Bebeğinizin televizyon izleme zamanını sınırlamak

Kimi televizyon programları olumlu anlamda eğitici olabilir, ancak birçoğu arzu etmediğiniz davranış kalıplarıyla doludur. 

Küçük kopyacı kediler

Biraz büyüdüklerinde bebekler etraflarındaki her şeyi görmeye ve gördükleri her şeyi oyunlarında kopyalamaya başlarlar. Bu nedenle diğer erişkinlerle telefonda konuşurken söylediklerinize dikkat etmeniz gerekir, bebeğin gelişimini destekleyen oyunlar öğretmeniz ya da bebeğinizin riskli alışkanlıklar geliştirmesini istemiyorsanız, onunla birlikte sokağa çıktığınızda karşıdan karşıya kurallara uygun olarak geçtiğinizden emin olun. Yaptığınız her tehlikeli hareket bebeğinizin hayatında bir karşılık bulacaktır. Siz hayatının bu noktasında onun için öncelikli rol modelisiniz, en iyiyi öğrenmesi için sizin de en iyi olmanız gerekir. Bu bebeğinizin toplumdaki rolünü oluşturması için önemlidir.

Bir eşek ne görürse onu yapar

Bu yaşta bebekler yaptığınız her şeyi taklit ederler. Bu nedenle kötü alışkanlıklarınız ve tehlikeli hareketleriniz doğrudan doğruya bebeğinizin davranışlarına yansıyacaktır. Dolayısıyla hareketlerinize özen göstermelisiniz. Tabii bebeğinizin ekranda gördükleri konusunda da seçici olmalısınız. Televizyonda ya da bir filmde gördüğü her şeyi taklit etmeye çalışacaktır küçük çocuğunuz. Çizgi film de olsa, onun izleyeceği her şeyi önceden görmüş olun. Çocuk programlarına mutlaka göz atın. Bebeğinize yalnızca uygun olanları izletin. Ayrıca televizyon izleme zamanını sınırlayın, günde iki saatten fazla televizyon seyretmek hiç de iyi bir fikir sayılmaz. 

Hızlı ipucu

Televizyona alternatif olarak, bebeğinizle bir kukla tiyatrosu oluşturun. Kuklalar bu yaşta çocuklar için son derece cazip bir seçenektir, kendi ortaya koydukları oyunu oynamaktan zevk alır, özgün yaratıklar üretirler. Ancak gene de birazcık korkacaklardır, dolayısıyla gözünüz kulağınız onların davranışlarında ve tepkilerinde olsun.

Televizyona alternatif olarak siz bebeğiniz için neler yapıyorsunuz?

Çerez Onayı