Çocuk sahibi olma planlaması ve iyi bir ebeveyn olma

Günümüzde babaların ebeveynliğe daha aktif bir katılım göstermesi sık görülen bir durumdur. Ama siz ve eşiniz oturup bu sorumluluk paylaşımının gerçekte nasıl olacağını hiç konuştunuz mu? Genel bebek bakımı, gece beslemeleri, uyku düzenleri ve yaşam tarzınızı değiştirecek diğer pek çok değişim hakkında düşüncelerinizi paylaşmaya biraz zaman ayırın. 

Takım Oyuncusu

Takım oyuncusu olmak bez değiştirmek mi demek? Beslenmeye yardımcı olmanız beklenecek mi? Peki ya uykusuz geceleri paylaşma? Eşinizin kendini daha iyi ve enerjik hissettiği gebeliğin bu aşaması, bunun gibi konuları konuşmak ve birlikte bir ebeveynlik planı belirlemek için iyi bir zamandır. Bebek doğduktan sonra neler olacağına dair beklentilerinizi karşılaştırın. O son derece kritik ilk birkaç haftada eşinizin hayatını kolaylaştırmak için ne tür bir destek verebileceğiniz hakkında planlar yapın ve eşinizin, ebeveynlik ve bir baba olarak sizin görevleriniz hakkındaki düşüncelerini sorun. Her türlü fikir ayrılığı; örneğin “iyi ebeveynlik” sizin için ne anlama geliyor, erkenden çözülmelidir. Bu yüzden bu işi, eşinizin yorgun olacağı gebeliğin son dönemlerine bırakmayın. 

Önceden Planlayın

Bebeğinizi beklerken birlikte vakit geçirin, ailede yeni bir üyeyle hayatın nasıl olacağını hayal etmeye çalışın ve ebeveynlik planları ile aile sorumluluklarının nasıl paylaşacağınızı konuşun. Evde daha fazla yardım etme alışkanlığı kazanın. Yemek pişirin ve başka ev işlerini birlikte yapın. Bu da ebeveynliğin bir parçası olacaktır. Eşinizin her zamankinden daha stresli bulduğu bazı angaryaları da üstlenebilirsiniz (haftalık gıda alışverişlerini yapmak ya da ev bütçesini yönetmek gibi). Bu, gelecek için iyi bir alıştırmadır ve baba olma konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu gösterecektir. Unutmayın ki annelik çoktan onun günlük yaşantısını etkilemeye başladı ve her ne kadar gebelik deneyimini paylaşmak sizin için zor olsa da değişen ihtiyaçlarına duyarlı davranmanız, ikinizi daha yakınlaştıracak ve gerçekten iyi anne-babalar olmanızı sağlayacaktır.

Çerez Onayı