Bebekler ilk kelimelerini ne zaman söyler?

Çok az şey çocuğunuzun ilk kelimeleri kadar heyecan verici olabilir. Bebeğiniz ilk “baba” veya “anne” kelimelerini altı veya sekiz aylık olunca kullanabilir. İlk doğum günü civarında repertuvarına birkaç kelime daha eklemiş olabilir. Bu ipuçları bebeğinizin konuşmasına yardımcı olur.

Sohbeti geliştirme

Bebeğinizle sadece konuşmak ona yeni kelimeler öğretir ve ilk kelimeleri konusunda cesaret verir. Günlük işlerinizi yürütürken sürekli konuşun ve yeni bir ortamdayken ona yeni kelimeleri tanıtın.

Karşılık verin

Çocuğunuzun ilgi alanlarını takip edin ve ne hakkında konuşmak gerektiği konusunda size rehberlik yapmasına izin verin. Örneğin çocuğunuz bir köpeğe bakıyor ve mırıldanıyorsa, bunu diyaloğun konusu haline getirin ve köpeğe bakarken “köpek” kelimesini tekrarlayın.

Düzen ve tekrarlara odaklanın

Banyo zamanı, yemek zamanı ve alt değiştirme zamanı gibi günlük aktiviteler, bebeğinizle her gün aynı konuşmaları yapmak için ideal fırsatlardır. Bu zamanlar sırasında, bebeğiniz ana kelimeler ve kelime öbeklerini kaparak onları aktivite ile özdeşleştirecektir.

Bebeğiniz için örnek konuşma

Bebeğinizin dil becerileri geliştirmesine yardım etmek için, yavaş, kısa cümleler ile konuşun ve hazır olduğunda onun da denemesi ve bunları tekrarlanması için bekleyin. Objeleri ve kelimeleri oyun aracılığıyla tanımasına yardım edin.

Bazı çocukların erken konuşmaya başladığını ve bazılarının da ilk kelimelerini geç söylediğini unutmayın. Bebeğiniz siz daha farkına varmadan kelimelerle sizi şaşırtmaya başlayacaktır!

Çerez Onayı