Haftadasınız

Git

Hamilelik Takvimi Hafta 38

hamilelik takvimi hafta 38

Hamileliğinizin 38. haftasındasınız. Bebeğinizin doğumuna çok az kalmasına rağmen, tam gelişimini tamamlamıştır. Bu dönemde izlemeniz gereken yolları yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Şimdi artık herhangi bir zaman

Sizin resmi doğum tarihinize daha iki hafta olmasına rağmen, artık bebeğiniz tam gelişimini tamamlamış olarak dikkate alınıyor. Bebeklerin yüzde seksen beşi hesaplanan doğum tarihlerine kalan iki hafta içinde doğarlar. Bu demektir ki siz de büyük ihtimalle önünüzdeki dört hafta içerisinde doğum yapacaksınız. Diğer yandan bebeğiniz bir müddet daha olduğu yerde kalmayı tercih edebilir.

Yüzeydeki değişiklikler: Doğumun işaretlerini beklerken, bebeğinizin aylardır cildini kaplayan lanugo dökülür. Bununla birlikte doğduğunda bir kısım tüy omuzlarında, alnında ve boynunda kalmış olabilir. Ayrıca hepsini değilse de vernix'in çoğunluğunu kaybedebilir. Vernix kremsi balmumu benzeri bir maddedir ve bebeğinizin cildini amniyotik sıvıdan korumaya yarar. Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Çepni, bebeğinizin her geçen gün dış ortama daha fazla adapte olacak yenilikler geçirdiğini ifade ediyor.

Atık Yönetimi

Peki atılmakta olan lanugo ve vernixe ne oluyor? Bunların bir kısmı bebeğinizin bağırsaklarında sonuçlanıp mekonyumun bir kısmını oluşturur. Mekonyum doğumundan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini oluşturan yeşilimsi-siyah, katranımsı bir maddedir. Bu madde ayrıca bebeğinizin karaciğeri, pankreası ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri de içerir. Bebeğinizin böbrekleri ayrıca bazı atıkları filtre eder. Fakat bunlar doğumdan sonrasına kadar tam olarak fonksiyonel hale gelmezler.

Yavaşlamak

Bebeğinizin büyüme hızı azalmakta olmasına rağmen o hala daha bazı önemli adımlar atıyor. Boyu muhtemelen 50 cm ve ağırlığı yaklaşık 3 kg’dır.

Su işleri

Bebeğiniz büyüdükçe, mesanenize daha fazla baskı yapmaya başlar ve onu iterek yassılaştırmaya çalışır. Mümkün olduğunu düşünmediğiniz kadar çok kere tuvaleti ziyaret ediyor olabilirsiniz! Fikir hoşunuza gitmese de bol bol su içmeye devam edin. Yanınızda büyük bir su şişesi bulundurun, böylece devamlı mutfağa gidip gelmek zorunda kalmaz ve enerjinizi tuvalete gitmek için saklamış olursunuz.

Pozisyona girmek

Hangi pozisyonda doğum yapmak istediğinizi düşünün. Bazı kadınlar kasılmalarda ayakta olmayı tercih ederler, bazıları ellerinin ve dizlerinin üzerinde olmanın yardımcı olduğu kanaatinde. Bazıları sallanan koltukta çok vakit geçiriyor. Şimdiden farklı pozisyonları denemenizde yarar var. Çünkü büyük gün geldiğinde siz ve eşiniz bütün seçenekleri hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Eve güvenli sürüş

Arabanıza bebek koltuğu aldınız mı? Eğer cevabınız hayır ise alma veya kiralama vakti geldi. Arkaya doğru bakan bir koltuk alarak bebeğinizi hastaneden eve güvenli bir şekilde getirebilirsiniz. Unutmayın: bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bebek koltuğunun önceden alınması çok faydalı olur.

Uzmanlardan

Son dönem hamilelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de aşırı aç kalmamaktır. Doğum başladığı zaman aç olmayabilirsiniz, fakat eğer aç iseniz hafif şeyler öneririz. Prima Enstitüsü uzmanlarından Dr. Elaine Zwelling "Bazı kadınlarda aldıkları ağrı kesicilerden veya doğum sancısının şiddetinden dolayı mide bulantısı olabilir ve eğer mideleri dolu ise bulantı kusmaya dönüşebilir " diyor ve ekliyor: "Yenecek en iyi besinler yağ içermeyen; sade hamur işleri, tost, veya et suyuna hafif çorbalar gibi hızlı hazmedilen besinlerdir".

 

Yorum bırakın Doldurulması zorunlu alanlar
Bu içeriğin tümünün tarafımdan yazıldığını ve kullanıcı sözleşmesi ve kullanım koşullarını kabul ettiğimi onaylarım.*
  1. Bebek bezi

Prima Premium Care Bebek Bezi

Prima Premium Care, 5 yıldızlı korumasıyla size bebeğinizin cildi için en mükemmel bakımı sunar.

Beden 0 - 5
2.5-25kg

Haftalar boyunca gebelik semptomları

Gebelik beraberinde can sıkıcı ağrı ve sızıları da getirir, fakat kimi semptomlar diğerlerinden daha endişe vericidir. Peki, normal ağrı ve kramplarla, endişelenmeniz gereken doğum öncesi belirtileri

Devamını oku

Mutfak gereçlerini enstrümana çevirin

Siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuzun da yanınızda mı olmasını istiyorsunuz? O halde bu yazı size yardımcı olacaktır.

Devamını oku

  • Alan:

    Dış mekan, İç mekan

  • Kazanımlar:

    Siz çalışırken çocuğunuzun yanınızda olma isteğini karşılar.

  • Nelere ihtiyacınız olacak?:

    • Boş Mısır Gevreği Kutusu • Metal kaplar ve tencereler • Tencere kapakları • Kek

Hamilelik Takvimi Hafta 39

Hamileliğinizin 39. haftasındasınız. Bebeğiniz geliyor. Bu heyecan dolu anda panik ve korkuyu bir arada yaşayabilirsiniz. Bu anda neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgileri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Devamını oku

Her bebek emekler mi?

Bazı bebekler bir türlü emeklemezler ve anneleriyle babalarını endişeye sürükleyebilirler. Oysa, bebeklerin gelişim süreçleri farklılık gösterebilir ve kimi bebek emeklemeyi atlayarak direkt ayaklanmayı tercih

Devamını oku