Çocuklarda kilometre taşları: bağımsızlık geliştirme

Çocuğunuzun ilk doğum gününden sonra, diğerlerine bağımlı bir yenidoğandan duruma hakim, yeni yürümeye başlayan bir çocuğa doğru geçişe tanık olacaktır. İşte kendi kendine bakmaya hazır olduğuna dair bazı işaretler:

1. Dönüm Noktası: Kendi kendine yemek yeme

15 yaşına geldiğinde kaşık kullanmakla ilgilenebilir ve hatta onu beslerken kaşığı tutabilir. 18 aylık olduğunda ise kaşığı oldukça iyi kavramayı (ve yemeğin çoğunu ağzına sokabilmeyi) başarabilecektir. Elinizin altında pek çok kâğıt havlu bulunsun – ortalık kirlenmek üzere!

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Dişetlerini incitmemesi için kauçuk uçlu kaşıklar kullanın. Mama sandalyesinden yere defalarca düşmesine rağmen kırılmayacak malzemeler kullanın.

2. Dönüm Noktası: İlk adımlarını atma

Çoğu çocuk ilk adımlarını ilk doğum günleri civarında atar. Çocuğunuzun hazır olduğuna dair işaretlere, etrafta yuvarlanma, ortalığı keşfetme ve merdivenleri kullanarak merdivenleri çıkma dahildir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bebeğinizin erken yaştan itibaren yeterince göbek üstü zamanı geçirdiğinden emin olun. Yürümek için güçlü sırt kasları gerekir, bu kaslar, bebek göbeğinin üzerinde yatarak başını kaldırdığında gelişmeye başlayacaktır.

3. Dönüm Noktası: Dişlerini fırçalama

Diş fırçalama işini altı veya yedi yaşına dek kendi halledebilecek koordinasyona sahip olamasa da denemek isterse pratik yapmasına izin verebilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Çoğu diş doktoru, ebeveynlerin çocuklarının dişlerini kendi kendine fırçalamasına izin vermesini ve sonra kendilerinin derinlemesine bir temizlik gerçekleştirmesini tavsiye ederler.

Çocuğunuzun daha bağımsız olmaya başlamasını izlemek büyüleyici olsa da, önemli dönüm noktalarına kendi temposuna göre ulaşmasına izin vermek önemlidir. Ya sizin işiniz? Destek sağlayın ve işi nasıl yapması gerektiğini gösterin.

Çerez Onayı