Kendi bebek mamanızı yapma

Evde yapacağınız mama, marketten alınan mamalara lezzetli bir alternatiftir. İşte birkaç ipucu…

Temel unsurlara yatırım yapın

Bir blender veya mutfak robotuna, bir bıçağa ve ekstra porsiyonları dondurmak istiyorsanız bir buz kalıbına ihtiyacınız olacak.

Temiz tutun

Bebeğinizin bağışıklık sistemi hâlâ gelişmektedir, bu yüzden pişirmeden önce meyve ve sebzeleri yıkayıp ovalayın. Bebeğinizin tabağında kalan artıkları atın.

Siz ne yiyorsanız onu pişirin

Balıkla birlikte patates pişiriyorsanız bebeğiniz için fırına ekstra bir patates daha atın. Çocuğunuzun porsiyonlarına baharat eklenmesine gerek yoktur, ayrıca ağzını yakmaması için ılık (ve daha küçük bebekler için püre haline getirilmiş) şekilde servis yapın. Tüm yiyeceklerin bebeğinize uygun olmadığına dikkat edin: Ispanak, pancar, turp, havuç ve karalahana vermek için biraz daha büyümesini bekleyin.

Küçük başlayın

Her seferinde tek bir yiyeceği tanıtın. Başka bir yiyeceği tanıtmadan önce iki ila üç gün beklemek, muhtemel alerjik reaksiyonları izlemenize yardımcı olur.

Çocuğunuzun damak tadına uygun aşağıdaki kanıtlanmış favorileri deneyin:

Elmalar ve armutlar

Soyun, çekirdeklerini çıkarın, sonra fırında veya buharda pişirin. Pürüzsüz hale gelince kadar püre haline dönüştürüp servis edin.

Yeşil muz

Olgun bir muzu ve bir avokadoyu soyun. Pürüzsüz hale gelinceye kadar birlikte püre haline getirin (pişirmeye gerek yok!).

Bebeğiniz katı gıdaları hemen yemiyorsa çok kafaya takmayın: Zaten ilk iki yaşında anne sütü veya bebek maması, onun temel besin kaynağıdır. Şimdilik onu muhteşem yiyecekler dünyasına tanıştırmanın tadını çıkarın.

Çerez Onayı