Çocuklar için eğlenceli el becerisi etkinlikleri

Yeni bir yıl ve ailenizin sevgi dolu kucaklamasıyla geçen yeni bir yılbaşı tatili. Yılbaşı ışıklar, ışıltılar, hediyeler ve sıcak duyguların bir araya geldiği büyülü bir zamandır. 

Yaratıcı yılbaşı el işleri için bu fikirlerle yürümeye başlayan çocuğunuzun bayram havasına girmesini sağlayın.

Bir yılbaşı öncesi takvimi

Size gerekecek olanlar:

Büyük bir sayfa çizim kâğıdı veya yumuşak karton, bir kâğıt ya da plastik bardak, yıkanabilir akrilik boyalar, dergiler, renkli keçe parçaları veya malzemeler, sim tozu, çocuklar için uygun makas, renkli boya kalemleri

• Yürümeye başlayan çocuğunuzun büyük kâğıda arka plan boyamasını sağlayın. İstediği herhangi bir şey olabilir – bir resim, tek bir renk veya çeşitli renklerin karışımı. Kurumasını bekleyin.

• Çocuğunuza bir kâğıt veya plastik bardağı baş aşağı kullanarak daireler çizmeyi gösterin. 25 kez tekrarlayın. Daireleri nereye ve nasıl çizeceğine kendisi karar versin – yeter ki toplam sayısı 25 olsun.

• Her daireyi 1'den 25'e numaralandırın.

• Çocuğunuza eski bir dergi verin ve kesip dairelere yapıştırmak için eğlenceli resimler seçmesini isteyin. Keçe ve malzeme parçaları ile aynı şeyi yapın ve ışıltılı bir görünüm için sim tozu, kurdeleler ve payetler ekleyin.

• Tutkal ve boyayı (eğer varsa) kurumaya bırakın.

• Oturma odasına ya da kendi odasına asın ve her gün başka bir adım daha büyük güne yaklaşıldığını göstermek için ona sevdiği bir şey verin.

Patlamış mısır çelenkleri

Size gerekecek olanlar:

Patlamış mısır, iğne, iplik

• Biraz mısır patlatın. Soğuması için bir kenara bırakın.

• İğneye ipliği takın ve yürümeye başlayan çocuğunuz ipliğe geçirmek için size patlamış mısır parçaları versin.

• Tam bir çelenk olana kadar yineleyin ve sonunda ipin uçlarını birbirine bağlayın.

• Yılbaşı ağacını süslemesi için yürümeye başlayan çocuğunuza verin.

Buzlu şekerden yılbaşı ağacı süsleri

Size gerekecek olanlar:

Buzlu şeker çubukları, yıkanabilir akrilik boya veya parmak boyası, çocuklar için uygun tutkal, düğmeler, sim tozu, payetler, sicim

• Yürümeye başlayan çocuğunuza buzlu şekerleri parmak boyası ile boyatın. Yeşil ağaçlar içindir ama onun sevdiği rengi seçmesine izin verin.

• Çubukları farklı uzunlukta parçalar halinde kırın (bir araya getirilince bir ağaç şekli olacaktır).

• Bir bütün çubuğu dikey olarak yerleştirin ve kırık çubukları en küçükten en büyüğe (üçgen bir yılbaşı ağacı şeklinde) yatay olarak yapıştırın.

• Biraz ışıltı için renkli düğmeler, sim tozu ve payetler gibi süslemeler yapıştırın.

• Dikey çubuğun yatay parçalarla birleştiği arka taraftan bir sicim geçirin. Pencerenize, yılbaşı ağacınıza asın ya da ailenize gönderin.

Paskalya hafta sonu ailenizle gerçekten kaliteli biraz zaman geçirmek için harika bir fırsattır. Yürümeye başlayan çocuğunuz – ve ev halkının geri kalanının – eğlenceli, yaratıcı Paskalya el işleri yapımına katılmasını sağlayarak birlikte en iyi şekilde zaman geçirin.

Gerek onun için bir özel define haritası yaparken gerekse yumurtalarını boyamasına yardım ederken, çocuklar için uygun malzemeler kullanmayı unutmayın, yani yuvarlatılmış kenarları olan makas, yumuşak boya fırçaları ve toksik olmayan yıkanabilir akrilik boya.

Boyalı yumurtalar

Size gerekecek olanlar:

Yumurtalar, çeşitli renklerde akrilik boyalar, boya fırçaları, sim tozu, tutkal

 • Yumurtaları beş ile yedi dakika arası haşlayın.

 • Ocaktan alın ve soğumaya bırakın (çocuğunuzun sıcakken onlara ulaşamadığından emin olun). 

 • Boyaları küçük kaplara sıkın ve çocuğunuza her yumurta üzerine boyayla şekiller ve deseler yapmasını isteyin.

 • Kurumaları için bir fırın tepsisine veya düz tabak üzerine yerleştirin.

 • Işıltılı bir görünüm için, biraz sim tozunu tutkalla karıştırın ve üzerlerine sürün.

Define avı için hazırlık

Size gerekecek olanlar:

Kâğıt, renkli kalemler ve boyalar, süslenmiş yumurtalar, sepetler

 • Define avı haritasını yapmak için: bir A5 kâğıt ve renkli kalemler ve boyaları kullanarak evinizin veya bahçenizin yumurtaları saklamayı düşündüğünüz yerinin basit bir haritasını çizin. Büyük grafikler ve takip etmek kolay ipuçları kullanın.

