Motor Becerilerinin Gelişimi: Bebek usulü yakalamaca oynamak!

Yüzyıllardır oynanan atıp-tutma oyununu yaşa uygun hale getirerek siz ve 10 ila 12 aylık bebeğiniz çok eğleneceksiniz. Bir topu itmek bile koordinasyonu desteklediği ve üst vücut kaslarını güçlendirdiği için bebeğinizin devinim gelişimini takviye edecektir.

Nelere ihtiyacım var?

Kolay: toplar. Farklı boylarda, renklerde ve dokularda toplar edinin – her türlü yumuşak veya bez kaplı top işe yarayacaktır.

Nasıl oynarız?

Topu bebeğinize doğru yuvarlayın. Bebeğinizi topu atmaya veya yuvarlamaya teşvik edin, gerektiğinde yardımcı olun. Nesneler ve neler yaptığınız hakkında konuştuğunuzdan emin olun (“Şimdi yeşil topu attın!” veya “Benekli topu sana doğru yuvarlıyorum.”). Çocuğunuz büyüdükçe belirli bir topu atmasını veya yuvarlamasını isteyin.

İpuçları ve tavsiye

  • Bu yaşta bebeğinizin nişan alması pek doğru olmayacaktır. Hâlâ el ve parmak hareketleri üstüne çalışmaktadır, bu yüzden önceleri topa vuracaktır.

  • Bu ilk devinim gelişimi becerilerine yardımcı olmanız gerektiğini ve çok fazla alıştırmaya ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burada amaç, tekrar tekrar kavrayarak, yuvarlayarak ve atarak bebeğinizin kontrol ve koordinasyon kazanmasına yardımcı olmaktır.

Çerez Onayı