Bebeklerde uyku öncesi davranışlar ve bebeği uyutma

Çok az çocuk yatağa kendiliğinden gider. Bir çocuğun değişmeyen kurallara bağlı kalmayı öğrenmeden kendi yatağında uykuya dalması çok nadirdir. Çocuğunuzun uyku sorunlarıyla baş etmenin birkaç yolu vardır.

Rutini kısa tutun

Çocukları yatağa gitmeye teşvik edip kolayca uykuya dalmalarını sağladığından 30 dakikanın altında bir rutin idealdir. Rutin bundan daha uzun sürerse ya da çok karmaşıksa bebekler sakinleşmek yerine daha heyecanlanacaktır.

Başvurma ve vücut sallama ile baş etme

Bebekler, uyku vakti geldiğinde uykuya dalmalarına ya da gece tekrar uyuyabilmelerine yardımcı olmak için ritmik, tekrar eden davranışlar kullanabilir. Bu en çok hayatının ilk yılında görülür. Birkaç dakikadan yarım saat veya daha fazlasına kadar sert hareketler yapabilirler ama kendilerini yaralama ihtimali düşüktür.

Burada ortamı sessizleştirip daha konforlu hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

• Beşiği duvardan uzaklaştırın.

• Hareketi ve gürültüyü azaltmak için beşiğin bacaklarının altına kauçuk halı koruyucular yerleştirin. Beşiğin altına kalın bir halı koyun.

• İçeri girip çocuğunuzu kontrol etmekten kaçının. Varlığınız, bu davranışları kendi kendini rahatlatma davranışından çıkarıp bir dikkat çekme hareketine dönüştürebilir.

Kâbuslar

Yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar, konuşmaya başladıkları andan itibaren rüya da görmeye başlarlar. Küçük çocuklar genellikle kendilerini uyandıran rüyaları bile hatırlamaz. Çocuğunuzun sık sık kabul gördüğünü fark ederseniz stres kaynağını belirlemede yardımcı olması için doktorunuza danışın.

Ayrılık kaygısı

Okul öncesi çağdaki bir çocuk ayrılık stresi yaşıyorsa veya uzun zamandır anne-babasıyla birlikte uyuyorsa odanızda yere bir şilte sermeyi ve kendi odasına yaklaştıkça çocuğunuzu ödüllendirmeyi deneyin.

Çerez Onayı