitmek için saklamış olursunuz).

Pozisyona girmek. Hangi pozisyonda doğum yapmak istediğinizi düşünün. Bazı kadınlar kasılmalarda ayakta olmayı tercih ederler, bazıları ellerinin ve dizlerinin üzerinde olmanın yardımcı olduğu kanaatinde. Bazıları sallanan koltukta çok vakit geçiriyor. Şimdiden farklı pozisyonları denemenizde yarar var- büyük gün geldiğinde siz ve eşiniz bütün seçenekleri hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz. Doğum sırasında daha rahat edebilmek ile ilgili öneriler için bakınız

Eve güvenli sürüş. Arabanıza bebek koltuğu aldınız mı? Eğer cevabınız hayır ise, alma veya kiralama vakti geldi demektir! Arkaya doğru bakan bir koltuk almanız gerekir, böylece bebeğinizi hastaneden eve güvenli bir şekilde getirebilirsiniz. Unutmayın: bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bebek koltuğunun önceden alınması çok faydalı olacaktır. Araba koltuğunu seçmek ile ilgili daha fazla bilgi için,

Uzmanlardan. Doğum başladığı zaman aç olmayabilirsiniz, fakat eğer aç iseniz, hafif şeyler yemeyi deneyin. Prima Enstitüsü uzmanlarından Dr. Elaine Zwelling "Bazı kadınlarda aldıkları ağrı kesicilerden veya doğum sancısının şiddetinden dolayı mide bulantısı olur. Eğer mideleri dolu ise, bulantı kusmaya neden olur" diyor ve ekliyor: "Yenecek en iyi besinler yağ içermeyen; sade hamur işleri, tost, veya et suyuna hafif çorbalar gibi hızlı hazmedilen besinlerdir". Doğum sırasında yeme ile ilgili Dr. Zwelling ve Dr. Thornton'dan daha fazla bilgi almak için, . 
Social Sharing
 
0

Üye yorumları

pamperspampers

Prima Dünyası Forumları

Bir soru sorun, tavsiye paylaşın, ya da sadece dinleyin. Prima Dünyası ebeveynlik hakkında daha fazla şey öğrenmeniz için sizi destekler. Sohbete katılın!
pampers pampers
Tüm forumlara ve sohbetlere göz atın

Ayrıca ilginizi çekebilir

pamperspampers

Prima Yeni Bebek bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun onu güvenli bir şekilde kavrar.

Hakkında: Prima Yeni Bebek
Prima Yeni Bebek