 • Yumurtaları ev veya bahçede ya da her ikisinde saklayın.

 • Çocuk boy hasır veya plastik sepetleri tüyler, kurdeleler, pamuklar ve ponponlar ile süsleyin ve çocuğunuzu define avına gönderin. Bir oyun günü için onun arkadaşlarını davet edin ve unutulmayacak bir öğleden sonra geçirmesini sağlayın.

Paskalya tavşanı saç bantları

Size gerekecek olanlar:

Üç adet çizim kâğıdı (beyaz veya renkli), güvenli tutkal, sim tozu, kurdeleler, payetler, renkli kalemler

 • Beyaz kâğıtlardan kulak şekillerini kesin ve sonra renkli kağıttan daha küçük aynı şekli kesin.

 • Daha küçük renkli kulakları beyaz kulakların üzerine yapıştırın. Çocuğunuza sim tozu, tutkal ya da payetlerle kulakları süsletin.

 • Çizim kâğıdından çocuğunuzun başının çevresine uygun uzun bir şerit kesin. Çocuğunuza şerit üzerine desenler ve resimler çizdirin ve sonra kenarları birbirine yapıştırmasına ve kulakları şerit üzerine yapıştırmasına yardım edin.

 • Çocuğunuz aç bandını denemeden önce kurumasını bekleyin.

Bu anlarda yürümeye başlayan çocuğunuzla anılar oluşturmak önemlidir, çünkü bunlar bir gün kendi ailesi ile paylaşacağı gelenekler olacaktır. İyi avlar!

Siz ve senin yürümeye başlayan çocuğunuz kendi özel sanat projeleriniz üzerinde çalışabilecekken neden Cadılar Bayramı el işlerine para harcayasınız ki? Bu aynı zamanda eğlenceli bir oyun buluşması fikridir, bu yüzden bir öğleden sonra arkadaşlarını davet etmekten çekinmeyin.

Evin her yanına sahte örümcek ağları asma yanında, ev yapımı süsler, oyuncak ve resimler yaparak yürümeye başlayan çocuğunuzun katılımını sağlayın. İşte, yürümeye başlayan çocuğunuz ile Cadılar Bayramı el işleri yaratmak için birkaç korkunç parlak fikir.

Kabak çekirdeğiyle sanat

Size gerekecek olanlar:

kabak çekirdekleri, akrilik boya, dondurucu torbaları, kâğıt, çocuklar için uygun tutkal

Uyduğunuz kabağın çekirdeklerini saklayın, yıkayın ve kurumaya bırakın.

Bir torbaya biraz akrilik boya koyun ve kabak çekirdeklerini ekleyin. Çocuğunuz torbayı sıkarak tüm tohumların üstünü bir kat boya ile kaplasın.

Renkli tohumları kurumaları için bir ince fırın tepsisi veya karton üzerinde serin. Birkaç A4 veya A5 boyutu kâğıt alın ve büyük bir ağaç, çiçek, bir köpek, bir ejderha çizin – hayal gücünüzü serbest bırakın.

Kuruyunca, çocuğunuz tohumlara az miktarda tutkal sürerek onları çizimlere yapıştırsın. İstediğini yapmasına izin veren – önemli olan yaratıcılığını ifade etmesidir. Son ürünü görünür bir yere asın!

Dikkat: Tohumları yutarak boğulma riskine karşı çocuğunuzu sürekli gözetim altında tutun.

Cadı şapkaları

Size gerekecek olanlar:

kâğıt tabak, çizim kâğıdı, çocuklar için uygun makas, bant, siyah boya, lastik, payetler, çıkartmalar, kurdeleler

Şapkanın tepesini yapmak için, kağıdı koni şeklinde bükün ve bantla tutturun.

Kâğıt tabağın ortasına kama şeklinde delikler açın. Bu şapkanın siperliği olacak.

Tabağın ortasındaki üçgen şekilleri yukarı doğru katlayın ve onları koninin içine (altına) bantlayın. Artık şapkanızın şekli ortaya çıkmıştır.

Şapka siyaha boyayın ve çocuğunuzun onu kurdeleler, payetler ve düğmelerle süsletin – nasıl isterse öyle yapsın.

Bir parça lastik kesin, şapkanın iki yanına bantlayın (çocuğunuzun çenesinin altından geçecek boyda). Şimdi korkunç küçük cadınızı şeker toplamaya gönderin!

Hayalet ayak izleri

Size gerekecek olanlar:

yıkanabilir beyaz akrilik boya, kâğıt, siyah Sharpie kalem

Çocuğunuzu bir sandalye veya bir mutfak tezgâhı üstüne oturtun.

Ayağına beyaz boya sürün.

Kâğıda ayağını basmasını söyleyin ayak izini kağıda çıkartın.

Sharpie kalem ile ayak izinin topuk kısmına gözler ve açık bir hayalet ağzı çizin.

Ayak izini kesebilir ve evin etrafına bir iz bırakabilir ya da kapıda şeker toplayanları karşılayacak bir poster yapabilirsiniz.

Çocukların aktif hayal güçleri vardır, bu yüzden onları yaratıcı el işleri yapımına katmak yaratıcılıklarını teşvik edecek ve büyüyen zihinlerini heyecanlandıracaktır. Gurur ve başarı duygusu yanında, bunun kalıcı gelenekler ve anılar oluşturacak hoş bir aile aktivitesi olduğunu hissedecektir.

Çerez Onayı