dis cikarma

Bebeğiniz tüm dişlerini henüz çıkarmışken, aklınıza en son gelecek şeylerden biri bebeğinizin dişlerinden birine zarar vereceği veya birini kaybetmesidir. Hâlbuki bebekler ve yürüme çağındaki çocuklar debelene debelene yürümeye çalışırken, diş yaralanmaları çok beklenmedik bir durum değildir. Etrafını keşfetme merakı, bebekliğin en tatlı yönlerinden biridir. Ancak bazen korkusuz bir çocukla bir araya gelince, bu macera ruhu diş yaralanmalarına sebep olabilir. Bu yüzden bir kaza halinde ne yapılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Bebeğiniz dişine zarar verirse veya dişini kökünden çıkarırsa, paniklemeniz doğaldır. Ancak dişini eline alıp size gelmiş ve ağzı kan içindeyse onu daha fazla strese sokmamak için elinizden geldiğince sakin olun. Ağız içinde kan akışı oldukça iyidir, bu yüzden ağız yaralanmaları olduğundan çok daha kötü görünür. İşin iyi ve rahatlatıcı tarafı da şu ki; aynı sebepten iyileşmeleri de çabuk sürer.

Hemen diş doktoruna gitmeli miyim?

Bebeğiniz bir dişini kaybederse, bir uzman görüşü almak için hemen diş doktorunuzla konuşmak en iyisidir. Bebeğinizin başka bir yerinin yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin. Daha sonra, ağzını nemli tutun ve danışmak için diş doktorunuzu arayın. İlk dişlerde, diş doktorunuz, sonrasında çıkacak kalıcı dişin gelişimini etkileyebilecek bir implant yapmaktansa en doğrusunun olduğu gibi bırakmaya karar verebilir.

Diş etleri de kanamaya başlarsa ne yapmalıyım?

Diş etleri de kanamaya başlarsa, kanama durana kadar ıslak bir gazlı besle basınç uygulayın. Bebeğinizin acısını hafifletmek ve başka bir şey düşünmesini sağlamak için ona bolca sarılın, hatta onunla cee-ee oynayın.

Bebeğim düşer de kanama veya diş kaybı olmazsa ne yapmalıyım?

Bebeğinizin herhangi bir ağrısı, kanaması veya diş eti hasarı yoksa diş kontrolüne pek gerek kalmayabilir. Ancak rahatsızlanırsa veya dişi sallanmaya başlarsa, damarını zedelemiş olabileceğinden onu bir diş doktoruna götürün. Eğer diş sallanıyorsa, diş doktoru boğulma tehlikesi arz etmemesi için bu dişi çekmeye karar verebilir.

Kırıklar ve çatlaklar sıradan çocukluk sorunları mıdır?

Bebek dişleri yetişkin dişlerine oranla daha kolay hasar alır, çünkü diş tacı (dişin görünen kısmı) diş kökünden çok daha uzun olduğundan bu dişler yetişkin dişlerine oranla daha dengesizdir. Bebeğinizin dişi çatladıysa ya da kırıldıysa ancak çok hasar almış görünmüyorsa apar topar diş doktoruna gitmenize gerek yoktur. Yine de kontrol amaçlı bir randevu almak iyi olabilir. Diş doktoru, diş doğasını çok bilmeyen birinin görmeyeceği bir hasar olup olmadığını anlayabilecektir.

Bebeğimin dişlerine zarar verme ihtimalini minimuma nasıl indirebilirim?

Keskin köşeleri koruma altına alarak evi bebeğe uygun hale getirmek, diş doktoruna acilen gitme olasılığınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ekstra koruma için sert zeminlere kauçuk oyun matları serebilirsiniz.

Çocuğum kalıcı bir dişini kaybederse ne yapmalıyım?

Daha büyük yaşlarda olup, kalıcı bir dişini kaybeden çocuklar için hemen harekete geçmek çok daha önemlidir. Dişi bulun, dişi kökünden değil de üst ya da taç kısmından tutun ve nemli tutmak için süt içine atın (silmeden). Uzmanlar, ebeveynlere köklerine dokunmadan kalıcı dişleri yerine geri oturtmayı denemeyi önermektedir. Bunu yapabilirseniz, siz diş doktorunuza gitme hazırlıkları yaparken çocuğunuzun bir gazlı bez ısırmasını sağlayın. Bunu yapamıyorsanız, bir an önce yanınıza içinde bulunduğu sütle birlikte dişi alarak dişçiye gidin.