bebeklerde dis cikarma doneminde rahatlatma ontemleri

Hiçbir ebeveyn diş çıkarırken bebeğinin sıkıntı yaşamasını istemez. Bazı bebeklerde diş çıkarma belirtileri çok az olsa da veya hiçbir belirti veya rahatsızlık görülmese de çoğunuzda huzursuzluk olması veya ağrı görülmesi durumunda diş çıkaran bebeği rahatlatacak bazı önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Prima® Premium Care™

1. Diş Çıkaran Bebeğinizi Rahatlatmak için Bebeğinize Soğutulmuş Meyve Verin

Bebeğiniz katı gıdaya geçtikten sonra tahriş olan diş etlerini soğutulmuş muz püresiyle rahatlatabilirsiniz. Boğulma tehlikesine karşı meyveyi meyve filesine koyun ve bebeğinize yalayarak veya emerek yiyeceği şekilde verin. Meyve filesi kullanıyorsanız, buharda pişirilmiş elma, çilek, mango veya olgun armut gibi çeşitli meyveler de deneyebilirsiniz.

2. Hassaslaşan Diş Etlerini Rahatlatmak için Soğuk bir El Bezi Kullanın

Temiz bir el bezini alıp suya batırın, sıkarak fazla suyu aldıktan sonra buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra daha küçük olacak şekilde katlayın ve ağzına alarak diş etlerini rahatlatması için bezi bebeğinize verin. Ancak el bezini emerken veya çiğnerken çocuğunuzu gözetimsiz bırakmayın çünkü bu durum boğulma tehlikesine neden olabilir.

3. Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtilerini Rahatlatmak için Metal bir Kaşığı Soğutun

Soğuk metal, rahatlatıcı olabileceğinden temiz bir tatlı kaşığını buzluğa koyun. Kaşık soğuduktan sonra kaşığın arka kısmıyla bebeğinizin diş etlerine dokunun.

4. Bebeğinizin Diş Etlerine Masaj Yapın

Bebeğinizin hassaslaşmış olan diş etlerine dikkatli şekilde masaj yaparak diş çıkaran bebeğinizi biraz rahatlatabilirsiniz. Ellerinizi yıkadıktan sonra bebeğinizin diş etlerine dairesel hareketlerle masaj yapın.

5. Bebeğinize Soğutulmuş, Jel İçermeyen bir Diş Kaşıma Oyuncağı Verin

Bebeğinizin en sevdiği diş kaşıma oyuncağını buzdolabına koyun. Bu oyuncağın içinde sıvı veya jel olmamalıdır. Bebeğinize vermeden önce oyuncağın soğumasını bekleyin ve temiz olmasına dikkat edin. Bebeğiniz oyuncağı rahatça tutabilmelidir.

6. Tahrişi Önlemek için Salyayı Silin

Diş çıkarmanın en önemli belirtilerinden biri salyada artış görülmesidir. Bebeğinizin kıyafetlerini yumuşak önlükler kullanarak koruyun. Bu önlükleri bebeğinizin çenesini silmek için de kullanabilirsiniz. Bebeğinizin yüzündeki salyayı silerek yüzünün kuru ve temiz kalmasını sağlayın. Herhangi bir döküntü ve tahrişi önlemek için nazik ve sık sık silin.

7. Bebeğinize Bol Bol Sarılın

Bebeğinize bol bol sarılın. Diş çıkaran bir bebeği en çok rahatlatan şey, annesinin kucağında geçirdiği zamandır. Rahat bir koltuğa oturun ve bebeğinizi yavaşça sallayın. Bebeğiniz kucakta sakinleşerek rahatlar ve aynı zamanda her ikiniz de dinlenmiş olursunuz.

8. Çocuğunuzu Rahatlatacak İlaçları Doktoruna Sorun

Bebeğinizin diş çıkarmayla ilgili rahatsızlıklarının yukarıdaki yöntemlerden biriyle hafifletilemeyeceğinden endişeleniyorsanız bebeğinizin diş çıkarmayla ilgili belirtileri azaltması için doktorunuza veya pediyatri uzmanınıza danışın.

Bebeğinizin diş çıkarma evrelerini öğrenin ve katı gıdayla beslenmeyle ilgili ipuçlarına göz atın. Diş çıkarma döneminde rahatlatmayla ilgili genel bilgiler için aşağıdaki bilgi görseline göz atabilirsiniz.

Diş çıkaran bebek nasıl rahatlatılır