Yemek seçen çocuklar

Çoğu okul öncesi çocuk artık yemek zamanı gerçekten iyi eşlik etmektedir. Genellikle yemek yemeyi açlığa doğal bir tepki olarak ve yemekleri hoş bir sosyal deneyim olarak görürler.

Öte yandan, üç ila beş yaşındakiler için (neredeyse bir gecede) özel yiyecek tercihleri geliştirmek de sık görülen bir şeydir. Bazı durumlarda, sadece sarı gıdalar veya tamamen elma püresiyle kaplı yiyecekler yerler. Diğer durumlarda, tercihleri toplam beş yiyeceğe düşebilir ve bunlardan biri de patates cipsidir. Bu en azından moral bozucu olabilir.

Bir ebeveynin ihtiyaç duyduğu bir şey de kabul etmektir

Çocuğunuz bir gün önce daha az aktif olduğu için bazı günler daha az aç olabilir. Başka bir çocuğun akşam yemeği için, ona vermeyi hiç düşünmediğiniz sağlıksız bir şey yediğini görmüş olabilir. Dert etmeyin: Bu yaşta çocuklar yeme konusunda inatçı olduklarında, bu bağımsız olma ve kontrolü ele almayı öğrenmenin bir parçasıdır.

Kontrol ve daha fazla kontrol

Çocuklar genellikle yemeyi kontrol gücünü göstermek için kullanır, bu okul öncesi çocukta doğaldır. Bu zor dönemlerin zirvesinde bile, çocuklar aç kalmaz ve nadiren kilo kaybederler. Ancak, kilo kaybından şüpheleniyorsanız ya da ateş, mide bulantısı veya ishal gibi diğer hastalık belirtileri ve ani iştah değişikliği fark ederseniz, doktorunuza danışmalısınız.

İşe yarayan yemek zamanı stratejileri

İşte, siz ve çocuğunuz için yemek zamanlarını daha keyifli hale getirmeye yardımcı olacak bazı stratejiler:

• Çocuğunuza besleyici gıdalar sunun ve ne kadar yiyeceğine kendisinin karar vermesine izin verin. Sizin işiniz yemeği sağlamak ve onun ki de yemektir. Evde ve sofrada ne olduğunu kontrol eden sizsiniz; midesine ne girdiğini kontrol eden odur.

• Hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler konusunda akranlarını taklit edeceğini ve bunların sürekli değişeceğini bilin.

• Yiyecekler hakkında savaşlar yaygındır ve bu mücadelede yeme unutulur. Bunlar aslında kontrol ile ilgilidir. Ne kontrol edip neyi edemeyeceğinizi bilin.

• Ebeveynler ve diğer bakıcılar için en iyi tavsiye iyi rol modelleri olmaktır. Çocuklar zamanla ailelerinin yediği her şeyi yer.

• Çeşitli yiyecekler sunma/seçme, yeni yiyecekler deneme ve aşırı yememe gibi sağlıklı beslenme davranışlarını uygulayın.

• Mümkün olduğunda bir aile olarak birlikte yemek yemeye çalışın.

• Yemek zamanı rahat bir ortam sağlayın ve çocuğunuzu acele ettirmemeye çalışın. Öte yandan, yemeği bitirmesi 30 dakikadan uzun sürerse, gerçekten aç değildir, vazgeçin.

Yaşam için yeme

Çocuğunuzun şimdi geliştirdiği temel beslenme alışkanlıkları muhtemelen hayatının geri kalanında onunla kalacaktır. Şunlar çocuğunuzun yeterince (ama aşırı değil) besin almasını sağlamaya yardımcı olacak genel kurallardır. Miktarların ve seçimlerin günden güne değişebileceğini unutmayın.

1. Küçük porsiyonlar sunun

Sadece çocuğunuz isterse ikinci porsiyonu verin.

Çocuk boyu kabul edilebilir bazı porsiyonlar arasında şunlar sayılabilir:

• 100-150 gram süt veya meyve suyu

• 1 dilim kızarmış ekmek

• 1/2 fincan yoğurt veya peynir

• 4 yemek kaşığı sebze

• 50 gram hamburger

• 1/2 fincan tahıl

2. Atıştırmaları günde üç ile sınırlayın

Düşük yağlı gıdalar, meyve ve taze sebzelere içecekler, şeker, hamur işleri ve tuzlu ya da yağlı yiyeceklerden daha çok ağırlık verin. Ek atıştırmalıklar çocuğunuzun yemek için iştahını azaltabilir. Atıştırma zamanlarını planlayın ve düzensiz yemeden kaçının.  Okul öncesi çocuklar için besleyici atıştırmalıklar arasında şunlar sayılabilir:

• Meyve

• Meyve suları (meyve suyunu günde 100-150 gram ile sınırlayın)

• Havuç, kereviz veya salatalık çubukları

• Peynir çubukları

• Yoğurt

• Peynirli kızarmış ekmek veya kraker

• Yulaflı kurabiye

• Parmak sandviçler (yani bir sandviçin 1/8'i) veya kepekli çörek

3. Çocuğunuzun gerçekten aç veya susamış olduğundan emin olun

Yemek veya içecek istediğinde sadece biraz ilgi istiyor olabilir, bu yüzden önce konuşmayı ya da oynamayı deneyin. Yemeği bir yatıştırıcı gibi kullanmamaya çalışın.

