Torun Bakma Rehberi: Araba Koltukları

* Sadece birkaç sokak öteye gidecek bile olsanız, torununuzla arabaya her bindiğinizde onu mutlaka kendi koltuğuna oturtun. Bu hem kanuni zorunluluktur hem de onun güvenliği için gereklidir. 

* Araba koltuğunu nasıl takmanız gerektiğinden emin değilseniz, araba koltuğu satan mağazalardan yardım isteyin. Hatalı monte edilmiş bir bebek koltuğu çok tehlikelidir.

* Bebek koltuğunun torununuzun yaşına ve boyuna uygun olmasına dikkat edin. Genel kural şudur: 9 kg ve 1 yaşın altındaki bebekler arkaya doğru bakan bebek koltuklarında; 9-18 kg arası ve 1 yaş ve üzeri çocuklar ise öne bakan bebek koltuğunda seyahat etmelidir. 

* Torununuzu mutlaka arka koltukta oturtun. Esasında 12 yaşından küçük bütün çocukların arka koltukta oturması gerekir. Bir kaza anında arabadaki en güvenli yer orasıdır. 

* Yola çıkmadan önce bebek koltuğunun yerine tam oturup oturmadığını kontrol edin. Sağa sola doğru rahatça hareket etmemeli ve yerinden çıkmamalıdır. 

* Bütün kemerler vücuduna oturmalı ama çok sıkmamalıdır. Çocuk büyüdükçe bu kemer ve kayışların ayarları kontrol edilmelidir. Çocuk ile koltuğu arasında başka bir şey olmamalıdır. 

* Koltuğun metal kısımlarının torununuzla direkt temasta olmamasına dikkat edin. Bunlar yazın sıcakta çok ısınır ve yanıklara sebep olabilir. 

* Arka camlara güneşlik koyun ki torununuz güneşten yanmasın.

Çerez Onayı