Çocuklarda Yatak Islatma ve İdrar Yolu Enfeksiyonu | Prima

İdrar yolu belirtilerine dikkat etmek, bir sorun varsa, çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tedaviyi almasını sağlar. Çoğu idrar yolu sorunu erken tespit edilirse kolayca düzeltilir.

Yatak ıslatma

Okul öncesi çocuğunuz tuvaleti kullanmayı öğrense ve tüm gün kuru kalsa bile (genellikle iki ve dört yaş arası), hala arada bir geceleri yatağını ıslatabilir. Bu altı veya yedi yaşına kadar normaldir. Bu yaştan sonra, yatak ıslatma hala normaldir ama çocuğunuz için üzücü olabilir ve gece başka yerde kalma gibi sosyal aktivitelerden zevk almasını önleyebilir.

Çocuğunuzu yatak ıslatmadan dolayı cezalandırmanız ya da eleştirmeniz gerekmez. Bilerek yapmamaktadır ve onun kontrolünde değildir. Enfeksiyon ne zaman söz konusudur?

Aşağıdaki belirtiler bir enfeksiyonu gösterebilir:

• Çocuğunuz aniden daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsa (örneğin beş dakikada bir) ama her seferinde az miktarda idrar çıkıyorsa.

• Sık idrara çıkma yanında ağrı, ateş, ya da kötü koku varsa.

• Çocuğunuzda karın ağrısı ya da açıklanamayan ateş ortaya çıkarsa

• Çocuk doktorunuza danışın, o bir idrar tahlili ile enfeksiyon olup olmadığını kontrol edecektir.

Kızlarda daha fazla enfeksiyon olur

Bunun nedeni üretra ağzının, mesaneden dışarı doğru giden tüpün kısa ve anüse yakın olmasıdır. Bakteriler kolayca mesaneye girebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarını azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

• Kızınızın altını önden arkaya doğru silin ve ona da aynısını yapmayı öğretin.

• Bağırsak hareketlerinden sonra kullanmak için bebek mendillerini banyoda el altında tutun.

• Köpüklü banyolardan kaçının, köpükler mesaneye girip tahriş edebilir ve enfeksiyona yol açabilir.

• Kızların su veya diğer sıvıları sık içtiğinden emin olun. Kızlar gün içinde her iki ila dört saatte bir idrara çıkmalı ve yeterince sıvı içiyorlarsa idrarları açık renk (neredeyse berrak) olmalıdır.

Ne zaman endişelenmek gerekir

Geceleri yatak ıslatmayan veya nadiren ıslatan çocuğunuz bunu yapmaya başlarsa doktorunuza bildirin. Bu bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisi veya şeker hastalığı, böbrek hastalığı veya kabızlık işareti olabilir. Benzer şekilde, gündüzleri kuru oldu bir çocuk gün içinde altını ıslatmaya başlarsa, hemen hemen her zaman fiziksel bir nedeni vardır. Her değişiklik biraz dedektiflik ve belki de bir genel sağlık kontrolü gerektirir.

Nasıl akıyor

Özellikle erkek çocuğunuz varsa çocuğunuzun idrar akışına dikkat edin. Vücuttan uzağa bir yay çizen, düzgün, güçlü bir akış erkek çocuklarında normaldir. Zayıf, damlayan veya iç çamaşırı ya da çocuk bezini sürekli nemli bırakan az miktarda sürekli idrar çıkışı, idrar yolunda bir anormallik belirtisi olabilir. Bir çocuk idrara çıkarmakta veya idrarı başlatmakta zorlanıyorsa, doktorunuza bildirin; idrar yolu ile ilgili bir sorun olabilir.

Renk ve koku

Çocuğunuzun idrarı pembe ya da çok koyu renkse veya olağandışı kokuyorsa, hemen doktorunuzun dikkatini çekin. Böbrek veya karaciğer sorunları buna neden olabilir ve hemen incelenmesi gerekir. Erken tedavi böbrek hasarını önleyebilir.

Çoğu idrar yolu sorunu kolayca düzeltilmekle birlikte, hızlı bir şekilde ele alınması için sorunları fark edebilmek önemlidir.

Çerez Onayı