Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 38

hamilelik takvimi hafta 38

Hamileliğinizin 38. haftasındasınız. Bebeğinizin doğumuna çok az kalmasına rağmen, tam gelişimini tamamlamıştır. Bu dönemde izlemeniz gereken yolları yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Azıcık erken ya da geç doğabilir

Sizin resmi doğum tarihinize daha iki hafta olmasına rağmen, artık bebeğiniz tam gelişimini tamamlamış olarak dikkate alınıyor. Bebeklerin yüzde seksen beşi hesaplanan doğum tarihlerine kalan iki hafta içinde doğarlar. Bu demektir ki siz de büyük ihtimalle önünüzdeki dört hafta içerisinde doğum yapacaksınız. Diğer yandan bebeğiniz bir müddet daha olduğu yerde kalmayı tercih edebilir.

Dünyaya gelirken geçirdiği değişimler büyüleyici

Doğumun işaretlerini beklerken, bebeğinizin aylardır cildini kaplayan lanugo dökülür. Bununla birlikte doğduğunda bir kısım tüy omuzlarında, alnında ve boynunda kalmış olabilir. Ayrıca hepsini değilse de vernix'in çoğunluğunu kaybedebilir. Vernix kremsi balmumu benzeri bir maddedir ve bebeğinizin cildini amniyotik sıvıdan korumaya yarar. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, bebeğinizin her geçen gün dış ortama daha fazla adapte olacak yenilikler geçirdiğini ifade ediyor.

Peki atılmakta olan lanugo ve vernixe ne oluyor? Bunların bir kısmı bebeğinizin bağırsaklarında sonuçlanıp mekonyumun bir kısmını oluşturur. Mekonyum doğumundan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini oluşturan yeşilimsi-siyah, katranımsı bir maddedir. Bu madde ayrıca bebeğinizin karaciğeri, pankreası ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri de içerir. Bebeğinizin böbrekleri ayrıca bazı atıkları filtre eder. Fakat bunlar doğumdan sonrasına kadar tam olarak fonksiyonel hale gelmezler.

Artık doğacak kadar büyük

Bebeğinizin büyüme hızı azalmakta olmasına rağmen o hala daha bazı önemli adımlar atıyor. Boyu muhtemelen 50 cm ve ağırlığı yaklaşık 3 kg’dır.

Daha çok tuvalete çıkacaksınız!

Bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize daha fazla baskı yapmaya başlar ve onu iterek yassılaştırmaya çalışır. Mümkün olduğunu düşünmediğiniz kadar çok kere tuvaleti ziyaret ediyor olabilirsiniz! Fikir hoşunuza gitmese de bol bol su içmeye devam edin. Yanınızda büyük bir su şişesi bulundurun, böylece devamlı mutfağa gidip gelmek zorunda kalmaz ve enerjinizi tuvalete gitmek için saklamış olursunuz.

Hangi pozisyonda doğum yapmak istiyorsunuz?

Bazı kadınlar kasılmalarda ayakta olmayı tercih ederler, bazıları ellerinin ve dizlerinin üzerinde olmanın yardımcı olduğu kanaatinde. Bazıları sallanan koltukta çok vakit geçiriyor. Şimdiden farklı pozisyonları denemenizde yarar var. Çünkü büyük gün geldiğinde siz ve eşiniz bütün seçenekleri hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Arabanıza bebek koltuğu aldınız mı?

Eğer cevabınız hayır ise alma veya kiralama vakti geldi. Arkaya doğru bakan bir koltuk alarak bebeğinizi hastaneden eve güvenli bir şekilde getirebilirsiniz. Unutmayın: bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bebek koltuğunun önceden alınması çok faydalı olur.

Kesinlikle aşırı aç kalmayın!

Son dönem hamilelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de aşırı aç kalmamaktır. Doğum başladığı zaman aç olmayabilirsiniz, fakat eğer aç iseniz hafif şeyler öneririz. Prima Enstitüsü uzmanlarından Dr. Elaine Zwelling "Bazı kadınlarda aldıkları ağrı kesicilerden veya doğum sancısının şiddetinden dolayı mide bulantısı olabilir ve eğer mideleri dolu ise bulantı kusmaya dönüşebilir " diyor ve ekliyor: "Yenecek en iyi besinler yağ içermeyen; sade hamur işleri, tost, veya et suyuna hafif çorbalar gibi hızlı hazmedilen besinlerdir".


 
Yorum bırakın Doldurulması zorunlu alanlar
Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
  1. Islak Havlu

Prima Hassas Ciltler icin Islak Havlu

Prima Hassas Ciltler için Islak Havlu bebeğinizin cildini nazikçe temizler, bebek bezi değiştirmek sizin için de bebeğiniz için de bir oyuna dönüşür.

1*56
3*168

Hatıraları canlı tutmak: İlerisi için günlükler ve doğum günü hatırası

Doğum zamanından önce her şey hazırlanmalı, bebek alışverişi tamamlanmalı! Önceden pişirilmiş yemek stokunun olması gibi bazı hazırlıklar apaçık bilinir ama bazıları o kadar açık değildir. Hatıraları yakalamak

Devamını oku

Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

  • Alan:

    Dış mekan, İç mekan

  • Kazanımlar:

    Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

  • Nelere ihtiyacınız olacak?:

    • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek

Annelik iznini nasıl kullanmalı?

Ah o annelik izni! Her ne kadar bebeğinizle buluşmak için sabırsızlansanız da, gebeliğin son haftalarını aceleye getirmeyin. Bu süre, kendinizde yapmak istediğiniz değişikliklere yoğunlaşmak için olabilecek en

Devamını oku

Yemek adabı: Bebeğinizi, ailenizi beslemek ve ev düzeni hakkında her şey

Yemek adabı, bebeklere aile düzenini öğretmenin en iyi aracı. Birlikte yemek bebeğinize kimin nasıl davrandığını ve kendisinden ne beklendiğini erkenden öğrenme şansı verir. Böylece yemekten önce ellerini

Devamını oku