4. Süt alımını sınırlayın

Bu yaşta günde yarım litre ile sınırlı olmalıdır. Süt çok önemli bir besindir ama çok fazla süt çocuğunuzun diğer önemli gıdalar için iştahını azaltabilir.

5. Yeni gıdalar denemek için çocuğunuzu teşvik edin

Alışık olmadığı bir yiyecekten tam porsiyon yemesi için ısrar ederek değil, küçük miktarlarda tatmasını önererek. Bir çocuk yeni bir gıdayı kabul etmeden önce ortalama yedi kez tatması gerekir.

6. Başka bir şeyle meşgul iken yemeyi teşvik etmeyin

Televizyon, oyunlar veya masallar. Bu diğer aktiviteler dikkat dağıtıcıdır. Ayrıca, televizyon reklamları çocuğunuzun yemek seçimlerinde etkilidir.  Çocuklar bu yaşta şekerli gevreğe ve tatlılara düşkün olmaya yatkındır, özellikle bu yiyeceklerin sunulduğu diğer evleri ziyaret ettikten sonra. Gündüz yiyecek reklamlarının yüzde 5'ten azı meyve ve sebze gibi "iyi" besinler içindir. Çocuklar daha fazla televizyon izledikçe, daha az besleyici atıştırmalıkları daha çok ister ve daha sağlıklı alternatiflerle daha az ilgilenirler.

7. Çocuğunuzun yemek seçme ve hazırlamaya yardımcı olmasına izin verin

Çocuklar yardım etmeyi çok sever ve katkıda bulundukları için gurur duyarlar. 

8. Herkes sofradayken

Konuşmayı teşvik edin. Hiçbir şey sindirime hoş bir atmosfer kadar yardımcı olamaz! 

Tutarlı kilo alma ve orantılı boy ve kilo iyi beslenmenin en iyi işaretleridir. Düzenli sağlık kontrolleri yaptırın ve doktorun muayenehanesindeki büyüme grafiklerine bakın.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bu yaşta, yemek istedikleri de dahil mümkün olduğu kadar çok karar vermesine izin verilmelidir. Ona besleyici yiyecekler sunmakla işe başlayın. Püre haline getirilmiş yiyeceklere artık ihtiyacı yok. Aslında çocuğunuza çiğneyebileceği ve yutabileceği kıvamda yiyecekler verirseniz, ağız becerileri artacak ve damak tadı gelişecektir.

Seçim yapmasına izin verin

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğun iştahı ve büyümesi, ikinci yılda dengelenmeye başlar, böylece çocuğunuz eskisi kadar yemeye ihtiyaç duymayacaktır. Ailenin geri kalanının yedikleri arasından seçim yapmasına izin verin fakat tuz eklemekten kaçının. Çocuğunuzun ne yemesi gerektiğini hala merak ediyor musunuz?

Yardımcı ipuçları:

Çocuğunuzun iyi yeme alışkanlıkları geliştirmesi için yemek saatlerini rahat, sosyal bir zaman haline getirin. Yemek saatlerinde rahat olmaya çalışın. ''Ablana bak, sebzelerini ne güzel yiyor,'' gibi söylemlerden kaçının. Çocuğunuza baskı uygulamak, onun isteğini kıracak ve daha fazla yeme problemine yol açacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz acıktığında yemek yiyecektir.

İki yaşındaki çocukların çoğu yemek seçer – ebeveynler bu durumu nasıl atlatacaklarını sık sık merak eder. Çocuğunuzun ne istediği ve bunu ne zaman istediği konusunda inatçı olması muhtemeldir. 

Örneğin:

Yemeğin tabakta sergilenme şekli konusunda seçici olabilir.

Yalnızca favori yiyeceklerini yediği bir dönem geçirebilir ve bu yiyecekleri daha sonra reddedebilir.

Çocuğunuz bir süre yalnızca mısır gevreği yese bile endişelenmeyin – bu düzen normaldir ve geçecektir. Her gün hemen hemen aynı saatte üç adet öğün ve üç adet atıştırmalık hazırlayarak bu savaşlardan kaçının. Sonra istediği her şeyi yemesine izin verin.

Çerez Onayı