Yıl sonu gözden geçirmesi: Uzun bir yol katettin bebek!

BEBEĞİNİZİN HAYATINDAKİ İLK BİR YIL

Sevgili meleğiniz ufacık yeni doğmuş bir bebekten kendine güvenen, hareketli küçük bir bireye dönüştü; hem dış görünüşünde hem de davranışlarında heyecanla izlediğiniz bir sürü değişim meydana geldi.

Onun en kayda değer başarılarını tespit etmek için şöyle bir durup düşünün: İlk olarak ona özenle hazırladığınız besleyici yiyecekler, kilosunu neredeyse üçe katladı. Yüz hatları olgunlaştı. Artık duygusal ve fiziksel hemen hemen tüm tepkilerini yüz ifadesine yansıtabiliyor. Vücut hareketleri üzerinde iyice kontrol sahibi; bu hareketleri hedeflerine ulaşmak ve niyet ettiği şeylerle iletişim kurmak için kullanıyor. Çevresinde çabuk ve etkin bir şekilde yolunu bulabiliyor ve iki ayağı üzerinde durabilmek için bugüne kadar esiri olduğu bütün dört tekerlekli araçları bir kenara bırakmayı düşünüyor. Daha cesur ve maceraperest oldu; yeni zorluklarının üstesinden geldiği zaman kendisiyle gurur duyuyor.

Bu yıl ayrıca onun konuşma yetenekleri konusunda büyük adımlar attığına tanık oldunuz. Sizin konuşmanızı ilk duyduğu andan, yani anne rahminde geçirdiği son haftalardan itibaren seslerle, anadilinin ritmi ve kalıplarıyla büyülendi. Dilin günlük hayat içinde ne kadar önemli bir rolü olduğunu fark etmesi uzun sürmedi. Bu nedenle sadece birkaç ay içinde gevezeliğe ve konuşma seslerini taklit edebilmek için denemelere başladı. Bu arada ilk kelimelerini söyledi.

SIRADA NE VAR?

Önünüzdeki on iki ay boyunca büyüleyici yeni gelişmelere tanık olacaksınız; bebeğiniz yürümeye, koşmaya, zıplamaya, sürekli artan bir kelime haznesi kullanmaya ve kelimeleri birleştirmeye başlayacak. Kendine çok daha fazla güvenecek, daha sosyal olacak, iletişim becerilerini arttıracak,  problem çözme yeteneklerini geliştirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayacak.

Şu ana kadar fark etmiş olduğunuz gibi bebeklerle hayat her zaman basit bir iş değildir. Bu nedenle iniş çıkışlara hazır olun. Fakat işler çığrından çıkmaya başlarsa bir adım geri atın ve kendinize dünyaya bakışı sizinkinden çok farklı olan 1 yaşındaki bir çocukla uğraşmakta olduğunuzu hatırlatın. Küçük bebeğinizin size tattırdığı bütün o muhteşem ve olumlu deneyimlere konsantre olmaya çalışın. Mesela bebeğinizin kelime haznesindeki ilerlemeyi gösteren bir günlük tutabilirsiniz. Bebekler ilk yıllarında en muhteşem, komik ve hatırlanmaya değer cümleleri ve kelimeleri üretirler. İlerde bebeğinizin ilk 2 – 3 yılında ürettiği sihirli hataları ve cümle icatlarını bir yerlere not ettiğiniz için kendinizi kutlayacaksınız.

Çerez Onayı