ddc-banner-2-1200

Gebelik Hesaplama

Doğum Yapacağınız Tarihi Hesaplayın

Tebrikler!

Gebelik testini yapıp pozitif işaretini gördüğünüz andaki telaşlı heyecanınızla karşılaştırılabilecek çok az şey vardır! Anne olacağınıza dair muhteşem haberi sindirdikten sonra düşünceleriniz doğal olarak yapılacakları planlamaya yönelecek. Şüphesiz soracağınız soruların ilki de şu olacak: Hangi tarihte doğum yapacağım?

Önce aşağıdaki bilgileri girin

Doğum yapacağınız tarihi hesaplamak beklediğiniz kadar kolay olmayabilir. Anne adaylarının çoğu, regl dönemi gecikene kadar hamileliklerinin farkına varmazlar ve bu süre zarfında beş haftalık hamile olabilirler. Bu demek oluyor ki, hamilelik testini yaptığınız günden itibaren dokuz ay sonrasını hesaplamak ya da yumurtlamadan sonraki haftaları hesaplamaya çalışmak doğum yapacağınız tarihi göstermeyecektir.

Döllenme sırasında yumurtlama döngünüzün tam olarak neresinde olduğunuzu bilmiyorsanız, bebeğinizi kucağınıza alacağınız tarihi bilmeniz zordur.

DOĞUM YAPACAĞINIZ TARİHİ BELİRLEMEK İÇİN DOĞUM TARİHİ HESAPLAYICIMIZI NASIL KULLANACAKSINIZ

Hem regl hem de yumurtlama dönemlerinizin hamileliğinizin ilk iki haftasına denk geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Özellikle de regl döngünüz 28 günlük ortalamadan daha uzun ya da daha kısaysa anlaşılması sizin için daha zor olabilir.

Hamileliklerin çoğunun 40 hafta sürdüğü doğru olsa da doğum yapacağınız tarihi belirlemekte rol oynayan farklı unsurlar vardır. Doğum Tarihi Hesaplayıcısı, son regl tarihiniz ve regl döngünüzün süresi ile doğum yapacağınız tarihi hızlı bir şekilde tahmin eder.

Hamile kaldığınız tarihten eminseniz, alternatif olarak bu tarihi kullanabilirsiniz. Doğum Tarihi Hesaplayıcısı, hem regl hem de yumurtlama döneminizin ilk iki haftasını hesaba katar.

Doğum yapacağınız tarihi hesaplamak için şu üç basit adımı izleyin:

  • 1. İlk olarak, son reglinizin ilk gününü hesaplamak, sonra regl döneminizin ortalama uzunluğunu belirlemelisiniz. Bu, iki regl dönemi arasında geçen ortalama gün sayısıdır. Tam olarak hamile kaldığınız tarihten eminseniz, bu seçeneği alternatif olarak seçebilirsiniz.
  • 2. Doğum Tarihi Hesaplayıcısına ilgili tarihleri girin.
  • 3. Sonra Doğum yapacağım tarihi hesapla'ya basın!

Doğum yapacağınız tarihin yaklaşık bir tarih olduğunu, sonuçta her hamilelik sürecinin farklı geliştiğini unutmayın.

Doğum yapacağınız tarihi hesapladıktan sonra miniğinizin yaklaşık olarak ne zaman kucağınıza alacağınıza dair fikir edilebilir ve buna göre hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz.

Henüz tarihi hesaplamadıysanız yapacağınız ilk şeylerden biri doktor randevu almak olmalıdır; doktorunuz kan tahlili ve fiziksel muayeneyle hamile olduğunuzu teyit edip doğum yapacağınız tarihi daha kesin olarak belirlemenize yardımcı olabilir.

Takip eden her doğum öncesi kontrol randevusunda, uterusun boyutunu belirlemek ve bebeğinizin gelişimini izlemek için muayene edileceksiniz. Hamileliğin bebeğinizin ilk kalp atışını duymak ve bebeğinizi ultrasonda görmek gibi kilometre taşları, bu kontrollerin heyecan verici kısımları olacak. Bu süre zarfında, yapılan gözlemlere dayanarak, doğum yapacağınız tarih değişebilir.

Doktorunuz size en iyi tavsiyeleri verse de, hamile olduğunuzu anladığınız andan itibaren sizin de yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Sitemizin inceleyin ve daha fazla bilgi edinin.