Küçük çocukların kendi yiyeceklerini seçmesi

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bu yaşta, yemek istedikleri de dahil mümkün olduğu kadar çok karar vermesine izin verilmelidir. Ona besleyici yiyecekler sunmakla işe başlayın. Püre haline getirilmiş yiyeceklere artık ihtiyacı yok. Aslında çocuğunuza çiğneyebileceği ve yutabileceği kıvamda yiyecekler verirseniz, ağız becerileri artacak ve damak tadı gelişecektir.

Seçim yapmasına izin verin

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun iştahı ve büyümesi, ikinci yılda dengelenmeye başlar, böylece çocuğunuz eskisi kadar yemeye ihtiyaç duymayacaktır. Ailenin geri kalanının yedikleri arasından seçim yapmasına izin verin fakat tuz eklemekten kaçının. Çocuğunuzun ne yemesi gerektiğini hala merak ediyor musunuz?

Yardımcı ipuçları:

Çocuğunuzun iyi yeme alışkanlıkları geliştirmesi için yemek saatlerini rahat, sosyal bir zaman haline getirin. Yemek saatlerinde rahat olmaya çalışın. ''Ablana bak, sebzelerini ne güzel yiyor,'' gibi söylemlerden kaçının. Çocuğunuza baskı uygulamak, onun isteğini kıracak ve daha fazla yeme problemine yol açacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz acıktığında yemek yiyecektir.

Çerez Onayı