hamilelik takvimi hafta 38

Haftadasınız

Git

Hafta Hafta Hamileliğinizin 38. Haftası

Azıcık erken ya da geç doğabilir

Sizin resmi doğum tarihinize daha iki hafta olmasına rağmen, artık bebeğiniz tam gelişimini tamamlamış olarak dikkate alınıyor. Bebeklerin yüzde seksen beşi hesaplanan doğum tarihlerine kalan iki hafta içinde doğarlar. Bu demektir ki siz de büyük ihtimalle önünüzdeki dört hafta içerisinde doğum yapacaksınız. Diğer yandan bebeğiniz bir müddet daha olduğu yerde kalmayı tercih edebilir.

Dünyaya gelirken geçirdiği değişimler büyüleyici

Doğumun işaretlerini beklerken, bebeğinizin aylardır cildini kaplayan lanugo dökülür. Bununla birlikte doğduğunda bir kısım tüy omuzlarında, alnında ve boynunda kalmış olabilir. Ayrıca hepsini değilse de vernix'in çoğunluğunu kaybedebilir. Vernix kremsi balmumu benzeri bir maddedir ve bebeğinizin cildini amniyotik sıvıdan korumaya yarar. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, bebeğinizin her geçen gün dış ortama daha fazla adapte olacak yenilikler geçirdiğini ifade ediyor.

Peki atılmakta olan lanugo ve vernixe ne oluyor? Bunların bir kısmı bebeğinizin bağırsaklarında sonuçlanıp mekonyumun bir kısmını oluşturur. Mekonyum doğumundan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini oluşturan yeşilimsi-siyah, katranımsı bir maddedir. Bu madde ayrıca bebeğinizin karaciğeri, pankreası ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri de içerir. Bebeğinizin böbrekleri ayrıca bazı atıkları filtre eder. Fakat bunlar doğumdan sonrasına kadar tam olarak fonksiyonel hale gelmezler.

Artık doğacak kadar büyük

Bebeğinizin büyüme hızı azalmakta olmasına rağmen o hala daha bazı önemli adımlar atıyor. Boyu muhtemelen 50 cm ve ağırlığı yaklaşık 3 kg’dır.

Daha çok tuvalete çıkacaksınız!

Bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize daha fazla baskı yapmaya başlar ve onu iterek yassılaştırmaya çalışır. Mümkün olduğunu düşünmediğiniz kadar çok kere tuvaleti ziyaret ediyor olabilirsiniz! Fikir hoşunuza gitmese de bol bol su içmeye devam edin. Yanınızda büyük bir su şişesi bulundurun, böylece devamlı mutfağa gidip gelmek zorunda kalmaz ve enerjinizi tuvalete gitmek için saklamış olursunuz.

Hangi pozisyonda doğum yapmak istiyorsunuz?

Bazı kadınlar kasılmalarda ayakta olmayı tercih ederler, bazıları ellerinin ve dizlerinin üzerinde olmanın yardımcı olduğu kanaatinde. Bazıları sallanan koltukta çok vakit geçiriyor. Şimdiden farklı pozisyonları denemenizde yarar var. Çünkü büyük gün geldiğinde siz ve eşiniz bütün seçenekleri hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Arabanıza bebek koltuğu aldınız mı?

Eğer cevabınız hayır ise alma veya kiralama vakti geldi. Arkaya doğru bakan bir koltuk alarak bebeğinizi hastaneden eve güvenli bir şekilde getirebilirsiniz. Unutmayın: bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bebek koltuğunun önceden alınması çok faydalı olur.

Kesinlikle aşırı aç kalmayın!

Son dönem hamilelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de aşırı aç kalmamaktır. Doğum başladığı zaman aç olmayabilirsiniz, fakat eğer aç iseniz hafif şeyler öneririz. Prima Enstitüsü uzmanlarından Dr. Elaine Zwelling "Bazı kadınlarda aldıkları ağrı kesicilerden veya doğum sancısının şiddetinden dolayı mide bulantısı olabilir ve eğer mideleri dolu ise bulantı kusmaya dönüşebilir " diyor ve ekliyor: "Yenecek en iyi besinler yağ içermeyen; sade hamur işleri, tost, veya et suyuna hafif çorbalar gibi hızlı hazmedilen besinlerdir".


 

2 Yorumlar:

Doldurulması zorunlu alanlar

38 Haftam

Elifnazli 29.12.2015
Bu haftada inanılmaz agrilar içerisindeyim sol yanıma yattigim için sol bacağıma ağrı ve uyusmalarim arttı. Kendimi tirnaklarima kadar ağrı sızı icerisinde hissediyorum . Huysuz ve şişmiş bir modda mirayimi bekliyorum😐😡 Ama melegimi göreceğim onu öpüp koklayacagimiz günü düşününce hepsi geciyor😊

teşekkürler prima

barlas28 15.08.2015
ben bu evrede doğurmuştum dünyanın en güzel şeyi ve en talı şeyi öle küçük masum savunmasız ki anlatamam
Bebek bezi

Prima Aktif Bebek

Kuru geceler ve mutlu sabahlar için geliştirilmiş Prima Aktif Bebek, şimdi yeni Ekstra Uyku Tabakası ile ıslaklığı daha hızlı emiyor.