A75

Öksürme, ebeveynlerin çocuklarını doktora götürmesine en çok neden olan belirtidir. Öksürük çoğunlukla ilaç ya da öksürük şurubu kullanmak yerine basit ev tedavileriyle yönetilebilir.

Öksürüğe ne neden olur?

Boğaz, gırtlak veya akciğerlerdeki sinir uçları bir tahriş hissettiğinde bir refleks, havanın zorla kanallardan dışarı atılmasına neden olur. En yaygın tahriş edici şey sümüktür. Örneğin grip sırasında bol miktarda sümük salgılandığında bu sıvı boğazın arkasında birikir ve öksürüğü tetikler. Öksürük genellikle soğuk algınlığı, bronşit ve grip gibi solunum hastalıklarıyla ilişkilidir, ama aynı zamanda alerjilerden ve yabancı bir madde yutulmasından da kaynaklanabilir.

Neden tüm öksürükler aynı değildir?

Çoğunlukla enfeksiyonun yeri, öksürüğün nasıl bir ses çıkardığını belirler. Örneğin gırtlakta veya bronşlarda bir tahriş, boğazdaki bir tahrişe kıyasla daha derin ve rahatsız edici öksürüğe neden olur. Çoğu soğuk algınlığında aynı zamanda diğer belirtiler kaybolduktan sonra bile devam edebilen kuru veya ıslak öksürük görülür.

Bir öksürük ne zaman tıbbi müdahale gerektirir?

Aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu arayın:

  • Bebeğiniz üç aylıktan küçükse, öksürüyorsa, 38 derece veya üstünde ateşi varsa veya düzensiz soluyorsa;

  • Çocuk 3 aylıktan büyükse, 38 derece veya üstünde ateşi varsa ve bu ateş 48 saatten uzun süredir devam ediyorsa;

  • Öksürük, çocuğunuzun nefes almasını zorlaştırıyorsa;

  • Çocuğunuz –dakikada 40 ila 50 solukla– çok hızlı nefes alıyor ve her bir nefeste kaburgaları arasını içe çekiyorsa - öksürmek acı veriyorsa, sürekliyse ve/veya öksürükle birlikte "hırıltı" sesi duyuluyorsa;

  • Çocuğunuz dudakları maviye dönecek veya kararacak kadar sert öksürüyorsa; öksürük aniden geliyorsa ve ateşle ilişkiliyse;

  • Öksürük, çocuğunuzun boğazına bir yiyecek veya başka bir nesne takılmasından sonra başlamışsa; 

Öksürüğün tedavisi

Çoğu öksürük virütik enfeksiyonlardan kaynaklandığı için tedavisinde genellikle antibiyotik önerilmez. Bırakın kendiliğinden iyileşsin. Virütik bir enfeksiyon iki hafta veya daha uzun sürebilir. Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ürünlerinin çocuklarda etkili olduğuna dair çok az kanıt vardır, bu yüzden doktorunuz özel olarak önermediği sürece bunlardan kaçının.

Öksüren çocuğunuzu konforlu tutun

Çoğu öksürük kendiliğinden kaybolacaktır ama o zamana kadar çocuğunuzun daha rahat hissetmesi için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Hava yolunu nemli tutmak ve çocuğunuzda sıvı kaybı olmamasını sağlamak için ekstra sıvı tüketmeye teşvik edin.

  • Özellikle eviniz çok kuruysa bir nemlendirici veya buharlaştırıcı açın.

  • Sıcak duş akarken çocuğunuzla birlikte kapalı banyoda oturun; bu işlem özellikle uyku öncesi öksürüğü azaltacak ve rahatlatacaktır.